Tomografinin Zararları - Tomografi Tehlikelimi - Tomografi hakkında - Tomografi zararlımı - Tomografi - Tomografinin nedir
Tomografi Hiroşima gibi!

Vücüdun maruz kaldığı radyasoyn Hiroşima'da atom bombasından kurtulan kişilerdeki kadar
Normal röntgenden onlarca kat fazla radyasyon verilmesine neden olan tomografi çekimlerine İngiliz Sağlık Bakanlığı'ndan yasak geldi. Sağlıklı kişilerin vücut tomografisi çektirmesi yasaklandı. Bakanlığa göre, vücüdun maruz kaldığı radyasoyn Hiroşima'da atom bombasından kurtulan kişilerdeki kadarİNGİLİZ Sağlık Bakanlığı önceki akşam çok kritik bir karara imza atarak sağlıklı kişilerin vücut tomografisi çektirmesine yasak getirdi. Bu yasağa gidilmesine gerekçe olarak tomografi sırasında yayılan ve vücuda nüfuz eden radyasyon oranının çok yüksek olması gösterildi. Tomografi çektirmek geçen yıllarda osteoropoz, kalp rahatsızlığı, damar tıkanıklığı ve diyabet gibi hastalıkları önceden tespit edebildiği için sağlık uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye ediliyordu. Sağlıklı bireylerin her 5 yılda bir tomografi çektirmesini öneren doktorların bu tavsiyesi üzerine harekete geçen bakanlık tüm vücudu tarayan tomografinin normal bir röntgenden 400 kat daha fazla radyasyon yaydığını tespit edince yasak kararı aldı. Tomografiye sağlıklı giren her 50 hastadan birinin maruz kalınan radyasyon nedeniyle çekim sonrasında kansere yakalandığı belirtildi.

1 tomografi 442 röntgene bedel

Yayınlanan raporda sık tomografi çektirenlerin vücutlarındaki birikmiş radyasyon seviyesinin II. Dünya Savaşı'nda Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan atom bombalarından kurtulanlarla eş seviyede olduğu belirtildi. Sıradan bir röntgen vücudu görüntülemek için tek bir ışın gönderirken tomografide daha detaylı bir görüntü elde etmek için art arda birçok ışın gönderiliyor. 2009 sonunda California Üniversitesi'nde görevli Prof. Rebecca Smith-Bindman'ın 1.119 kişiyi inceleyerek yürüttüğü araştırmada tek bir tomografinin 442 göğüs röntgenine ve 74 mamografiye (meme röntgeni) eş oranda radyasyon yaydığı ortaya çıkmıştı. Uzmanlar tomografideki bu riske karşın MR'ın hiçbir yan etkisi olmadığı konusunda görüş birliğine vardı. MR çekimleri sırasında sadece radyo dalgaları kullanılıyor. Bunlar da insan sağlığına zararsız.

Etkileri 30 yıl sonra ortaya çıkar

* Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Türkiye'de bir çok insan tomografi çektiriyor. Hastaya x ışınlarının yani radyasyonun verilmesi kansere sebep olan şeydir. Bunlar vücutta kalıcı olduğu için yok edilemez. Hiç şikayeti olmayan bir kişiyi teşhis edelim diyerek tomografiye sokulmaz. İnsan tomografi çektirdiği anda kanser olmuyor. 30 ya da 40 yıl sonra ortaya çıkıyor.

* Prof. Dr. Murat Kınıkoğlu

Diğer tetkiklere göre üstün yönleri var ama kanser riskini artırması büyük bir dezavantaj. Baş ağrısı nedeniyle tomografiye giren 10 bin hastadan birinde beyin tümörü çıkıyor. Zararlı madde X ışınıdır. Tomografilerde, basit röntgen tetkiklerinden 50-200 kez daha fazla X ışını alınır. Küçük yaştakilerde ve hamile kadınlarda radyasyona bağlı kanserojen etki daha çoktur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 17012
favori
like
share
Nehir Tarih: 09.04.2010 10:00
Tomografi Zararları nelerdir - Tomografinin Zararları - Tomografi Zararlı mıdır
1.Vücudunuza yüksek dozda şua alarak kanser riskinizi artırırsınız.

2.Tomografiye alınan hasta bir şüphe ile alınır. Bazen hekimler hastayı ikna etmek için korkularını körüklerler. “Hım.. baş ağrınız beyindeki tümöre ait olabilir. Tomografi yapılmadan kesin bir şey söyleyemeyiz…” Cümlesini duyan hasta sonuç eline verilene kadar geçin iki üç günü uykusuz geçirir. Ne kadar baskılarsa baskılasın en kötü ihtimal şuur altına gelip takılır. Karısıyla ve çocuklarıyla vedalaşanı çok görmüşümdür. Tetkik sonrası uzun dönemli depresyona giren pek çok hasta vardır.

Hiçbir şikayeti olmayan bir kişinin “sadece tarama amaçlı” tüm vücut tomografisi veya kısmi tomografi yaptırması doğru değildir.

Bildiğiniz gibi herhangi bir nedenle röntgen çektirdiğimizde veya tomografi, mamografi, anjiyografi gibi tetkikler yaptırdığımızda vücudumuz zararlı röntgen ışınlarına maruz kalıyor. (örneğin sık yapılan mamografilerin meme kanserini tetiklediğine dair bilgiler var.) Tabi ki bir hekim önerisi ile ve gerçekten ihtiyaç olduğunda bu tetkikleri yaptırmamız gerekir ama şurası bir gerçek ki ülkemizde bazı tetkikler gereğinden fazla isteniyor. Bazen de hastalar tetkik yaptırmak için ısrarcı oluyor. Bu yüzden yukarda saydığım tetkikleri yaptırırken bir yandan da şua aldığınızı sakın unutmayın…

Amerika’da her yıl 20 milyon yetişkinin ve 1 milyon çocuğun lüzumsuz yere tomografi yaptırdığı biliniyor. Bizim ülkemizde kaç kişiye lüzumsuz tomografi yapılıyor? Bir milyon? On milyon?

CT tomografiler basit röntgen tetkiklerine kıyasla çok daha fazla şua yayarlar (50-200 kez daha fazla) Amerikada önümüzdeki 20-30 yıl içinde ortaya çıkacak kanserlerin %1.5-2 sinin nedeni çekilen tomografiler olacak.

çocuklar radyasyona bağlı kanserlere karşı daha hassastırlar bu yüzden onların tetkiklerinde daha dikkatli olmak gerekir. İki kez CT scan çektirdiğinizde Japonyada atılan atom bombasına 2.5 km uzakta bir kişi kadar radyasyon alırsınız. CT Tomografilerin kanser riski yaş küçüldükçe daha artar, yaş büyüdükçe azalır. En büyük risk genç bayanlarda görülür. Kalp hastalığından şüphelendiğimiz her kişiye CT koroner anjiyografi öneremeyiz. öncelik daha zararsız olan efor testinde olmalı. Bulgular çok kuvvetli ise ayırıcı tanı için radyasyon riski gözardı edilerek CT tomografi yapılabilir.

Sonuç olarak eğer doktorunuz şüphelendiği belirli bir hastalığın kesin teşhisini sağlamak için tomografi istediyse tabi ki yapılmalıdır, ancak akciğerlerime bir baktırayım bir şey varmıymış diyerek tomografi çektirmek veya arasıra başım ağrıyor bir beyin tomografisi çektireyim demek doğru değildir.
MaRaBoGLu61 Tarih: 09.04.2010 00:32
bilgisayarlı tomografi - tomografi - tomografi kanser etkisi - tomografi nedir - tomografi zararları - tomografinni zararları
Başta Tıp sektöründe çalışanlar ve doktorlar olmak üzere tıpta kullanılan aletlerin genellikel işk çağlardan getirlmiş aletler olduğunu ve hiç değişmediği kanısındadırlar . Bazi yötemler özellikle de tomografinin zararları olduğu ortadadır. Tabi gelişen teknolojiyle beraber tıp alanında da çeşitli yenilikler ortaya çıkmıştırç. Bu ortaya çıkan yeniliklerin en başında da bilgisayarlı tomografi gelmetkedir. Tabi bunlarla beraber bilgisayarlı tomografinin zararları sorusu da akıllarda kalmıştır. Yapılan araştımalarda tomografinin zararları var mı diye soranlara en büyük cevap olarak evet sözcüğü ortaya atıldı.

İtalyanın ünlü gazetelerinden La Stampada yayımlanan habere göre, San Francisco'daki California Üniversitesinde görev yapan Rebecca Smith-Bindman tarafından araştırılan bir çalışmada, tarama cihazlarının sanılandan daha fazla radyasyon yaydığı belirtilerek, bu yöntemin, yılda 29 000 yeni kanser vakasına ve 14 500 ölüme neden olabileceği kaydedildi.

Tıptaki her gelişmenin zararları ve yararları olduğunu söyleyen Smith-Bindman, hastanın tek bir tomografi uygulamasında maruz kaldığı radyasyon oranının düşük olduğunu, ancak tomografi cihazına girdikçe tomografinin zararları daha da artmakta olduğunu söyledi.

Smith-Bindman, hastaların alerjik olduğu ilaçlar gibi maruz kaldıkları radyasyon oranlarının da kayıtlara geçmesi gerektiğini belirterek, "Hasta şayet o yıl on kez tomografi çektirmişse bunu bilmek doktor açısından önemli olmalıdır" dedi. Smith-Bindman, tomografiye alternetif olabi lecek başka tanı yöntemlerinin de olduğunu söyleyerek, bazı durumlarda bu uygulamaya başvurmaya hiç de ihtiyaç olmadığını da sözlerine ekledi.
Bu aşamadan sonda yılda 10 dan fazla tomografiye girmemek en mantıklısı olarak görünlemtedir. Tomografinin zararları açıkça bu makalemizde ortaya kondu.