Almanya basınında bugün çıkan bir haberde, 2006 Dünya Kupası Finalleri'nde en az 2 bin Alman askerinin olası terör saldırılarına karşı seferber edildiğini ve hazır şekilde bekletileceği bildirildi.

Almanya'da yayın yapan Sueddeutsche Zeitung adlı gazetede, savunma bakanlığından bir yetkiliye dayandırılarak verilen haberde, en az 2 bin Alman askerinin Almanya'da düzenlenecek 2006 Dünya Kupası Finalleri'nde olabilecek biyolojik, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı eğitildiği ve bunların organizasyon sırasında hazır olarak bekletilecekleri ifade edildi. Gazete haberinde, olası saldırı karşısında Alman askerlerinin yapacakları da anlatılarak, 2 kargo helikopterinin, olası saldırıda yaralanan insanları Almanya'nı güneyindeki Laupheim ve kuzeybatıdaki Bueckeburg bölgesine taşınacakları da belirtildi. Alman askerlerinin ayrıca, güneydeki Stuttgart'ta özel uçuşlar için bir kontrol kulesi kuracağı, ve Kaiserslauten Şehri'nin batısında da acil cerrahi müdahalelerin yapılacağı bir hastane kurulacağı vurgulandı.

Alman ordusunun yaptığı bu hazırlıkların maliyetinin ise, yaklaşık 5 milyon avro olduğu ifade edilirken, bunun yaklaşık 1 milyon 400 bin avrosunun Alman Hükümeti ve federal yönetim tarafından karşılanacağı da belirtildi. NATO'da daha önce yaptığı bir açıklamada, Dünya Kupası'nda güvenliğin sağlanması için AWACS erken uyarı uçaklarının Alman Hükümeti'ne sunulacağını ve Alman ordusuna tesis edileceğini açıklamıştı.

9 Haziran'da başlayıp 9 Temmuz'da bitecek olan dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Dünya Kupası Finalleri Almanya'da 12 değişik şehirde yapılacak ve turnuva boyunca 64 maç oynanacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 331
favori
like
share
serhatbey_066 Tarih: 16.02.2006 10:23
haberin için tşkler ustad
dream_catcher Tarih: 09.02.2006 23:18
haber ıcın teşekkurler abı
puslukurt Tarih: 09.02.2006 17:19
Haber için teşekkürler..