Mutlaka dinlenmesi gereken müzik parçalarını müzik adamlarına ve meraklılarına sorduk. 'İlk 10'larını bizim için sıraladılar. Kimi kendi için özel olan, kimi müzik tarihinde etkili parçaları seçti. Kimi "Rock ve metal kimliğini en iyi anlatan kült parça" kimi "Gitarda ilk çaldığım şarkıydı" diyerek listesini açıkladı. U2'dan Cem Karaca'ya, Hümeyra'ya, Mozart'tan Beatles'a uzanan çeşitliliği bol bu listeler çıktı ortaya.

Ercan Saatçi (Doğan Music Company genel müdürü)

Wish You Were Here / Pink Floyd

Ne Me Quittes Pas / Sting

Yalnızlık Ömür Boyu / MFÖ

Soldier Of Fortune / Deep Purple

So Far Away / Dire Straits

Manha de Carnaval / Astrud Gilberto

Sway / Dean Martin

Santa Maria (del buen ayre) / Gotan Project

Desperado / Eagles

Knife / Rockwell

Görgün Taner (İKSV genel müdürü)


Epitaph / King Crimson

Kol Düğmeleri / Barış Manço

Wish You Were Here / Pink Floyd

Stairway To Heaven / Led Zeppelin

Sebastian / Cockney Rebel

Resimdeki Gözyaşları / Cem Karaca

One More Cup Of Coffee / Bob Dylan

Sessiz Gemi / Hümeyra

Beyaz Güvercin / Timur Selçuk

Losing My Religion / REM

Güher Pekinel (Piyanist)


Requim / Mozart (Georg Solti) Bir rüyada ölümünün yaklaştığını gören Mozart bütün yaşamının derin hüznünü ve coşkusunu bu esere yansıtmıştır.

Requim / Verdi (Karajan)

Vier letzte Lieder / Strauss (Jessye Norman)

4. Senfoni / Brahms (Haiting)

Der Tod und das Madchen / Schubert (Alban Berg Quartet)

Verklaerte Nacht / Schönberg (Sinopoli)

Impromptu op. 36 / Chopin (Perahia)

Favorite Things + More Grand Piano / George Shearing The Best of Bill Evans Live / Bill Evans Ray Charles and Friends / Ray Charles

İstanbul'u Dinliyorum / Cem Karaca

Walk Away / Franz Ferdinand

Non je n'ai rien oublie ve Et pourtant / Charles Aznavour

Güneri Cıvaoğlu (Milliyet yazarı)


Samanyolu / Berkant

Kaybolan Yıllar / Sezen Aksu

Melek / Candan Erçetin

Lal / Sertab Erener

Seni Seviyorum / Kayahan

My Way / Frank Sinatra

Ne Me Quitte Pas / Jacques Brel

Uzun İnce Bir Yoldayım / Aşık Veysel-Fazıl Say

Autumn Leaves / Nat King Cole

Çok Uzaklarda / Nilüfer

Haşmet Babaoğlu (Vatan yazarı)


One / U2 (Bu şarkı çok güzel bir dönemime rastlamıştı.)

Dance Me To The End of Love / Leonard Cohen (Bundan daha iyi bir aşk şarkısı tanımıyorum.)

The Ground Beneath Her Feet / U2 (Eğer Leonard Cohen'inkinden daha iyi bir aşk şarkısı varsa bu olmalı. Ama son zamanlarda sık dinleyemiyorum, içimi jiletliyor.)

Famous Blue Raincoat / Leonard Cohen (Bu şarkının tarihimde çok özel bir yeri var.)

Ain't It Fun / Guns N'Roses (Bu aslında Guns N'Roses'a ait olmayan, onların cover yaptığı bir şarkı. Zamanında radyo programlarıma her seferinde bu şarkıyla girdim. Bu şarkı beni gaza getiriyor.)

Yalan / Manga (Bu şarkı beni çok etkiliyor. Belki "iyi olmak, aşka, sevmeye yetmiyor" gibi dizelerinden ya da bir saç tokasından gidip hayatın en temel gerçeklerine dokunuyor olmasından olabilir. İlk dinlediğimde çarpılmıştım zaten.)

Bir Derdim Var / Mor ve Ötesi (Bir dönem sürekli bu şarkıyı döndürerek çok uzun yollar yaptım. "Bir derdim var" diye diye gittim.)

Numb / Linkin Park (Bu yaşta kendimi ergen gibi hissettiriyor. Beni o ruha sokuyor.)

Melankoli / Nükhet Duru (Bu şarkı zihnimizde birkaç arkadaş Kalamış, Moda ve Caddebostan'da dolaşırdık. Biz de o zamanlar melankoli içerisindeydik.)

Eskidendi Çok Eskiden / Sezen Aksu (Çok yeni bir şarkı aslında ama beni çok eskilere götürüyor, çok etkiliyor, çok canımı acıtıyor.
Yine de çok seviyorum.)

İzzet Öz (Prodüktör)


Hot Summer Day / It's a Beautiful Day

John Barleycorn Must Die / Traffic

Society: You're A Woman / Jethro Tull

Epitaph / King Crimson

Strawberry Fields Forever / Beatles

God / John Lennon

Angie / Rolling Stones

Stairway to Heaven / Led Zeppelin

Us And Them / Pink Floyd

One More Night / Phil Collins

Şafak Ongan (Dream TV genel yayın yönetmeni)


One / U2 (Hayatımın en önemli gruplarından U2'ya gerçek anlamda hayran olmama neden olan şarkı.)

Creep / Radiohead (Çok depresif bir şarkı. Tezat bir biçimde şarkıdaki depresiflik bana huzur veriyor.)

Like A Stone / Audioslave (Grubun efsane gitaristi Tom Morello'nun şarkı içindeki gitar solosu her şeye bedel.)

Bob Marley'nin herhangi bir şarkısı (Bob Marley'nin müziğini tanımak bile tek başına çok önemli.)

Kırmış Kalbini / Duman (Neredeyse tüm Duman şarkılarını çok sevmeme rağmen "Biz neler içtik neler yedik bak hala burdayız" cümlesi yüzünden bu şarkının bende önemli bir yeri var. Şarkıyı ilk dinlediğim zamanlar benim için zor bir dönemdi. İhtiyacım olduğu anlarda beni gaza getirdi.)

Anne / Yaşar Kurt (Çok kısıtlı imkanlarla tek gitar ve vokalle kaydedilen şarkıdaki samimiyet beni çok etkilemişti.)

Smells Like Teen Spirit / Nirvana Kurt (Cobain'i hayatıma sokan şarkı.)

Sweet Child O' Mine / Guns N'Roses (Lise dönemlerinde ikiye ayrılmıştık. Metallica'cılar ve Guns N'Roses'çılar. Ben ikinci gruptandım ve bu şarkı marşımızdı.)

Boğazın Üstünde / Hakan Kurşun (Türkçe alternatif müziğe çok katkısı olduğunu düşündüğüm bir şarkı. Bu şarkıdan sonra alternatif Türkçe müzik de yapılabilirmiş demiştim. Şimdi çok iyi yapıldığını görüyoruz.)

Part-Time Lover / Stevie Wonder (Bir sebebi yok. Zamanında çok severek dinlemiştim.)

Knocking On Heaven's Door / Bob Dylan (Gitarda ilk çalmayı öğrendiğim şarkı olduğundan benim için önemli.)

Murat Beşer (Müzik yazarı)


Under The Milky Way / The Church (Pop tarihinin nadir rastlanır derecedeki mahzun şarkılarından biri. Boynu bükükler için en iyi reçete.)

Blister in The Sun / Violent Femmes (Basit, akustik, gösterişsiz, makyajsız olmasıyla vuran; yere bakan yürek yakan şarkıların en tehlikelisi.)

This Charming Man / The Smiths (Minimal gitar arpejlerine eşlik eden Oscar Wilde çağrışımlı, romantik, kırılgan sözler.)

Sonbahardan Çizgiler / Yeni Türkü (Yeni Türkü'nün en hakikatli zamanlarından; en az bilinen ama en çok bilinmesi gereken 1979 tarihli ilk albümünden.)

Back in Black / AC/DC (Rock ve metal kimliğini en iyi anlatan bu kült şarkı, muhtemelen birkaç asır sonra da sırım gibi ayakta olacak.)

Teenage Kicks / Undertones (John Peel'ın The Undertones'u keşfetmesine sebep olan şarkı, gerçek bir pop-punk standardı ve gençlik marşı.)

Like A Hurricane / Neil Young

Hope There's Something / Antony&The Johnsons

In Every Dream Home A Heartache / Roxy Music

Greetings To The New Brunette / Billy Bragg

Naim Dilmener (Müzik yazarı)


Olsam / Ajda Pekkan (1980 Eurovision Türkiye seçmelerinden. 'Pet'r Oil' kazandı gitti ya, bu şarkı daha fazlasını yapabilirdi.)

Divane Aşık Gibi / Ayşegül ('Güzelleme' serisinin birincisinden. "Sen yağmur ol ben bulut, Maçka'da buluşalım" dizesine dikkat! Daha dokunaklı bir şey ben henüz duymadım.)

Onlara (Kızıldere) / Kızılırmak (Bu şarkı 'Gidenlerin Ardından' albümünden. 'Onlar' dünyayı değiştirmek istedi; belki bu olamadı ama 'biz'i değiştirebildiler.)

Hadi Buyur / Aylin Aslım (Şarkı 'Gülyabani' albümünden. İnsan içine sızmak, Tolga ve Özlem'in yanında olmak, sohbet etmek, yemek-içmek, eğlenmek istiyor.)

Mia Pista Apo Fosforo / Haris Alexiou (Dünyanın en büyük divalarından Alexiou'nun, Thanos Mikroutsikos ile yaptığı 'Kratai Hronia Afti I Kolonia' albümünden. Diva neymiş görmek için.)

Dinozor / Rashit (Grubun 'Adam Olmak İstemiyorum' zamanında kaydettiği ama albüme 'makul' yollardan giremeyen gizli saklı şarkısı. Dinleyicisi gibi 'bayır aşağı...' gidiyor.)

Sessiz Bir Yer / Şenay (Aynı adlı 45'likten. Şenay'ın şarkıda sorduğu "Biz ne olacağız, peki ya çocuklar?" sorusunun cevabı hala verilebilmiş değil.)

Yolgon / Yulduz Usmanova (Bu şarkı Binafscha albümünden. Candan Erçetin'in 'Yalan'ının orijinal versiyonu. (Bir kere daha) diva neymiş görmek için.)

Adım Kadın / Hümeyra (Aynı adlı 45'likten. Bora Ayanoğlu'nun şarkısı; Zuhal Olcay da söyledi, gayet de iyi söyledi ama Hümeyra bambaşka.)

Unutamıyorum / Zuhal Olcay (Birinci 'Başucu...' albümü sırasında kaydedilen ama telif sorunları nedeniyle albüme giremeyen Ercan Yenal şarkısı. Süper!)

Sezen Cumhur Önal (Radyo/TV programcısı)


Love Story / Francis Lai (1970'te, tam romantizm bitti denildiği noktada dostum besteci Francis Lai, yaşama kalbinin sesini duyurdu. Her sevdanın içine biraz 'Aşk Hikayesi' serpiştirdi. 'Love Story'yi her yerde dinledik. Bana sorarsanız daima dinleyeceğiz.)

Histoira D'un Amor / Miguel Amador (Bu şarkıda sevda ile tütsülenmiş öyle motifler var ki, bunlar bana bir zamanlar 'Benim Bütün Dualarım Seninle' diye şarkı yazma ilhamı verdi. Sevdaları kutlayan bir şarkıdır bence.)

Les Feuilles Mortes / Yves Montand ("Öylesine isterdim ki hatırlamanı, o seviştiğimiz mutlu günleri" diyen ünlü Fransız ozan J. Prevert'in mısralarına, J. Cosma'dan başkası bu güzel müziği yazamazdı. İngilizce dinlediğimiz 'Autumn Leaves' de Fransızcası kadar güzel.)

It's Now Or Never / Elvis Presley (Rock'n roll ile sallana yuvarlana şöhretin zirvesine çıkan Elvis Presley, aşkın ateşi ile "Şimdi veya Asla" diyerek, gençliğimizin, daha doğrusu tüm gençliğin sönmeyen ışığı oldu.)

My Way / Frank Sinatra (Duyguyla örülmüş her yol kalbe gider. Müzikteki dostlarım C. François ve J.Revaux'nun bestesi 'Comme D'Habitude', Paul Anka'nın kaleminde 'My Way' olunca, Sinatra'nın sesinde tüm yolları aydınlattı.)

Yesterday / Beatles (Beatles canlı, hareketli 'Ye Ye' diyerek çıktığı müzik yolculuğunda, radyo günlerine 'Dünkü' tutkularını anlatarak romantizm karıştırdı. Güzel de oldu.)

Hotel California / Eagles (Radyo günlerinde bir 'Hotel California' vardı. Eminim kalplerin en güzel konuğu 'Aşk'ı bu otelde kaldığı için olacak, yalnız Eagles değil, hiçbirimiz unutmadık.)

Fragile / Sting (Müzik kalbin sesidir derler. Kalp, müzikle daha kırılgan, daha duyarlı, daha anlamlı. Üstelik Sting söylüyorsa, Fragile.)

Besame Mucho / Los Paraguayos, Eydie Gorme (Eski, eski ama güzel. "Beni öp ki, rüyalarım gerçek olsun" diyen bu şarkı her dinleyişte, her ritimde, her düzenlemesiyle güzel. Yeter ki siz kalbinize kulak verin.)

Something Stupid / Robbie Williams (Unutulmaz ezgilerin yıldızlarının başında Robbie Williams var. 'Without Me' diyen Eminem'in, stil değiştiren ve 'Maria' adlı şarkısıyla iki milyon albüm satan Santana'nın yanında Robbie Williams'ın milenyumda yıldızlaşan 'Something Stupid' şarkısı unutulmaz.)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2253
favori
like
share
esraa_3 Tarih: 16.10.2008 20:32
paylaşım içinteşekkürler
tahtaravalli Tarih: 16.10.2008 20:30
tesekurler
babicjane Tarih: 16.10.2008 17:33
süperrr:85:
tulin.x Tarih: 07.09.2008 21:14
linkleri göremiyorum fakat üye olduğum için mutluyum tşkederim

elinize sağlık tşkederim
karabelam07 Tarih: 24.06.2008 16:10
slm nbr tşk
Zorb3y Tarih: 22.06.2008 00:45
SAOLASIN EMEGİNE SAGLIK
aytugsenel Tarih: 21.06.2008 21:43
teşekkürler
digo Tarih: 28.04.2008 16:59
çok güzel bir arşiv... Ellerine sağlık...
w_asabi Tarih: 12.01.2007 15:29
teşekkürler