Binaların merkezi ısıtma ve soğutma sistemindeki havanın teneffüsü olmak üzere birçok yolla kolayca insana bulaşan alerjik zatürree eğer kronikleşirse, telafisi pek de mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor.ÇİFTÇİ AKCİĞERİ
GÖĞÜS Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Serttürk, hastalığın sigara içmeyen kişilerde görülme oranının daha yüksek olduğunu belirterek, hastalığa yol açan alerjenlerin yayılma yolları göz önüne alındığında her kesimden insanda görülebileceğini söyledi. Hastalığın büyük iş merkezlerinde çalışan şehirli kesimin yanı sıra, çiftçilerde de sıkça görüldüğünü ve 'Çiftçi Akciğeri' olarak da adlandırıldığını kaydeden Dr. Serttürk şu bilgileri verdi:

KRONİKLEŞİRSE ÇOK TEHLİKELİ
"HASTALIK akut ve kronik alerjik zatürree olarak 2 farklı tabloda karşımıza çıkıyor. Her iki şekilde de farklı bulgular tespit ediliyor. Akut alerjik zatürree, kısa sürede yüksek alerjene maruz kalma ile ortaya çıkıyor. Alerjenlerle teması devam edenlerde belirtiler zamanla artıyor. Kronik alerjik zatürreenin ise alerjenlere daha düşük dozda, fakat uzun süre maruz kalmaktan dolayı oluşuyor. Evlerinde muhabbet kuşu besleyenlerde daha çok görülür ve sinsi bir seyir izler. Başlıca belirtisi eforda ortaya çıkan ilerleyici nefes darlığı ve aşırı kilo kaybıdır. Hastalığın bu şekli, çoğu kez akciğer dokusunda düzelmesi mümkün olmayan hasarlar oluştuğunda tanınıyor."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 386
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 12.02.2006 18:49
ellerine saglık kardeşim
nazar boncuğu Tarih: 09.02.2006 13:08
paylasımın ıcın teşekkurler
serhatbey_066 Tarih: 09.02.2006 13:03
ellerine sağlık ustad
refik Tarih: 09.02.2006 12:57
değerli bilgilerin için teşekkürler ellerine sağlık arkadaşım .
dream_catcher Tarih: 08.02.2006 23:22
paylaşımın ıcın teşekkurler
DİDEM Tarih: 08.02.2006 21:14
paylaşımların için teşekkürler.
doktoruydu Tarih: 08.02.2006 13:28
Eline sağlık

Teşekkürler


casper Tarih: 08.02.2006 10:45
Alerjenlerden kaçınmak şartALERJİK zatürrede asıl önemli olan, hastalığa yol açan alerjenlerden kaçınmaktır. Özellikle modern binalardaki havalandırma sistemleri mantar üremesi açısından kontrol edilmeli ve gerekiyorsa suyu değiştirilmelidir. Binaların iyi havalandırılması önemlidir. Evlerde üreyen mantarları özel ilaçlarla ortadan kaldırmak mümkündür. Etkenin belirlenemediği durumlarda veya ortadan kaldırılması mümkün olmuyorsa, hastanın o ortamdan uzaklaşması gerekir. Uygun bir yüz maskesi kısmen yararlı olabilir. Bazı hastalarda özel bir bağışıklık sistemi tedavisi ile başarılı olunabilir. Hastalarda görülen hafif krizler, hastanın o ortamdan uzaklaşmasıyla düzelebilir. Ağır vakalarda kortizon tedavisi uygulanması gerekmektedir."