Kalp pilinin amacı, kalbi normal hızına ulaştırmak. Bu küçük cihaz pek çok hastanın hayatını kurtarıyor
Dünyada yaklaşık 2 milyon kişi kalp pili ile yaşamını sürdürüyor. Bu ileri teknoloji ürünü küçük cihazlar, kalp hızının yavaşlamasını engellemekten kalp yetersizliğini tedavi etmeye kadar farklı amaçlarla kullanılıyor. Takıldıktan hemen sonra yaşanılan tüm şikayetleri ortadan kaldıran kalp pilleri, hastanın yaşam kalitesini büyük bir oranda artırarak normal hayata dönmesini sağlıyor. Elektroşok özelliği taşıyan kalp pilleri ise ani ölümleri engelleyerek hayat kurtarıyor.

NEDEN KALP PİLİ TAKILIR?
Kendi kendine elektrik üretebilen bir organ olan kalp, ürettiği elektrik sayesinde kalp kasının kasılmasını sağlıyor. Elektrik, peşpeşe dizilmiş hücrelerden oluşan ve adeta bir elektrik kablosuna benzeyen elektriksel ileti yolları aracılığıyla kalbin iki kulakçık ve iki karıncıktan oluşan 4 boşluğunun içine yayılıyor. Bu elektrik iletisinde bir bozukluk olması ve bu bozukluğun kalbin yavaşlamasına neden olması durumunda ise kalp piline başvuruluyor.

TANSİYON DÜŞMESİKalbe girişim için (anjiografi, stent, elektrofizyoloji vs.) kateter laboratuvarına alınan hastaların yaklaşık 20'de 1'ine kalp pili takılması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz, bu hastaların en çok kalp hızının yavaşlaması ve tansiyon düşmesine bağlı olarak baş dönmesi yaşadığını söylüyor.
[COLOR=orangered]
BAYGINLIK HALİKalp durması ve bayılma atakları da sıkça görülen semptomlar arasında. Hareket halindeyken iskelet kasları daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu için kalbin normalden daha hızlı atması gerekiyor. Ancak elektrik ileti bozukluğu olan hastalarda bu artış olmuyor. Dolayısıyla kalp hızı hep düşük seviyede kalan hastalar, yürüyemiyor, merdiven çıkamıyor, çabuk yoruluyor ve baş dönmesi yaşıyor.

İLERİ YAŞTA RİSK ARTAR
Elektrik ileti sistemi bozukluğu, her yaşta, hatta doğuştan bile görülebilen ama ileri yaşta görülme olasılığı daha yüksek olan bir hastalık. Kalp krizi geçirenlerde, kalp yetersizliği olan kişilerde daha sık görülen elektrik ileti sistemi bozukluğunun en önemli sebeplerinden biri yaşlanma. Elektrik ileti sistemini besleyen kalp damarının tıkanması ise bu hastalığın bir başka nedeni. Elektriksel bozukluklar anlık veya sürekli yakınmalara yol açan bir hastalık. Pil takılır takılmaz kalp hızı normale döndüğü için hastada iyilik hali hemen başlıyor. Kalp pili hastanın bayılma, baş dönmesi, yol yürüyememe gibi şikayetlerini hemen ortadan kaldırıyor. Hastanın tüm bu şikayetleri ortadan kalktığı için yaşam kalitesinde çok büyük bir artış oluyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 872
favori
like
share
DİDEM Tarih: 12.02.2006 19:50
teşekkürler kardeşim değerli ve faydalı bilgilerin için :70:
serhatbey_066 Tarih: 12.02.2006 12:30
faydalı bilgilerin için tşkler kardes
SU-PERISI Tarih: 10.02.2006 22:31
teşekkürler kardeşim değerli ve faydalı bilgilerin için
ECE_06 Tarih: 10.02.2006 17:22
vermiş olduğun önemli bilgiler için teşekkürler çok faydalı bilgiler edinmiş olduk :46:
refik Tarih: 10.02.2006 15:27
paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık
doktoruydu Tarih: 10.02.2006 15:07
teşekkürler paylaşım için


nazar boncuğu Tarih: 10.02.2006 12:54
paylasımın ıcın tesekkurler casper

gercektende cok onemlı bır konuya degınmıssın