Duruş bozukluklarının zamanla sırt ağrısı, nefes almada zorluk ve kaslarda şiddetli ağrı gibi sağlık sorunlarına neden olduğu bildiriliyor. Uzmanlar, özellikle gençleri ve hamileleri dik durmaları konusunda uyarıyor. Mayo Clinic uzmanları, duruş bozukluklarının insan sağlığında bazı olumsuzluklara yol açabileceğini bildiriyor.

Duruş bozukluklarının sıklıkla; kısa görünmek isteyen uzun boylu gençlerde, büyümeye başlayan göğüslerini gizlemek için omuzları içe çeken buluğ çağındaki kızlarda ve hamilelik döneminde alınan fazla kilolar nedeniyle vücut dengeleri bozulan anne adaylarında rastladıklarını belirten uzmanlar, iyi bir duruş için şu duruş düzeltme egzersizlerinin yapılmasını öneriyor:

Yere oturun, bir bacağınızı düz olarak ileri doğru uzatın, diğerini ise bağdaş kuracak şekilde kıvırın. İki ucundan tuttuğunuz bir havluyu uzattığınız ayağınızın ortasına gelecek şekilde yerleştirin ve havluyu yavaş yavaş kendinize doğru çekin. Bu hareketi her iki bacağınız için dörder kez tekrarlayın.
Sırt üstü uzanın, kollarınızı iki yanınıza uzatıp kalçanızı yavaş yavaş olabildiğince yukarı kaldırın. Kalçanızı 10 ile 30 saniye arasında havada tutup bırakın ve bu hareketi üç kez tekrarlayın.
Sırt üstü uzanın, önce bir dizinizi sonra diğerini elinizle göğsünüze doğru çekerek esnetin, her iki bacak için bu işlemi dört kez uygulayın.
Ayak uçlarınızı topuklarınız ayrı kalacak biçimde birleştirin, kollarınızı iki yanda rahat bir şekilde tutun. Başınız dik durumdayken omuzlarınızı geriye doğru itin, bacak kaslarınızı yardımıyla kalçanızı ve karnınızı kasın.
Duruş bozukluklarının zamanla sırt ağrısı, nefes almada zorluk ve kaslarda şiddetli ağrı gibi sağlık sorunlarına da yol açabileceğini bildiren uzmanlar, dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:

Ayaktayken çenenizi öne çıkarmayın, omuzlarınız geride, başınız ise dik olsun
Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının
Otururken bacaklarınızın paralel olmasına dikkat edin
Uzun süre oturmayın.
Otururken ve ayaktayken vücudunuzun aldığı şekle dikkat edin, sık sık duruşunuzu düzeltin.
Dik durmanıza yardımcı olacak egzersizler ve yoga yapın.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 772
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 10.02.2006 22:20
teşekkürler canım kardeşim faydalı bilgilerin için ellerine sağlık. eşime yaptıracağım bunları
refik Tarih: 10.02.2006 14:43
cadıkız kardeş ellerine sağlık bilgilerin için ben bel fıtığından ameliyat oldum bu ekzersizleri yapsam zararı olurmu bilmiyorum. paylaşımların için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 09.02.2006 22:57
paylaşım için teşekkürler

ECE_06 Tarih: 09.02.2006 20:06
zaman zaman bendede sırt ağrıları oluyor bu egzersizleri bir an önce deneyeceğim umarım yararını görürüm teşekkürler :46:
missx Tarih: 09.02.2006 18:33
sağol canım paylaşımın için
serhatbey_066 Tarih: 09.02.2006 14:49
faydalı bilgilerden dolayı tşk ederim cadıkız abla