Reprezant Basvurulari Hakkinda - Reprezant Basvurulari Hakkinda Sorulan Sorular - Reprezant Basvurulari


1-Bu işe torpille girilebilir mi ?
İlaç sektörü Ülkemizin en profesyonel sektörleri arasındadır.İşveren, işe daha uygun aday varken, beşeri ilişkileri nedeniyle daha az uygun adayı tercih etmez.İkili ilişkiler adaya en fazla görüşme fırsatı sağlayabilir.Ondan sonraki süreç adaya bağlıdır.
2-İlaç firmaların, Tıbbi Satış Mümessillerini bir süre çalıştırdıktan sonra işten çıkartmasının nedeni, daha az ücrete çalıştırabileceği yeni adayları işe almak mıdır ?
Tıbbi Satış Mümessilinin profesyonelleşmesi için geçen süre ortalama 1-3 yıl arasındadır.Bu süre içerisinde işveren, çalışanına hiç de azımsanamıyacak rakamlarda yatırım yapmaktadır.Bu aşamada işten ayrılmalar ya da çıkarılmalar işveren için önemli kaynak ve zaman kaybı oluşturur.İşten ayrılma ya da çıkarılmaların temelde nedenleri:
Çoğunlukla adayların daha az tanıdığı bu mesleği yapmaya yönelik kararlarını işe girme sürecinin başında değil, işin içeresinde vermeleri.
Yoğun başvurular nedeniyle, işverenin doğru adaya ulaşmada yaşadığı güçlükler.
İlaç firmalarının büyüme ve profesyonelleşme aşamasında yaşadığı sancılar olarak gözükmektedir.
3-Lise mezunuyum, bu işi iyi yapabileceğime inanıyorum.Fakat başvurularıma yanıt alamıyorum.Neden ?
İlaç sektöründe, üniversite mezunları bu mesleği iyi yapar, lise mezunları başaramaz diye bir bakış açısı mevcut olmayıp, bu pozisyona yapılan başvuruların çoğunluğunu, yüksekokul veya üniversite mezunları oluşturduğudan, işveren adayları bu grup içerisinden tercih etmektedir.Bu durumda lise mezunları için Açıköğretim Fakültesi, bir fırsat olarak gözükmektedir.
4-Tıp,Eczacılık ve Biyoloji mezunu olmadığım için işe girmem daha mı zor ?
Bu pozisyonun yeterlilikleri arasında,mesleki bilgi öncelik taşımamaktadır.Bu bölümlerden mezun olmak, sadece medikal ve ürün eğitimleri konusunda avantaj sağlar.Eğer öyle olmasaydı ilaç firmaları sadece bu bölümlerden mezun olanların başvurularını değerlendirir ve işe alırdı.
5-Bu mesleğe girebilmek için ingilizce bilmek gerekli midir ?
Ürün Yöneticiliği pozisyonu için ön koşul olan çok iyi İngilizce düzeyi, Tıbbi Satış Mümessilliği için ön koşul değildir.
6-Bir yıldan beri tüm ilanlara başvurdum ancak hiçbirinden yanıt alamadım.Neden?
Bu durumda ilk önce adayın, aranılan ön koşullara sahip olup olmadığına bakması gerekmektedir.Bu ön koşullar ilanlarda belirtilen ön koşullar olup genellikle;
yaş,
öğrenim düzeyi,
sürücü belgesi,
askerlik (erkek adaylar için)ve bazen de
mesleki tecrübeşeklindedir.
Eğer ilanda belirtilen koşulları yerine getiriyor ve yine de hiç yanıt alınamıyorsa; bu aşamada özgeşmiş irdelenmelidir.İlaç sektörünün özgeçmiş formatı doğal olarak diğer sektörlerden farklı olmalıdır.Çünkü sektör ve pozisyon farklıdır.Sektörün ihtiyaçlarına yönelik CV formatını bu siteden edinebilme şansınız söz konusudur.7-İş görüşmeleri bana göre iyi geçmesine rağmen olumlu sonuçlanmıyor.Neden?
Bir iş görüşmesini en iyi görüşmeye giren aday ve görüşmeci değerlendirebilir.Ancak adayın değerlendirmedeki objektifliği genellikle işverenle örtüşmemekte ve aday başarılı bir görüşme yaptığına inanmasına rağmen sonuç olumsuz olmaktadır.Burada aday açısından düşülebilecek en kritik hata; olumsuz geçen görüşmeyi değerlendirirken aynayı kendine tutamamasıdır.Oysaki her iş görüşmesi bir fırsat olup, bunu olumlu sonuçlandırma gücü de işverende değil adayın kendi elindedir.
8-İş görüşmesinde ne tür sorular sorulmakta? Bu soruların yanıtlarına hazırlanarak işvereni ikna edebilir miyim?
İşverenin işe alacağı kişi bir insan ve her insan da farklı bir profil olduğuna göre hiçbir adayın görüşmesi de diğer adayla aynı olmayacaktır.O nedenle iş görüşmesindeki sorular ya da görüşme şekli benzese de yanıtlar adayın kendi bütünlüğü ve koşulları içerisinde yanıtlanması gerekmektedir. O nedenle soruları ve yanıtları tasarlayıp ezberlemek, henüz tam anlamadığınız bir şiiri ezberden okumak gibi sizi sonuca ulaştırmaz.Burada yapılması gereken kendinize ve yapmayı planladığınız mesleğe yönelik farkındalığınızı artırmak olmalıdır.

Kariyer Güncesi
Kariyer nedir sizce ?
Çoğumuza göre en basit tanımıyla bir meslekte varolan bir pozisyondan bir üst pozisyona atanmaktır. Şöyle bir hayal edelim. Tıbbi Satış Mümessili olarak bir şirkette göreve başladınız.
Uygun ortam oldu ve bir süre sonra bölge müdürlüğüne, yine bir süre sonra satış müdürlüğüne atandınız. Görünüşte mesleğinizde kariyer yapmış oluyorsunuz. Detaya baktığınızda ise, sorulması gereken birtakım sorular olması gerekmektedir.
Tıbbi Satış Mümessilliğini sürdürürken, bu pozisyonun bir çok yeterliliklerine sahip miydiniz ? Değilseniz nasıl bir hareket planı ile geliştirilmesi gereken yönlerinizi tamamladınız. Bu yeterliliklere sahipseniz, birçok boyutu ile bulunduğunuz pozisyonun en iyileri arasında neredesiniz ? Bir üst pozisyonun yeterlilikleri ile sizde olanlar ne oranla örtüşüyor ? Örtüşmüyorsa geliştirilmesi gereken yönleriniz için hareket planınız nedir ? Görüldüğü gibi, atamalar yapılırken sorulması gereken çok soru ve alınması gereken çok yol vardır. Zaten profesyonel firmalar tüm bu soruları fazlasıyla sorup her pozisyonda çalışanlarının kariyer planlamasını bu bakış açısıyla gerçekleştirmektedir.
Sonuçta, hangi pozisyon ve mesleğiniz ne olursa olsun, kariyer sadece bir üst pozisyonda görev almak değil, bulunduğunuz konumda işinizi iyi yapmaktır. Bu anlayış sadece sizin kaliteli iş üretmenizi sağlamanın yanında bir ekibin, bir şirketin, bir sektörün, bir ülkenin değer üretmesini ve hergün bir adım ileriye gitmesini sağlayacak anlayıştır.
" Her hun yaşamın koşullarını ve deneyimlerini başarıya dönüştürmekten sorumludur. Hiç kimse, bir hunun kendisi için yapmadığını onun adına yapamaz. "Büyük Hun İmparatoru Attila.
Kariyer notları için tıklayın »

Eğitim
Nitelikli insan kaynağı ve eğitimine ayrılan kaynak, zaman ve çaba açısından İlaç Endüstrisi, ülkemiz standartlarının ilerisindebir sektördür.İlaç firmalarının satış pazarlama ekibi içerisinde en geniş kadroyu oluşturan Tıbbi Satış Mümessillerinin sahip oldukları bilgi, beceri, algı düzeyi ve mesleki bakış açıları, ürettikleri hizmetin kalitesini ve gerçekleştirmesi gereken satış hedeflerinin başarısını belirlemektedir. Bu nedenle, ilaç sanayi işe uygun adaya ulaşırken deyim yerindeyse "ince eleyip sık dokumaktadır."
Gelinen süreçte bir ilaç firmasının Tıbbi Satış Mümessili pozisyonu için verdiği ilana ortalama 10 - 15 bin CV başvurusu olmakta ve bu adaylar içerisinden 15 - 20 doğru adaya ulaşmakta güçlük çekilmektedir. Böylesine zorlu bir süreci başarıyla sonuçlandırmanın yolu, alınan akademik eğitimin ötesinde; mesleğe yönelik doğru bir bakışa ve donanıma sahip olmayı gerektirmektedir. Mesleğin içerisinde bulunan arkadaşlarımızın meslekte başarılı ve kalıcı olabilmelerinin en önemli anahtarı ise her gün bulunduğu noktadan daha ileride olmayı hedefleyen değişime ve dönüşüme açık bir bakış olacaktır.
Ürünler arası farklılıkların giderek azaldığı, ürün çeşitliliğinin arttığı ve rekabetin çok yoğun yaşandığı bu sektörde, rekabetin en önemli değişkeni, çalışan insan kaynağının niteliği ve düzeyindeki farktır. Bu düzeyin oluşturulmasında en önemli anahtar"eğitim" dir.Geliştirilmesinde ise "eğitimin içeriği, niteliği ve uygulanabilirliği" önemli rol oynamaktadır.
Bu bakış açısı,birikim ve oluşturduğu ekiple, sadece ilaç sektörüne yönelik bireysel ve kurumsal eğitim modelleri üreten ADESA, Türkiye'de bir ilke imza atarak önemli bir süreci başlatmıştır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 12269
favori
like
share
duygu_89 Tarih: 30.08.2010 19:50
20 yaşındayım pazarlama satış yönetimi bölümü mezunuyum.süleyman demirel üniversitesinden bu yıl mezun oldum ve reprezant olmak istiyorum bu konu da napmam gerekiyor?