Gırtlak kanseri başka organ kanserlerine göre daha ender görülüyor. Tüm kanserlerin yüzde 2-5 ini oluşturuyor. En fazla da 50li yaşlardan sonra.

Erkeklerde daha mı sık görülür?

Evet, erkeklerde kadınlara göre 5 kat daha sık rastlanır. Ancak son yıllarda kadınlarda sigara tüketiminin artmasına paralel olarak gırtlak kanseri oranı da yükselmiştir.

Hangi faktörler bu kanserden sorumlu tutuluyor?

Gırtlak kanserinin en büyük etkeni tütün kullanımı. Sigaradaki polisiklik aromatik hidrokarbon içeren rezidü katran kanserojendir. Sigara bırakılmasından 5 yıl sonra gırtlak kanseri riski azalmaya başlar. 10 sene sonra ise hiç içmeyenlerle aynı seviyeye gelir.

Alkol ile tütün, gırtlak ve yutak bölgesinde kanserleşmeye doğru yaptığı etkiyi hızlandırır. Dolayısıyla tütün ve alkol kullanımı gırtlak kanserini oluşturan en etkili nedenler.

Hastalık kendini hangi belirtiler ile gösteriyor?

İlk şikayet iyileşmeyen ses kısıklığı. Bu ses kısıklığı boğuk ses veya kaba, keskin ses olarak kendini gösterir. Buna yemek yerken yutkunmada zorlanma ve boğaz ağrısı şikayetleri eklenebilir. Kulağa yansıyan ağrı oluşabilir.

Gırtlak kanserlerinin ilk yayılma yerleri boyun lenf dokusu olduğundan boyunda lenf bezlerinde büyüme görülebilir.

Ses kısıklığı larenjit gibi hastalıklarda da görülüyor? Ne zaman ciddiye alınmalı?

Öncelikle tütün kullanımı olan bir kişide ses kısıklığı dikkatle takip edilmeli. Üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında veya sesi zorlama (bağırma gibi) sonrasında ses kısıklığı oluşuyor ise hemen telaşlanmaya gerek yok. Medikal tedaviler veya ses istirahati sonrasında iyileşir.

Tanıda hangi tetkikler yapılır?

Günümüzde kulak burun boğaz muayenesi endoskopik sistemle yapılıyor. 70 derecelik endoskop ve kamera sistemi sayesinde ekran ve kompütere büyütülmüş gırtlak bölgesini görebiliyoruz. Ayrıca stroboskopi denilen bir alete ses tellerinin hareketi yavaşlatılıyor ve patolojiler daha net görülebiliyor.

Tedavi nasıl uygulanır?

Tedavisi cerrahidir. Özellikle erken yakalanan olgularda tamamen iyileşme şansı çok yüksek. Erken evrelerde parsiyel cerrahi dediğimiz gırtlağın sedece bir bölümü alınan, nefes borusunun devamlığının sağlandığı ameliyat çeşitlerini uyguluyoruz. İleri evrelerde tüm gırtlak alınıyor.

Nefes borusuna boyun önünden delik açılıyor. Boyundaki metastazik lenf bezleri temizlenir ve ameliyat sonrasında radyoterapi uygulanabilir. Hastalığı erken evrede yakalama kişinin ameliyat sonrası yaşam kalitesini sağlaması açısından son derece önemli.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1543
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 10.02.2006 18:21
Allah korusun sigara her hastalıgın başında yer alıyor en güzeli biran önce bırakabilmek ellerine sağlık cadıkızcım
ECE_06 Tarih: 10.02.2006 17:20
Biz sigara içenleri bu yazınla uyardığın için teşekkürler bir an önce bırakma en kesin çözüm olacak :16:
refik Tarih: 10.02.2006 15:32
paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık arkadaşım her hastalığın başlanğıncında sigara birinci sirayı almakta o yüzden bir an önce bırakmalıyız
nazar boncuğu Tarih: 10.02.2006 13:01
gercektende cok kotu bır durum

Allah kımsenın basına vermesın

paylasımın ıcın tesekkurler cadıkız
dream_catcher Tarih: 09.02.2006 23:06
gercekten sıgara bedenın en buyuk düşmanı


teşekkurler cadıkız
doktoruydu Tarih: 09.02.2006 23:03
paylaşım için teşekkürler

serhatbey_066 Tarih: 09.02.2006 14:46
allah gırtlak kanseri olanlara yardımcı olsun :79:
missx Tarih: 09.02.2006 14:11
Allah kimsenin başına vermesin :79: