uzmanlar, benzer bir yöntemle zekâ aşıladı! Yöntem, bunama ve Alzheimer tedavisinde kullanılacak

WASHINGTON - Bilim adamları sadece bir gen ekleyerek sıradan kobayları 'cin gibi' zeki kobaylar haline getirmeyi başardı. Küçük bir genetik müdahalenin zekâ üzerinde müthiş bir etkisi olabileceğini kanıtlayan deney, başta Alzheimer ve yaşa bağlı hafıza zayıflığı gibi hastalıkların tedavisi açısından 'son derece umut verici bir gelişme' olarak değerlendiriliyor.
Nature dergisinde yayımlanan araştırmayı yapan Princeton Üniversitesi uzmanları, kobayların hafıza ve öğrenme merkezlerine bir gen ekleyerek, buralardaki neronlar arasındaki bağı kuvvetlendirdirler. NR2B adı verilen genin yaşla birlikte etkisinin azaldığını söyleyen uzmanlar, kobaylara aşılanan geninse zamanla gücünü yitirmeyecek şekilde programlandığını belirttiler. Kobaylardaki NR2B geni insanlardakine yüzde
98 oranında benziyor.
Ama yöntem pek çok ayrı kesimden insanı ayağa kaldıran tartışmaları da alevlendirdi! Örneğin söz konusu araştırmanın bir uzantısı olarak üretilecek ilaçların sadece tedavi için değil, 'sipariş bebek' üretimi ya da normal insanlarda zekâ patlaması yaratmak için kullanılabileceğini söyleyen bazı uzmanlarsa, bu tip yöntemlerin kullanılmasıyla ilgili ahlaki çerçevenin bir an önce oluşturulmasını istiyor.
Hayvan hakları savunucuları ise bu yöntem sayesinde 'değiştirilen' çiftlik hayvanları ve her türlü kobayın 'daha çabuk öğrenip, daha geç unutan' canlılar olacaklarını ve bu canlılara ilişkin olarak hayvan haklarının yeniden gözden geçirilmesini istiyorlar. (Washington Post)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 391
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.03.2005 21:56
cok ilginc :20:
YusufEmre Tarih: 17.03.2005 19:55
Ben bunu basarabileceklerine inanmiyorum bence zekamizi genetik olarak anne ve bbamiza borcluyuz bakin bir sürrü caliskan insan var anne ve babasinin zekalari yüksek olmamasina ragmen ama zekali olmak onlarla alakali birsey bence,zor cok zor.
ByStranqe Tarih: 07.12.2004 12:40
:20: :20: :20: :20:
KaHiN Tarih: 22.07.2004 15:03
:20: