Kayalar Köyü Balya Bilgileri - Kayalar Köyü Hakkında - Kayalar Köyü Tanıtımı - Kayalar Köyü Resimleri


[COLOR=#009d9d]İlçe: BALYA - [COLOR=#009d9d]İl: BALIKESİR


[COLOR=#009d9d]Köy Muhtarı: NEJDET KIZILCA
Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Demografik Bilgiler:

[COLOR=#009d9d]Nüfusu:
2000/590

1997/615

[COLOR=#009d9d]İle Uzaklığı:
67 km

[COLOR=#009d9d]İlçeye Uzaklığı:
13 km

[COLOR=#009d9d]Rakım:
270 m
Balıkesir
Bilgiler
Koordinatlar
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Balya

Kayalar, Balıkesir ilinin Balya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adı:

1-İlk yerleşenlerin Oğuz Türklerinin Kayı boyundan olması nedeniyle KAYILAR olduğu ve Kayılar adının zamanla Gaylar olarak değişerek kullanıldığı bilinmektedir.

2-Yerleşim alanının kayalık olması nedeniyle KAYALAR olduğu yönünde bilgiler vardır.Fakat doğrulanmamıştır.

Köye ilk yerleşenlerin Osmanoğullarından Orhan Gazi'ninKaresi Beyliği'ni ele geçirmesiyle birlikte bölgeye geldiklerive hayvancılıkla meşgul oldukları yönünde söylence vardır.Köye ilk gelenlerin Koçlar, Kanatlar ve Dağlılar sülalelerinin olduğu,bu ailelerin köy yerleşimini köyün aşağı kısmında oluşturduğu rivayet edilmektedir. Daha sonra köye gelen Kıranlılar ve Şamkinler sülalelerinin köyün yukarı kısmında yerleşmişlerdir.

Köy MANAV köyü olarak bilinmektedir.Manavlar 1800'lü yıllarda Yörüklerin göçebelikten çıkarak zorunlu iskana tabi olmasıyla beraber göç etmeyip yerleşenler olarakta tanımlanmaktadır. Köy meydanında bir oda vardı.SARILARIN ODASI.Odanın duvarında işli olan tarih 1280 tarihli yeni tarih ile 1864 idi.Bu oda sonradanmuriler tarafından köy tüzel kişiliğine bağışlandı. Yıllarca Gençlik Odası olarak kullanıldı. Daha sonra meydan düzenlemesi nedeniyle yıkıldı.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Balıkesir'e uzaklığı Şamlı-Dağ Ilıcası yolu ile gidildiğinde 52 km.,Tatlıpınar-Büyükpınar köy yolundan gidildiğine 45 km. Balya yolu ile gidildiğinde 67 km.dir.İlçe merkezi Balya'ya olan uzaklığı 15 km.dir. Madra dağı ve Kazdağlarından doğup Kadıköy-Kayalar sınırında birleşen iki kolu olan Kocaçay köy sınırları içinden geçmekte olup,Manyas Gölü' nü beslemektedir.Çaydan sulama için faydalanılmıyor. Manyas Barajı'nda su tutulduğu zaman Ilıca tarafında bulunan araziler ileride sulanabilecektir.

Köyde kuru tarım yapılmaktadır. Orman arazileri hızla kaçak kesimler ve yangınlar nedeniyle azalmaktadır. Genelde emekli insanların yaşadığı bir köy haline gelmiştir. Gençler hızla şehirlere kaçmaktadırlar. Köyde şu anda binası kullanılmayan eski ilkokul 1938 yılında inşa edilmiştir. Köy ilkokulu 3 sınıflıdır.Taşımalı öğretime Balya ilçesinde öğretim devam etmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 590
1997 933

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. bunun yanı sıra ek gelirleride mevcuttur

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 954
favori
like
share