Vitiligo

Deride beyaz yama tarzı lekelerle seyreden Vitiligo hastalığı toplumda oldukça yaygın. Şimdi, bu hastalığın tedavisi çok kolaylaştı. Yüksek dozda ultraviyole ışınlarının kullanıldığı BClear yöntemiyle lekeler yok ediliyor.
Deride renk kaybına bağlı olarak beyaz yama tarzı lekelerle seyreden vitiligo hastalığında "fiber optik iletim sistemli BClear" yöntemi, Amerika, İngiltere ve İsrail'den sonra Türkiye'de de uygulanmaya başlandı. İstanbul Kozmed Dermatoloji Merkezi'nden Dr. Canan Savaş, inatçı ve sinsi bir hastalık olarak nitelendirilen vitiligo tedavilerini anlattı: "Sedef ve vitiligo hastalığının tedavisinde günümüze kadar kabin tedavisi ve lambalar şeklinde uygulanan ultraviyole ışınları, sadece sınırlı hastalarda kullanılabiliyordu. Yan etkileri sebebiyle yüksek dozlara çıkılamıyordu. Sağlıklı deriyi ışığın etkisinden koruma imkânı olmayan bu yöntem, yan etkiler göz önüne alınarak az sayıda lezyonu olan hastalarda tercih edilmiyor, genelde vücudun yüzde 20- 25'inden fazla alanda hastalığı bulunanlar tedaviye alınıyordu. BClear yönteminde ise, bu ışınlar sadece hastalıklı bölgeye uygulanabilir hâle geldi."BClear, hedeflenmiş ışık sistemi ile sadece hastalıklı bölgeye uygulandığı için, sağlıklı bölgeler ışınların yan etkilerinden korunabiliyor. Hastalıklı alanlarda yüksek dozlara çıkılabiliyor, böylece tedavinin süresi de kısalıyor. Hastanın durumuna göre, 8 yaşından sonraki herkese uygulanabilen yöntemde, seans sayısı hastaya, vitiligonun çeşidine ve bulunduğu bölgeye göre değişiyor. Tedaviden 8-15 seans arasında cevap alınmaya başlanıyor. 10 cm 'lik bir vitiligonun lokal UVB tedavi süresi ise, sadece 1-2 dakika.

Yüzde daha başarılı

Her vitiligo tedavisinde olduğu gibi yüz bölgesi, tedaviye en iyi cevap veren bölge. Hastanın vitiligo tipi, deri rengi, hastalığın süresi başarıyı etkileyen temel kavramlar arasında yer alıyor.

Vitiligo nasıl bir hastalıktır?
Deride tebeşir veya süt beyaz renkte, yuvarlak veya oval, keskin sınırlı yama tarzında lekelerle seyreden bir hastalıktır. Nokta kadar küçük ya da avuç içi kadar büyük olabilir. Genellikle simetriktir. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar, yüz, eller, kollar, bacaklar ve genital bölgedir. Her yaşta görülebilen vitiligoya her yüz kişinin 1 -2 sinde rastlanır. Hastaların yarısında 20 yaşından önce başlar. Çocuk ve gençlerde psikolojik yükler oluşturabilir. Erken ve başarılı tedavi özellikle bu dönemde çok önemlidir. Sıkıntı, stres, ateşli hastalıklar ile çarpma ve güneş yanığı hastalığın şiddetlenmesine ya da yeni vitiligo alanlarının oluşmasına yol açabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 64533
favori
like
share
MAIN-BOARD Tarih: 24.07.2016 14:06
Tebrikler!
Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.
Ödüllü Paylaşımlar
drserkandinar Tarih: 09.11.2012 14:26
Vitiligo, normal deri görünümünde, pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri durumudur.

Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı olaraki koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Vitiligo'nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır.

Vitiligo tedavisinde öncelikle dermatoloji takibinde izlenmesi gereken tedavi metodları tamamlanarak ilerlemesinin durması gerekmektedir. Kortikosteroid, PUVA, Psörolen gibi medikal yöntemlerin tamamlanması sonrası tedavi sırası plastik cerrahlara gelir.

Biz plastik cerrahların işi vitiligonun yarattığı kalıcı beyaz alanları kapatmaktır. Yani kamuflaj cerrahisi denebilir. Hücre spreyi yada mikrogreft gibi uygulamalar vitiligo hastalığını tedavi etmez, bıraktığı kalıcı sonuçları kapatmak amacıyla kullanılır.

Mikrogreft tedavisi cildinizde pigment olan koltuk altı kasık bölgesi gibi görünmeyen bir alandan alınan ultra ince greft (cilt yaması) dokusunun çok küçük parçalara ayrılarak , zımpara tedavisi yapılan vitiligo alanına yayılması ve yeniden pigment oluşturması esasına dayanır.

Genelde vitiligo alanının 5/1 i kadar bir alandan alınan greft sahayı kapatmaya yetmektedir. Bu benzetme olarak boya dolu bir kabı suyla inceltmeye benzetilebilir. Daha geniş alan için daha az boya yetebilir. Mikrogreft uygulamasında yaklaşık 1 saat süren bir uygulama ile cildi zımparalama ve greft alma işi tamamlanır.

Mikrogreftler:

Meme ucu

Dudak

Göz kapağı

Kulak gibi zor bölgeler dahil eller, kollar, gövde, bacaklar gibi tüm vucutta seçilmiş alanlara uygulanabilir.

Alınacak sonuç , yani normal cilt rengini alma alanın genişliğine göre 1 -3 ay arasında alınabilmektedir.
Op.Dr Serkan Dinar
+905077858777
Bilgi için videoya tıklayınız
[youtube]RqduU_qnWyg[/youtube]
zafer2424 Tarih: 12.09.2012 19:35
arkadaşlar lütfen bana biri yardımcı olsun elde 3 noktada fındık kadar vitiligo var tedavisi nasıldır.nereyle iletişime gececeğiz
alisaitkurt Tarih: 29.07.2012 19:28
bu tedavi merkezi nerede acaba bilen varmı..
murat çık Tarih: 19.07.2012 18:48
arkadaşlar canan savas'ın telefon numarası 0216 524 13 00 umarım derdinize çare olur....
murat çık Tarih: 18.07.2012 01:07
herşey iyi güzelde bu hasstalığa verdiğim parayla yüz nakli yaptırırdım herhalde allah hepimizin yardımcısı olsun inanıyorum ki inşallah daha kesin çözümler bulabilirler....
mehmet emeksiz Tarih: 18.06.2012 17:52
teşekkürler
nilay46 Tarih: 31.05.2012 17:30
bizde cok tedavi çeşidi denedik ama net bir sonuç alamadık.fiyat aralığı ne acaba
tuncayarpak Tarih: 31.05.2012 11:21
seans ucretı nekadar bılen varmı