Şeker hastalarını sevindirecek haber
ABD'deki Gıda ve İlaç Dairesi, şeker hastaları için solunum yoluyla içe çekilecek toz şeklindeki ensülinin piyasaya sürülmesine izin verdi. Türkiye'deki 4.5 milyon şeker hastasının dört gözle beklediği ilaç, Mayıs ayında piyasaya sürülecek.


Şeker hastaları iğne işkencesinden kurtuluyor. Şeker hastalarına her gün ihtiyaçları olan insülini sağlayan iğnenin görevini, burundan spreyle alınan bir ilaç yerine getirecek. Türkiye'deki 4.5 milyon şeker hastasının dört gözle beklediği ilaç, Mayıs ayında piyasaya sürülecek.

ABD'deki Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), şeker hastaları için solunum yoluyla içe çekilecek toz şeklindeki ensülinin piyasaya sürülmesine izin verdi.

''Exubera'' adlı toz ensülin, Amerikan ilaç firması Pfizer tarafından piyasaya sürülecek. Ensülin hormonu, 1920'li yıllarda keşfedileli beri sadece iğneyle kana zerk ediliyordu. Sprey aygıtıyla akciğerlere ensülin alınması yöntemi, şeker hastalarına çok büyük kolaylık sağlayacak.

FDA yetkilisi Stven Galson, ensülinin toz şeklinde piyasaya sürülmesinin, şeker hastalarına kanlarındaki şeker oranını daha iyi kontrol etme imkanı vereceğini düşündüklerini belirtti.

Toz ensülin, yaza doğru piyasada olacak. FDA, insan ensülininin sentetik türü olan ''Exubera''nın, sigara tiryakilerince kullanılamayacağını bildirdi. Astımlılarla amfizemlilere de toz ensülini kullanmamaları tavsiye edildi.

Exubera püskürtme cihazı, gözlük kılıfı büyüklüğünde; 1 ya da 3 miligram dozda akciğerlere çekilebilen toz kapsüller içeriyor.
Günlük Exubera alımı, 4-5 dolara mal olacak. FDA, Avrupa Birliği Komisyonu'ndan bir gün sonra Exubera'ya onay verdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 752
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 22:06
eline sağlık

teşekkürler

herkeze sağlıklı günler dileklerimle


CADIKIZ Tarih: 02.02.2006 20:43
tesekkurler didem
serhatbey_066 Tarih: 02.02.2006 16:52
evet ya benimde halam var oda seker hastası cok sevindim bu habere
casper Tarih: 02.02.2006 16:28
şeker hastaları için çok sevindim teşekkürler