Eller, dış ortamla sürekli temas kurmamızı sağlayan en aktif organlarımızdandır. Dış ortamla olan sürekli ilişki, çok çeşitli tahriş edici ve alerji yapabilecek maddelere dokunmanıza neden olabilir. En sık görülen egzamalar, tahriş sonucu ortaya çıkan egzamalardır. Bunun en tipik şekli ''ev hanımı egzaması''dır.

Sürekli olarak suyla temas etmek, sık el yıkamak veya çamaşır, bulaşık yıkamak, işin içinde sabun ve deterjan olmasa dahi, tahriş edicidir. Bu, derinin doğal nem ve yağının azalmasına ve kuruyup çatlamasına neden olur. Sabunların ve deterjanların güçlü yağ eritici özellikleri eklendiğinde bu sonuç kaçınılmazdır. Deri, uzun süre bu saldırılara, belirti vermeden, dayanabilir. Bir eşik noktası aşıldıktan sonra deride; kuruma, çatlama, soyulma, sızlama gibi şikayetler görülür ve bundan sonra en küçük bir temasta yinelenir. Solak olan kişiler dışında başlangıç, genellikle sağ el baş ve işaret parmaklarından olur.

Zaman geçtikçe ve koşullar aynı şekilde sürdükçe, diğer parmaklar ve avuç içine, bir yandan da diğer ele yayılır. Hem görüntü olarak kötüdür, hem de hasta eliyle bir şeylere dokunduğunda rahatsız olur. Ayrıca, bu çatlaklardan mikrop kapma tehlikesi de vardır. Buna ek olarak da, normalde avuç içi derisi kalın olduğu için geçemeyen, alerji yapıcı maddeler daha kolay geçebilir ve reaksiyona neden olabilirler.

Ev kadınlarının çoğunda görülen bu olay, suyla uğraşan diğer mesleklerde de görülebilir. En sağlıklı korunma yolu, suyla ve diğer tahriş edicilerle teması azaltmaktır. İş yapmak zorunda olunduğunda, içi pamuklu, dışı naylon eldiven giymek iyi bir korunma yoludur. Fakat bu da terlemeye yol açtığı için; yarım saat çalışmanın sonunda, eldiven çıkarılarak, on dakikalık bir ara verilmesinde yarar vardır. Ayrıca, her el yıkamanın sonunda, derinin nemini korumak ve yumuşak, elastik kıvamda kalmasını sağlamak için, bir el kremi kullanmak gerekir. Bunlar, hastalığın başlamasını önlemek veya düzeldikten sonra korumak için kullanılırlar, başlamış bir egzamada tedavi edici etkileri yoktur. Bu gibi durumlarda, kesinlikle bir deri hastalıkları uzmanının tedaviyi düzenlemesi gerekir. İşe başlamadan önce ellere sürülen ve hafif tahriş edicilerden koruyan bazı maddeler, eldiven kullanamayanlarda az da olsa yardımcı olabilir, fakat tam koruma sağlamazlar.

Ellerin, dış ortamla sürekli temas ettiği maddeler arasında, çok güçlü alerji yapıcı maddeler de bulunabilir. Bu gibi durumlarda; avuç içleri değil, el üstleri ve parmak araları daha çok etkilenir. Bu tip egzamalar, daha çok mesleklere bağlı olarak temas edilen özel maddelerle ortaya çıkar. En tipik örnekleri: İnşaat işçileri, fayansçılar gibi mesleklerde çimentoya; berberlerde saç boyalarına ve sağlık çalışanlarında eldivenlerin ana maddesi olan latekse bağlı olan egzamalardır.

Eğer eller sürekli su ve tahriş edici maddelerle temasta ise, hasar gören deride alerji yapıcıların yerleşmesi daha kolay olur ve bu tür egzamanın ortaya çıkması da kolaylaşır. Bunların başlangıç dönemleri; ani olarak ortaya çıkan, çok kaşıntılı, kızarık, sulantılı belirtiler halindedir ve kişiyi çok korkutabilir.

Hastalığa neden olan maddeyle yeniden temas olmazsa, yaklaşık olarak 10 - 15 gün içerisinde egzama gerileyebilir. Sık sık duzelip, yinelerse olay sürekli bir hal alır; deri sert, kalın, kaşıntılıdır ve her atakta kızarma ve sulanmalar buna eklenir. Bir deri hastalıkları uzmanı denetiminde ilk aşamalar kolayca denetim altına alınabilir ve müzminleşmiş olan durumlar, biraz daha inatçı olmakla birlikte, tedaviye iyi yanıt verir. Önemli olan, yinelemeleri öneleyebilmektir. Örneklerdeki gibi durumlarda egzamayla şüpheli madde ilişkisi çok nettir, fakat her zaman böyle kolay görünmeyebilir. Şüpheli durumlarda, özel deri testleriyle, şüpheli madde saptanmaya çalışılır. Şüpheli madde her zaman saptanamayabilir, saptansa bile bu maddeye karşı tolerans geliştirilmez, tek yapılacak şey bu maddeden uzak kalmaktır. Ayrıca, bu alerji yapan maddelere karşı direnci artırabilmek için ; elin suyla temasını normal ölçülerde tutmak gerekir. Yıkamalardan sonra el kremi kullanarak ellerin nem ve elastikiyetini korumak ve şüpheli maddelerle iş yapılması gerektiğinde, eldiven kullanmak yararlı olur. Bunların dışında ellerin su kabarcıkları ile seyreden, nedeni bilinmeyen mevsimsel egzamaları (dizidroz) ve özellikle avuç içlerinde nedensiz kaşıntı ve sertleşmeyle seyreden, daha çok da sıkıntı ve gerginliğe bağlanan, egzama tipleri vardır. Bu tip egzamalar birçok hastalığı taklit edebilirler. Bunların tanıları ve tedavileri, kesinlikle bir deri hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 786
favori
like
share
HİKMET Tarih: 15.07.2008 09:33
Teşekkürler hocam ellerinize sağlık çok faydalı bir bilgi... bende de 10 yıldır var kader kesin tedavisi yok...!!! sadece elin hassas olduğu sabun vs den uzak durmak...
cicimek Tarih: 11.07.2008 12:24
Beni anladığınıza sevindim teşekkrler
zero Tarih: 29.06.2008 00:23
[QUOTE=cicimek]gıtmedığm dr kalmadı hersey kullandm dr dedıklerıne harfıyen uydm ama malesef gecmıo tam duseldı derken yenıden baslıo cok kotu bı drm bu olmayan bılemes bıde el yanı herzaman gos onunde artık pısıkolojm bıle bosuldu ınanın bundan kurtulmm lasım benm yaEvet çevremde egzama olanları görmüştüm,gerçekten kötü bir durum.

Allah yardımcın olsun.Umarım geçer.Ama Allahtan ümidi kesme.

İstersen Sağlık Danışma bölümüne yeni bir konu açarak sorununu bildirebilirsin.

Doktorlar size elinden geldiği kadar yardımcı olacaktır.
cicimek Tarih: 28.06.2008 22:46
gıtmedığm dr kalmadı hersey kullandm dr dedıklerıne harfıyen uydm ama malesef gecmıo tam duseldı derken yenıden baslıo cok kotu bı drm bu olmayan bılemes bıde el yanı herzaman gos onunde artık pısıkolojm bıle bosuldu ınanın bundan kurtulmm lasım benm ya:79:
zero Tarih: 28.06.2008 13:02
[QUOTE=cicimek] TESEKKRLER VERDIGIN BILGI ICIN AMA BENIMKI NAPARSAM YAPIM GECMIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OFFFFFFFFFF BIKTIM VALLAAAAA ELLERIM BERBT

Öncelikle kuralları okumalısın büyük harfler kullanmak yasaktır.

Sanırım doktora gitmemişsin yada geç gitmişsin.

Eğer bu hastalık zamanında tedavi olunmazsa egzama ne yapılırsa

yapılsın kalıcı olabiliyor.


cicimek Tarih: 28.06.2008 11:29
TESEKKRLER VERDIGIN BILGI ICIN AMA BENIMKI NAPARSAM YAPIM GECMIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OFFFFFFFFFF BIKTIM VALLAAAAA ELLERIM BERBT
serhatbey_066 Tarih: 12.02.2006 12:34
yararlı bil bilgi sunduğun için tşk ederim kardes
DİDEM Tarih: 12.02.2006 12:32
egzamada sabunun az kullanılması gerek, steroidli merhemler ve kremler kullanılmalıdır. Bakteriyelse antibiyotik kullanılmalıdır. bilgiler için teşekkürler.

SU-PERISI Tarih: 10.02.2006 17:44
faydalı bilgileriniz için teşekkürler ellerine sağlık kardeşim