Kurtlar Vadisi Irak filminin Köln'de yapılan Avrupa galasında adeta kahraman gibi karşılanan başrol oyuncusu Necati Şaşmaz, Türkiye'nin kahramanlara ihtiyacı olduğunu ve o kahramanı da bulma yolunda olduğunu söyledi. Kendisinin "Türklerin Rambosu" olarak nitelendirilmesini de kabul etmediğini belirten Necati Şaşmaz, şöyle konuştu: "Rambo Amerikalıların kahramanı. Ben Türklerin Polatı'yım. Filme gösterilen ilgi beklediğimin üzerinde. Almanya'da bizi candan, içten, duygularını dışa vuran bir kitle karşıladı. Genel hava muhteşem" dedi.

"Türkler kahramanları sever"

Avrupa'da filme bu kadar ilgi beklemediklerini, kaydeden Şaşmaz, "Film Amerika değil, aksine savaş karşıtı bir filmdir. Türk milleti kahramanları sever. Biz de seyircinin istediği kahramanları kendilerine sunuyoruz" diye konuştu.

Filmi Almanya'ya getiren Maksim Film Genel Müdürü Anıl Şahin de filmi Avrupa'da yaklaşık 550 bin kişinin izlemesini beklediklerini söyledi. Galadaki seyirci sayısının 2 bin 982 olduğunu vurgulayan Şahin, bu filmle 'Box Office Germany' sinema ödülünü 5. kez alacaklarını ifade etti.

Köln'ün en büyük sineması olan Cinedom'da 10 salonda birden gösterilen filmi 3 bine yakın sinemasever izledi. Filmin sonunda oyuncular dakikalarca alkışlandılar. Bir grup Kurtlar Vadisi hayranı çıkışta oyuncuları görebilmek için saatlerce sinemanın dışında beklediler.

Amerika'da gösterimde!

Kurtlar Vadisi Irak" dünden itibaren Belçika, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Rusya, Mısır, Suriye, Kırgızistan, Kazakistan, Amerika ve Avustralya'da da gösterime girdi.

Polat'ın tuğralı ceketi

Necati Şaşmaz Köln'deki galaya simli tuğra işlemeli bir ceketle geldi. Geçen ocak ayında ölen hattat Ali Alparslan'ın son eseri olan tuğrada "Abdülkadiroğlu Necati" yazıyor

NATO Komutanı General James Jones: "Evet, filmler önemlidir"

ABD Ordusu'nun, Kurtlar Vadisi Irak filminden uzak durmaları için Amerikan askerlerini uyarmasının ardından, NATO Komutanı General James Jones da filmle ilgili yorumda bulundu: "Kamuoyunun ilgisini çeken filmler tabii ki genelde düşünceleri şekillendirir. Önemli olan gerçek ile kurguyu ayırt etmektir."

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General James Jones, "Kurtlar Vadisi Irak" adlı film için, "Tabii ki, filmler düşünceleri şekillendirir" dedi. Amerikalı yetkililer, 24 ve West Wing gibi TV dizilerinde Türklerin terörist olarak gösterilmesiyle ilgili şikayetlere "Bunlar sadece film" diye yanıt veriyordu. General James Jones ise farklı bir söyleme başvurdu.

General Jones, "Kamuoyunun ilgisini çeken filmler ve benzer şeyler, tabii ki genelde düşünceleri şekillendirir" dedi. Gerçeklerin kurgudan ayrılması gereğine dikkat çeken Jones, "Önemli olan, kamuoyunun düşüncelerinin gerçek ve doğru olanlara göre oluşmasıdır" diye konuştu.

Yabancı basın mensuplarını bilgilendiren Jones, Türk-Amerikan ilişkilerinin mükemmel olduğunu ve her yıl ve her gün daha da iyiye gittiğini kaydetti. Türk Genelkurmay Başkanı Orgenaral Himli Özkök ile üç yıldır birlikte çalıştığını ifade eden General Jones, "Özkök'ün dostluğuna, fikirleri ve akıllı düşüncelerine değer veriyorum. İlişkilerimizin bugünkü durumu da beni mutlu ediyor" dedi.

"Karar komutanların!"

ABD'nin Avrupa Bölgesi Komutanı da (EUCOM) olan General James Jones, Türkiye'de gişe rekoru kıran "Kurtlar Vadisi Irak"ın Amerikan askerlerince izlenmemesi konusunda bir politikaları olmadığını belirtti ve bu yönde bir kararın tamamen birim komutanlarına ait olduğunu söyledi.

ABD'nin Avrupa'daki Kara ve Hava kuvvet birliklerinde görev yapan askeri personele, filmin gösterildiği sinemalardan uzak durulması ve herhangi bir tartışmaya girilmemesi tavsiye edilmişti.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 368
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 23.08.2007 06:43
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık
elevitli Tarih: 12.02.2006 15:46
bakalım nasıl
corleoni Tarih: 12.02.2006 10:24
helal olsun mükemmle oldu