10 Subat 2006

Tür
Korku
Gösterim Tarihi
10 Şubat 2006
Yönetmen
Hasan Karacadağ
Senaryo
Hasan Karacadağ
Görüntü Yönetmeni
Seyhan Bilir
Müzik
Türkay Türkmen , Olay Andaç
Yapım
2005, Türkiye
Oyuncular
Ümit Acar , Kaan Girgin , Serdar Özer , Ebru Aykaç , Serhat Yiğit , Süha Tok , Zeynep Hasdal Çolakoğlu , Fulya Candemir , Sabri Tekinalp , Murat Seviş


Amerika'da esrarengiz intihar olayları biribirini takip etmektedir. Ülkenin her yerinden insanlar, birbirinden korkunç yöntemlerle ölmeyi seçmektedir. Benzer bir olay, Türkiye'de de yaşanır. İzmir'de Tarık isimli bir genç, dehşet verici bir şekilde intihar ettiğinde, polis yakın arkadaşlarını sorguya çeker.

Cem, Sema ve Hande, ölmeden önce adeta bir internet bağımlısına dönüşmüş olan Tarık'tan e-postalar almışlardır. İşin ilginç yanı Tarık'ın ölümünden sonra da bu e-postaları almaya devam ederler. E-postalara, korkunç görüntüler eşlik etmektedir. Gençlerin hayatında bir süre sonra, dehşet verici düşlerle gerçekler birbirine karışmaya başlar. Hande, Kuran'da sözü geçen ve dünyanın sonunu muştulayan Dabbe'tül Arz'ın gerçekleşmeye başladığını fark eder.

Filmin yönetmeni, Japonya'da sayısız kısa film ve prodüksiyona imza atmış ve uluslararası ödüller almış, genç bir sinemacı olan Hasan Karacadağ. Uzakdoğu'da, korku türünün önemli yönetmen ve senaristleriyle çalışma imkanı bulmuş sinemacının ilk uzun metrajlı filmi olan Dabbe, Ringu ve benzerlerinden ciddi anlamda etkilenmişe benziyor.


[URL=http://www.bildirgec.org/node/24414]Fragman

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3730
favori
like
share
umut_alin Tarih: 01.09.2007 06:24
ya bu komedi filmi korku deil
hacker_1996 Tarih: 29.08.2007 09:23
paylaşım için teşekkürler
yağmurun sesi Tarih: 28.08.2007 12:59
çok gzl ama kormadım
tozkoparan Tarih: 26.08.2007 17:13
paylaşım için sağol
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:11
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ismetozkara Tarih: 15.10.2006 15:30
Arkadaşlar bende linki açmadı.Fragmanı seyretmet isteyenler burdan;

[URL]http://www.dabbefilm.com/index_sub.htm


seyredebilir.

Paylaşım için teşekkürler
BoardBeLasi Tarih: 07.10.2006 18:37
ben korku filmlere bayilirim :78:
ZulkarNeyn Tarih: 06.10.2006 09:07
Eksikleri olsa da kaliteli bir filmdi. Filmde Dabbe nin ne olduğu çok iyi anlatılmadığı için yukarıda da örneklerini gördüğüm sinemadan anlamadığı aşikar güruh komik bulmuş. Aslında bu onları komik duruma düşürmüş. Şimdi kıyaslayalım.

Halka 1 : Tam olarak ne olduğu ve nasıl bir güçlere sahip olduğu bilinmeyen küçük bir kız çocuğu. Bir ucube yani. Nerede yaşadığı kim olduğu filmin sonuna kadar anlaşılmıyor. Yaptıklarının sebebi olarak gösterilen şeyle alakalı en az 20 tane film sayabilirim. Eğer korku unsuru iyi kullanılmasaydı sıradan bir film olurdu. Doyurucu bir senaryo değil.

Halka 2: Kesinlikle ilk filmin devamı olamıyan ve Japon sinemasının tüm kalitesizliğini üzerinde taşıyor. Hiç konuşmayan sürekli boşluğa bakıp birşeyler düşünen insanların aklından geçenleri okuyabilmemizi isteyen yönetmenler sadece sıkıntı veriyorlar bana.

Okul : Yönetmenin eskiden izlediği bir filmden (fakülte) aklında kalanlarla çekilen ve komikliğinde diğer arkadaşlarla hemfikir olduğum bir yapım.

Büyü : Keza Okul ile aşağı yukarı aynı kalitede gidiyor ve sonunda filmin bitirilmesi için biraz bocalanmış.

Dabbe : Üstte de belirttiğim gibi Dabbe herkes tarafından biliniyor diye düşünülmüş. Dolayısıyla ne olduğu ve dindeki konumu açık bir şekilde belirtilmemiş. Korku unsurunu kullanırken Halka yı biraz örnek almışlar ve bu konuda emsaline göre iyiler. Film çok geniş bir alanda geçmediği için arka plan renklerinin birbirine yakın olması normal. Aksi abes olurdu zaten. Muhtemelen filmin göreceği ilgiye göre devamı çekilme düşüncesi olduğundan finalinde filmi bitirmemişler.
milkboy Tarih: 12.08.2006 12:24
vasat olmasına rağmen türk sineması için iyi bir deneyim