"Kurtlar Vadisi Irak" filminin yurt dışındaki yankıları sürüyor. Time dergisi, filmin kahramanı Polat Alemdar için "Türk Rambosu" ifadesini kullanırken, filmin pek "ince" olmadığını ancak Türk izleyicilerinin ona bayıldığını yazdı.
Time dergisi, "Büyük ekranda kötü kan" başlıklı haberinde bir "Türk Rambosu"nun Kuzey Irakta tek başına ABDye karşı koyduğunu belirtirken, "Film izleyicileri buna bayılıyorlar" ifadesini kullandı.
Filmin ABDnin Müslüman müteffiki Türkiyedeki sinemaları doldurduğunu belirten dergi, izlenme rekorunu kırması beklenen filmin, Iraktaki ABD askerlerinin bir düğünü bastığını, makina tüfekleri ile konukları öldürdüğünü ve hayatta kalanlarının, organlarının Yahudi bir doktor tarafından çıkartılacağı bir cezaevine götürüldüğünü gösteren sahneleri içerdiğini kaydetti.
"İnce değil ancak Türkler kendilerinden geçiyor" ifadesini kullanan gazete, "Biletlerin haftalar önce satıldı; bakanlar, işadamları, Başbakanın eşi ve kızları bile başkent Ankaradaki galayı doldurdular" diye yazdı.
Times, Türkiye ve ABD geleneksel müttefikler olduklarını ancak Irak savaşının başlangıcından beri ilişkilerde sıkıntıların yaşandığını, o zamandan beri Türkiyedeki Amerikan karşıtlığının yoğun olduğunu belirtti. Dergi, 2005 yılında gerçekleştirilen Pew anketinin ABD hakkında olumlu görüşleri olan Türklerin oranının yüzde 23te kaldığını gösterdiğini anımsattı.
Türk askerlerinin başlarına çuval geçirilmesi olayının Türkiyede büyük bir tepki yarattığını kaydeden dergiye konuşan filmin ABDli oyuncusu Billy Zane de, Polat Alemdarın canlandırdığı karakter tarafından "büyülendiği"ni söyledi.
ABDli dergi, filmin ABD, Almanya ve İngiltere dahil olmak üzere bir düzineyi aşkın ülkede gösterileceğini belirtirken, senaryo yazarı Bahadır Özdenerin "Irak işgaline karşı tutum alıyor ve bunun yanlış olduğunu düşünen sadece Türkler değil" ifadesine yer verdi.
Times, Ankaradaki bir ABD yetkilisinin filme ilişkin "eğlence" nitelemesini ve "ABD ve Türkiye arasında her zaman gibi güçlü olan bir ortaklık var" açıklamasını da yansıttı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 470
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 07:31
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
DjBadi Tarih: 14.03.2006 19:26
ISTE BUUUU GERCEK BIR FILIM
elevitli Tarih: 12.02.2006 16:33
eline sağlık kardes
corleoni Tarih: 08.02.2006 23:52
it ürür kervan yürür
puslukurt Tarih: 07.02.2006 11:07
Amerikelılar yapınca hiç birşey yok birde türk ramposu olsun.. :46:
Teşekkürler kurtjara..
Chanqe Everythinq Tarih: 07.02.2006 11:01
Daha da Ses Getirir Iyi Oldu Iyi..

Te$ekkurler KurtJara..
mori'quessir Tarih: 06.02.2006 22:54
thanks

bu filmin bu kadar ses getireceği belliydi. türk rambosu ha ilginç