Kışlaköy Köyü Elbistan - Kışlaköy Köyü resimleri - Kışlaköy Köyü hakkında - Kışlaköy Köyü tanıtımı Kahramanmaraş

İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı: Yakup TEKDEMİR


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 344 4212288 4212237

Cep Telefonu: (542) 236 49 53

Kışlaköy, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının Yavuz Sultan Selim Döneminde sefere giden askerlerin konakladığından dolayı Asker kışlası anlamında Kışla olduğu söylenir. Ancak kaldırılacağıda kesindir. kömür kazı ve istimlak sebebiyle kışla köyü sadece tarih olacak. Köyün yetiştirdiği önemli kişiler arasında Ankara adliyesinde Ağır Ceza Reisliği yapmış ve 2007 genel seçimlerinde milletvekilliği için istifa eden Kerim YILMAZ çevresindeki kişilere bi faydası olmadıktan onra isterlerse cumhurbaşkanı olsunlar,yine Sayıştayda baş denetçi olan kardeşi Cuma YILMAZ, K.MARAŞ il özel idare genel sekreteri Halil İbrahim GÖK gibi bir çok üniversite mezunu ve Türkiyenin çeşitli yerlerine dağılmış insanlar vardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Elbistan merkez ile benzemez çünkü kışla başka yerlere benzemez

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 183 km, Elbistan ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklim etkisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 568
1997 531

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün genel olarak en büyük çiftçileri vardır en başta bilinen ve çevresinde sevilen birisi olmak üzere kışlanın hepsi dürzüdür isimli şahıstır. Köy nüfusunun çoğu topraklarının istimlak edilmesi dolayısıyla zengin olmuş ve de ekilecek alan pek fazla kalmadığından Elbistan'a taşınmışlardır. sadece büyük çiftiçi olarak bilinen kişiler kışları Elbistanda yazları da köyde olmak üzere gidip tarım işlerini yürütürler.

Gençler

Köyde genç sayısı çok fazladır. Ama bu gençlerin büyük çoğunluğu köy dışındadır. Köyün yakınında termik santrali olması ve köyün topraklarının istimlak edilmesinden dolayı köyün gençlerine işçi alımlarında öncelik tanınmasından dolayı büyük çoğunluğu burda çalışmaktadır. geri kalanı da santralin yapım aşamasında çalışan özel şirketlerde ya da santralin özelleşen kısımlarının ihalesini alan şirketlerde çalışmaktadır.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Bu seçimler her zaman sorunlu geçmektedir. Seçimlerde köye kolluk kuvvetlerinin gelmediği nadirdir. Köy 7-8 büyük sülaleden oluşur. ve her seçimde bu sülaleler arasında çekişmeden dolayı bir olay olur. Bu olayların olmaması için her seçim döneminde Cuma PIÇAK'a seçim yapılmadan muhtar olması teklif edilir ve kabul etmemesi üzerinde seçime gidilir...not,köydeki dönek insanlar var. son gün oylarını satarlar ama insallah önümüzdeki dönem ibrahim pıçak kesin adaydır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


Seçim Yılı Muhtar
2009 Abdullah Göçer
2004 Yakup Tekdemir
1999 Mehmet YALÇIN
1994 Ömer GÖK
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1566
favori
like
share