Dost" kelimesi daha az yer alıyor cümlelerimizde. Hepimiz, dostların zor bulunduğunun farkındayız. Farkındayız farkında olmasına ama dostluğun gerçek tanımını ne kadar iyi biliyoruz? Dostların sadece iyi günde değil, esas kötü günde bulunması gerekliliğinden hepimiz hayatın içinde dem vuruyoruz, peki gerçekten dostlarımıza karşı bunu başarabiliyor muyuz?
Yeri geldiğinde hiç konuşmadan gözlerle anlaşabilmektir gerçek dostluk. En gizli sırların güvenilerek anlatılmasıdır iyi bir arkadaşlık. Bir nevi aynı dili konuşabilmek, farklı zevkleriniz olsa da aynı frekansta buluşabilmek, beraber geçirilen saatlere doyamamaktır dostluk.
Ayrı şehirlerde, ayrı mekanlarda da olunsa berabermiş gibi o anı yaşayabilmek, keyifle yediğiniz bir pastayı onun adına da yiyebilmektir. Dostunu özlediğinde onu yanında hissedebilmektir. Araya zaman girdiğinde birbirine sitem etmemek, yıllardan sonra görüşüldüğünde bile o sıcaklığı yakalayabilmek, araya yılları sokmamaktır.
Kendin için iyi olanı, onun için de yüreğinden istemektir dostluğun birinci kuralı. Gerçek dostluklarda kıskançlığa yer yoktur. Küçük bir kurt, bir ağacı nasıl içten içe kemirirse, kıskançlık da arkadaşlar arasında kurda benzer. O güzelim dostluğu yavaş yavaş kemirir.
Dostluk, ihtiyacı olduğunda onun yanıbaşında olabilmek, bütün yüreğini, sevgini karşılık beklemeden açabilmektir. Arkadan konuşmamak, acımasızca eleştirmemek, kırmamak, incitmemektir. Hatta özür dilemeyi bilmektir dostluk. Yeri geldiğinde gerçekten bir dilim ekmeği paylaşabilmek; çılgınca kahkahalar atmak, çoğu zaman da beraber gözyaşlarına boğulmaktır. Sevgiden ve güvenden yana hiçbir zaman şüpheye düşmemektir. Ve elbette bu satırlarda sayamadığım pekçok güzel duygunun yaşanmasıdır dostluk...
Peki, biz iyi bir arkadaş, gerçek birer dost muyuz? Dostlarımızın ne kadar yanındayız? Bence dostlarımızdan önce kendimizi sorgulamalıyız. Arkadaşlarımızla beraber gülerken, onların ağladıkları günde iyi bir dinleyici, sığınacakları şefkatli bir yüreğe sahip miyiz? Ağlayacak gerçek bir omuzu onlara açabiliyor muyuz? Hayatın koşuşturmacası içinde görüşmeye fırsat bulamadığımızda bir telefonu esirgiyor muyuz onlardan?
Gerçekten dostlarımızın kıymetini bilelim. Lafta bırakmayalım bu saydıklarımızı. Aile, akrabalar insanın hayatında ne kadar gerekli ise, gerçek dostlar da bir o kadar vazgeçilmezdir. Onlara her zaman, her yerde ihtiyaç vardır. Gerçek dostlukları kurabilmenin yolunun sevgiden geçtiğini unutmamak şartıyla, gerçek dostlar edinelim ve ilk başta kendimiz iyi bir dost olalım... Kendim adıma, dostlarıma karşı kendimi yeniden gözden geçirmeye söz veriyorum. Sizlere de bunu denemenizi önererek, dostlarınızla beraber sağlık dolu günler diliyorum.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 422
favori
like
share
Duygusuz Tarih: 05.02.2006 15:32
Ellerine sağlık gerçekten gerçekleri anlatan bir yazı, ancak bu tip yazılar sedece sözde kalmayıp uygulandığında daha da bir kıymetli olurlar değil mi?
CADIKIZ Tarih: 04.02.2006 22:34
tesekkurler abim..
dostlugun ne demek oldugunu ve ne anlama geldigini bize cok guzel bir sekilde anlatmissin...
Cry Tarih: 04.02.2006 11:58
PayLaşim Icın TesekkurLer..