Çiftetelli fiğürleri - Çiftetelli oynayış şekli - Çiftetelli nasıl oynarız
4 / 4 ritme sahip oldukça hareketli bir Balkan Halk oyunudur. Türkiye'de ve Balkan ülkelerinde oynanmaktadır. Türkiye'de oynanan çiftetellilere örnek olarak Bursa Çiftetellisi, Bahriye Çiftetellisi,Adana Çiftetellisi, Keban Çiftetellisi, Balıkesir Çiftetellisi, Kemalpaşa Çiftetellisi (Arap Çiftetellisi), İnegöl Çiftetellisi, Gaziantep Çiftetellisi, Trakya Çiftetellisi, Ada Çiftetellisi, Eskişehir Çiftetellisi, Bandırma Çiftetellisi, İstanbul Çiftetellisi verilebilir...

Bir de Tsifteteli (τσιφτετέλι ) vardır ki bu da yunanistan'ın çiftetellisidir. çiftetelliden pek bir farkı yoktur. Hatta ismi de gayet Türkçe'dir. İsim bu oyunda genel olarak kullanılan " bağlama " çalgısından gelmektedir.
Çiftetelli Türkiye'de de, başta Yunanistan olmak üzere diğer tüm Balkan ülkelerinde de düğünlerin olmazsa olmazıdır.

Yunanlılar çiftetelli'ye " tsifteteli tourkiko ( türk tsifteteli'si)" demektedirler. Ve aynı adı taşıyan bir türküleri vardır. Bu rebetika türkü de siko horepse koukli mou ( kalk dans et bebeğim (?) ) diye başlayan buradaki " kalenin bedenleri " türküsünün tıpatıp aynısıdır.

Oynanışı: iki kol yanlara açılarak parmaklar şıklatılır. Müziğin ritmine uygun ayak hareketleri ile karşındaki partnerinle uyumlu sağa sola gidiş hareketleri yapılır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11429
favori
like
share
Nehir Tarih: 14.03.2011 22:57
[YOUTUBE]7iK6WR4JQf8[/YOUTUBE]