Kırışıklıklar; Kadınların KabusuBir çok kadın ileri bir yaştan sonra kırışıklıklarını takıntı haline getirir. Peki, bunu önlemek için neler yapıyoruz. En azından kırışıklıkların oluşma nedenlerine ilişkin neler biliyoruz?Bu soruya bir çok kadının vereceği yanıtı tahmin edebiliyoruz. Çünkü kadınlar genellikle cildin bu geçirdiği süreçten habersizler. Bu yazıya öncelikle buradan başlamak istiyoruz. Bir çok yabancı ve yerli uzmanın bu konudaki uygulamalarını araştırdık ve kırışıklıklara karşı nasıl savaşabileceğiniz noktasında bir rehber hazırladık.Biliyorsunuz "kollajen" cildin destek dokusu. Ancak güneş ve "serbest radikaller"in etkisiyle kollajenin etkisi azalıyor. İşte bütün bunların ardından kırışıklıklar oluşuyor. Kırışıklıkların oluşumu bu kadar basit! Ama önlemleri sabır istiyor.Öncelikle güneşle direk teması uzun tutmamak gerekiyor. İkinci olarak da "serbest radikaller"e karşı savaş ilan etmeliyiz. Özellikle iyi bir "vitamin dostu" olursak bunun ilk adımını atmış oluruz. Yaşam biçiminizi öyle bir hale getirmelisiniz ki cildiniz bir çok olumsuz etkenlerle yıpranmasın. Yaşadığımız üzüntüler, streslerin hepsi bir gün yüzümüzde "kırışıklık" demetleri olarak bize geri dönecektir .

Unutmayın! Stressiz bir yaşam da yeterli değil elbette. Bir kere sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekir. Uykunuzu mutlaka almalısınız, sabahları dinlenmiş olarak güne başlamanız cildiniz için avantajdır.Gelelim beslenmeye. Bir kere günde en az iki litre su içmeniz çok önemli. Beslenmeniz için en çok sebze ve meyvelere prim verin!30 yaşa dikkat

Sağlıklı yaşam biçimini benimseyen bir insanın kırışıklıklardan çok korkmasına gerek yok. Başta da söyledik, iyi beslenme, vitaminlerle dost olma cildin kendini yenilemesini sağlayabiliyor. Yediğiniz herşeyi cildinize yarar veya fayda sağlamasına göre seçmelisiniz. Yağlı etleri sakın mutfağa sokmayın. Yemekte çok fazla acı baharatlar kullanmayın. Metabolizmanın doğru çalışması direk olarak yüze yansır.Mide ve bağırsağın düzenli işlemesi cilde canlılık kazandırır. Sigara cildin düşmanı dedik, ya alkol? Maalesef alkolden de uzak bir yaşamınız olmalı. Haftada bir kadeh elbette sorun yaratmaz ama hergün alkol almanız cildi bozar. Kolayı ve kahveyi de an az düzeyde tüketin. (Aslında kolayı ve kahveyi hiç tüketmesiniz daha iyi) Bol vitaminli yemek yemenin, zamanında dinlenmenin de önemi büyüktür sağlıklı görünen bir yüz için..Vitaminlerin yanı sıra cildin temiz tutulması da önemli. Her akşam mutlaka cildinizi temizleyip öyle yatmalısınız.
Hangi yöntemlerle kırışıklar giderilir?

Kimyasal veya bitkisel peeling ( Bu iki işlemde de, cilt soyularak cilt yenileniyor)


Lazer ile resurfacing (cilt yüzeyini yenileme işlemi )


Dolgu maddeleri (kollajen, hyaluronik asid, yağ, yapay dolgu malzemeleri) ile kırışık olan bölgenin altını doldurma.


Botilinum toksini yöntemiyle kırışıklıkları yok etme


Yüz germe yöntemi

Kırışıklıklar için püf noktalarıDiyelim ki, ne bıçak altına yatabileceksiniz ne peeling yaptırma imkanınız var. Kırışıklıklara karışı savaşmak için yöntem çok! Bakın bu da sizin ellerinizle yapabileceğiniz bir uygulama: Bilindiği gibi yüzdeki bu çizgilerden sadece yaşlılar değil gençler de yakınabiliyor. Bunun nedeni de genellikle mimikler! Güneşli havalarda gözleri kısmak veya kaşları çatmak, alnı kırıştırmak bir çok insan için tik haline gelmiş. Bu alışkanlıkları takip edip kurtulmak gerekir.


Yatma biçiminizin de bu istenmeyen çizgilere yol açtığınızı biliyor musunuz? Uyurken başınızın şekline dikkat edin. Yastığa yanlış konan bir bir baş nedeniyle genç yaşta kırışıklıklarla tanışabilirsiniz. Yüksek yastığı kesinlikle tercih etmeyin. Yüksek yastığa konan baş göğüse doğru kıvrılır. Bu yüzden de çene bölümünde ve boyunda kırışıklıklar meydana gelebilir.


Eğer kırışıklıklar yavaş yavaş belirmişse önleminizi çok basit bir şekilde alabilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler işe yarar: Bir çay kaşığı öğütülmüş badem çekirdeğinin üzerine çok az su ilave edin. Buna gliserin de katın. Bu karışımı iyice birbirine karıştırdıktan sonra kırışıklıklara uygulayın. Yaklaşık bir saat bu şekilde dinlendikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu işlemin ardından bir kremi yedirerek cildinize sürün..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 476
favori
like
share
DİDEM Tarih: 25.02.2006 20:31
teşekkürler .