Zayıflama tutkusu ölüme neden oluyor. Orthoreksiya hastalığı olarak bilinen ince kalma tutkusu, sahne ve şov dünyasından sonra ev hanımlarında da görülmeye başlandı.

Orthoreksiya yeni bir hastalık türü; anlamı doğru beslenme takıntısı. Kadınların zayıf erkeklerin atletik görünme isteği bu hastalığın çıkmasında en büyük etken. Evet uzmanlara göre çağımız insanının gelecekte en çok yakalanacağı hastalıklardan biri orthoreksiya. Bu hastalık ileri boyutlara ulaşırsa sonuç ürkütücü boyutlara gelebiliyor. Bir orthoreksiya hastası her yediği yemeği abartılı bir şekilde kontrol ediyor. Ürünlerin ambalajlarını saatlerce inceliyor. Ürün içinde kanserojen madde, hormon, boya, katkı maddesi olup olmadığını abartılı şekilde kafa yoruyor.
Uzmanlar göre bu hastalık en çok entelektüellerde, sahne ve şov dünyasındakilerde hatta son zamanlarda ev kadınlarında da görülmeye başlandı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 458
favori
like
share
Turania Tarih: 07.02.2006 19:07
emeğin için tesekkurler
casper Tarih: 07.02.2006 10:12
Yediğine dikkat etmekte bir hastalıkmıymış demekki.
Bende aşırı olmasa da tabiikiyediğime içtiğime dikkat ediyorum.Markette yada pazarda alışveriş yaparken taze ve sağlıklı besinler almaya çok dikkat ederim,aldığım ürünlerin ambalajlarını,içerik lerini titiz bir şekilde incelerim.

Ama ben bunun sağlıklı yaşam için gerekli olduğunu ve hatta modern çağda insanların bilinçli olması gerektiğini ve kendine dikkat etmesi gereğine inanıyorum.

bu bir hastalıksa birazda olsa bendede bu hastalık var
refik Tarih: 07.02.2006 09:46
Bilgilerin için teşekkürler eline sağlık
Kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazla görülen orthoreksiya hastalığının ortaya çıkışında, güzellik kavramının zayıflığa dayandırılması, medyada her gün diyet ve ürünlerin içerikleri, uzun yaşamanın sırları ve katkı maddeleriyle ilgili çıkan bilgi ve haberlerin etken olduğu kanısındayım.
DİDEM Tarih: 06.02.2006 21:57
rejimi bilinçli yapmak gerek sonra riskli oluyor, doktor tavsiyesinde yapmak daha uygun, :20:
doktoruydu Tarih: 06.02.2006 21:22
emeğin için teşekkürler

eline sağlık