çilek ne zaman yetişir - çilek yetişme zamanı - çilek yetiştiriciliği - çilek ne zaman olur
Çilek yapılacak araziye dönüm başına 40-50 ton yanmış (en az 1 senelik beklemiş) büyükbaş hayvan gübresinin ariziye serilmesi ve 2-3 ay serili halde bekletilmesi sonucunda resimde görüldüğü üzere pırpır dediğimiz tarım aleti ile bu gübrenin yüzeysel toprak ile karıştırlaması sonucunda arazi dikime hazır hale getirilir.

Sıralar eğer 2 damlama boru ve 2 çilek sırası yapılacak şekilde olacaksa üst sırt 40-50 cm dik inmeleri 20-25 cm olacak şekilde, sıra aralarıda bir insanın rahat hareket edebileceği şekilde boşluk bırakılarak ve resimde göründüğü üzere yapılır.
Yapılan sıraların üzerlerine tekrar yanmış koyun gübresi 3-5 metreye bir kova dökecek şekilde serilir.

20 cm aralık la iki damlama borusu sıranın bir ucundan bir ucuna çekilir. Borular kalkması kırılmaması için U şeklinde tel ile toprağa sıkıştırılır.
Sıralar 125 cm genişliğinde manc naylonu ile kapatılır.Sıra araları toprak ile beslenir.
Naylon üzerleri çapraz şekilde 20 cm aralıklarla ile 5-10 cm çapında delikler jilet veya kes kin bir cisimle açılarak fideler işaret parmağı ve orta parmak derinliğinde çilek fidelerinin kökü aşağı gelecek şekilde dikilir. Dikilen fidelere can suyu muhakkak verilmesi gerekir.
En güzel dikim ayı Eylül -Ekim aylarıdır. Sebebine gelince dikim aylarının hepsi denenmiş ve yaz aylarında havaların sıcak olması ve frigo (buzhane veya şoklanmış) fidelerin dikimden sonra kendilerine açıkçası gelememesi gözlenmiştir. En güzel dikimler mevsimindedir. Bu meyveler içinde geçerli olup acele eden her zaman yanılmıştır. Eylül ayında dikilen çilek ekim ayında azda olsa kışa girmeden ürün vermiş fakat gerçek ürün zamanı olan mayıs ayında (7 ay sonra) 1 dönümden 4 Ton çilek elde edilmiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11782
favori
like
share