Kocabıyıklar Köyü Savaştepe Bilgileri - Kocabıyıklar Köyü Hakkında - Kocabıyıklar Köyü Tanıtımı - Kocabıyıklar Köyü Resimleri
[COLOR=#009d9d]İlçe: SAVAŞTEPE - [COLOR=#009d9d]İl: BALIKESİR

[COLOR=#009d9d]Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Demografik Bilgiler:

[COLOR=#009d9d]Nüfusu:
2000/140
1997/142

[COLOR=#009d9d]İle Uzaklığı:
37 km

[COLOR=#009d9d]İlçeye Uzaklığı:
11 km

[COLOR=#009d9d]Rakım:
400 m

Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 140 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10580
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Savaştepe
Web Sitesi
Kocabıyıklar, Balıkesir ilinin Savaştepe ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi
Kocabıyıklar ve Kölederesi köyü 1860'lı yıllarda kurulmuş yörük köyleridir. 1700 yıllarında İzmir'in Dikili ilçesi yakınlarındaki Karadağ ve çevresinde hayvanlarıyla obalanan, kış mevsimini geçiren Hardal yörükleri, yaz aylarında şimdiki Balıkesir Savaştepe hudutlarına geçiyorlardı. 19.yy sonunda Osmanlı Devleti artan asker ihtiyacını karşılamak için yörükleri yerleşik hayata geçirme çabasına girer. Bursa valisi Ahmet Vefik Paşa'nın baskısıyla yörede bütün yörüklerin olduğu gibi Hardal yörükleri se yerleşik hayata geçerlerOsmanlı 19 ncu yüzyılın sonunda hızla çöküşe yaklaşırken, devlet ileri gelenleri, ülke içerisinde bulunan ve şehirlerdeki yerleşik halk (manav) tarafından "YÖRÜK" denilen konar-göçer toplulukların yerleşik hayata geçirilmesine önem vermişlerdi. Bu yıllarda Balıkesir ili (Karasi) Bursa'ya (Hüdavendigar) bağlı bir mutasarrıflıktı. Bursa valisi olan Ahmet Vefik Paşa göçerleri iskana zorlamış, hatta adı bu nedenle "Çadır Yırtan Paşa" olmuştur. Hardal Aşireti de Dikili-Bademli ile Savaştepe arasında kışlak-yaylak olarak göç ederken 1865 yılının yaz aylarında kesin olarak yerleşik hayata geçmiştir. Böylece; Savaştepe yöresinde Karacalar, Kurudere, Kocabıyıklar,Kölederesi, Muhtan, Tütünlük, Karakavak Hardal aşireti köyleri kurulmuştur. Ancak aşiretin bir kısmı Dikili-Bademli civarında kaldığından, onlar da oralarda köyler kurarak yerleşik hayata geçmişlerdir. Adları bilinen hardal aşireti köyleri; Yahşibey, (Elbedir) , Hasanağa, Merdivenli, Çobanalanı, Bademli (bir kısmı), Hayıtlimanı (Denizköy)... Hardal aşiretleri Savaştepe ilçesinin kuzeyinde iskan sağlamışlardır. Çünkü konar-göçer geleneğin temsilcileri olan Yörükler, tarih boyunca hayvanları için en verimli otlak alanları olan bölgeler aramışlardır. Yüzyılın geleneğini bir bıçak gibi keserek mecburi iskana zorlanan Yörüklerin bütünlüğü bozulmuş ve parçalara ayrılarak köyler kurmuşlardır. Nitekim Hardal aşiretlerinin bir bölümü henüz İzmir'in Dikili-Bademli ilçesindeki kışlık arazilerinden ayrılmamışken zorunlu iskanla oralarda köyler kurmuşlardır. Savaştepe'nin kuzeyinde yazlık araziye çıkan aşiretin bazı üyeleri de aynı sebepten bu bölgede köyler kurarak yerleşik hayata geçmiştir. Her bir aile ayrı ayrı obalarda bulunurken,zorunlu iskan ile çadırları yakılmış ve böyle aileler suyu olan, yerleşmeye müsait yerlerde yerleşmişlerdir. Bir Söylence... Osmanlı zayıflamış, savaşlarda büyük kayıplar vermişti. Yörüklerden yeni asker alımı yapmakta çok zor olmaktaydı. Konar göçer olarak yaşayan Oğuz boylarını, 1865 yılında Bursa Hüdavendigarı olan Ahmet Vefik Paşa yerleşik hayata geçirmek için ferman yayınlamıştır. Ahmet Vefik Paşa yörük beylerini sıkıştırarak yerleşik hayata geçirmek için Balıkesir'e çağırdı. Hardal aşiretinin o zamanki beyi olan Kocabıyık Ali Bey bu toplantıya katılıyor. Ancak toplantıya katılan diğer beylerin saç sakal, üst başları temizken Kocabıyık Ali Bey'in perişan, karmakarışıktır. Ahmet Vefik Paşa Kocabıyık Ali Bey'e hiddetle sorar:
-"Bu ne vaziyet, niçin tıraş olmadınız?"
Kocabıyık Ali Bey;
-"Beyim, kellenin bizim olduğunu anlayalım, tıraş sonraki iş" diye yanıt verir.
Buradan da anlaşılacağı üzere yörüklerin yerleşik hayata geçişi hiç de kolay olmamıştır.
Köy iki mahalleden oluşmaktadır muhtarlığın olduğu köy Kocabıyıklar diğeri ise Köledere'sidir.
Kocabıyıklar köyünün isminin hardal aşireti beyi Kocabıyık Ali beyden geldiği tahmin edilmektedir.
Kölederesinin ismi ve kuruluşu ise yerleşik hayata geçiş yıllarında Sivas'tan aşiret baskısı vb. nedenlerle kaçan bir kişinin Kocabıyıklar köyüne çoban olarak gelmesi ile hayvan otlatırken köyün kurulduğu bölgede yerleşmesi ve daha sonrasında bazı hardal yörüklerininde ismi tam olarak bilinmeyen çobanın yaşadığı ve bu günkü köyün bulunduğu bölgeye yerleşmesiyle köy oluşmuş daha sonrasındada o bölgede ilk yaşayan kişinin çoban olması ve köyün derenin kenarında olması sebebiyle kölederesi denilmiştir.

Kültür
Köyde düğünler yörük kültürlerine uygun bir şekilde yapılmakta olup davul klarnet eşliğinde 2 gün 2 gece sürmektedir.Yemeklerden en bilineni keşkektir.

Coğrafya
Balıkesir iline 37 km, Savaştepe ilçesine 11 km uzaklıktadır.Mahalle olan Kölederesi köyünün ise ilgisizlik yatırım yapılmaması nedeniyle Kocabıyıklar köyü ile doğrudan bağlantısı olmayıp 3 km. toprak yol ile Karacalar köyü üzerinden Savaştepe Balıkesir ana yoluna bağlıdır.Her iki köyde bulundukları yer itibariyle yerleşim yeri küçük ve genişlemeye müsait değildir.Kocabıyıklar köyünde su sıkıntısı mevcut olup Kölderesinde rakımında düşük olmasının etkisiyle su sıkıntısı yoktur.Köyün içinden ve yakınından geçmekte olan dereler sayesinde tarihte 10'un üzerinde su ile çalışan un değirmenine sahiplik etmiştir. Tarihte Bursa ile Bergamayı birbirine bağlayan kervan yolu kölderesi sınırlarından geçmektedir.Günümüzde proje halinde olan İzmir-Çanakkale-İstanbul otoyolunun yine Kölderesi civarından geçirilmesi düşünülmekte ve bu yönde gerekli ölçümler yapılmıştır. İzmir-Ankara tren yolu köyün sınırlarından geçmekte olup birde yolcu tren istasyonu mevcuttur.
İklim [değiştir]
Köyün iklimi, ılıman Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Kocabıyıklar köyü rakımı yüksek olduğu için kışları soğuk ve yağışlı yazları serin geçmekte iken Kölederesi ise rakımı düşük ve ortasından dere geçmesi nedeniyle kışları daha ılıman yazları ise sıcak geçmektedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 140
1997 142

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Mehmet GÜNDOĞAN
2004 - Mehmet GÜNDOĞAN
1999 - Ertan ÇAKIR
1994 - Mehmet GÜNDOĞAN
1989 - Celil SAVAŞ
1984 - Habib Aslancan
1979 - Faik Karagöz
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy iki mahalleden oluşmaktadır. Köledere mahallesinde ise su,elektrik ve telefon hattı mevcut isede bütün bunlar köyde yaşayan bir kaç kişinin özel çabasıyla yapılmış olup dönemin köy muhtarlarından gereken ilgi ve desteği alamamıştır. Şu durumda bile Köledere mahallesi üvey evlat muamelesi görmektedir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 889
favori
like
share