atık çeşitleri - katı atık nedir - atık ne demektir - atıklar ve geri kazanım - atıkları bertaraf etmenin yolları - atıkların geri kazanımı nasıl olurArtık ihtiyaç duymadığımız ve uzaklaştırdığımız her tür madde atık olarak tanımlanabilir.


Kullanılma süresi dolan ve yaşadığımız ortamdan uzaklaştırılması gereken her türlü katı malzemeye de katı atık denir. Katı atıklar evde, okulda, hastanede, endüstride, bahçelerde ve daha birçok yerde oluşabilir. Katı atıklar oluştukları yerlere göre adlandırılırlar.

Atık Çeşitleri
Katı Atıklar
Ambalaj Atıkları
Endüstriyel Atıklar
Tehlikeli Atıklar
Özel Atıklar
Tıbbi Atıklar
Atık Yağ
Atık Pil - Akümülatörler
Bitkisel Atık Yağlar
Maden Atıkları
İstanbul'un bir günlük ortalama çöp üretimi 15.000 ton civarındadır. Günlük ortalama 15.000 ton olarak üretilen çöpün içeriği aşağıdaki gibidir.
Katı atıkları bertarafı dört şekilde yapılmaktadır.

Düzenli depolama; katı atıkların titizlikle seçilmiş bir alana sistemli olarak yayılarak üzerlerinin toprakla örtülmesidir.

Yakma; büyük şehirlerde ve çöp depolama alanı bulma imkanı sınırlı olduğu bölgelerde atıkların imha edilmesi için kullanılabilecek bir yöntemdir. Yakma işleminde atıklar yüksek sıcaklıklar büyük fırınlar içinde yakılarak tamamen imha edilirler.

Kompostlaştırma; genel olarak katı atığın içindeki organik atıkların bozunması işlemidir. Katı ve sıvı atıklar içindeki organik maddeler çeşitli mikroorganizmalar ile daha basit bileşiklere, özellikle CO2 ve H2O’ya dönüştürülürler.


Geri kazanım ise, değerlendirilebilir atıkların kaynağında ayrı toplanması, sınıflandırılması, fiziksel ve kimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye dönüştürülmesi işlemlerinin bütününe denir. Tekrar kullanım ve geri kazanım kavramlarını da içerdiği için biraz daha geniş kapsamlıdır.

Geri kazanılmış atıkların kullanım alanları ise aşağıdaki tabloda verilmiştir.kaynak:Geridonusum.org

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11750
favori
like
share