Mönchengladbach tribününün sevimli yüzüydü Ethem Özerenler, diğer adıyla 'Manolo'. Yıllarını verdiği tribünler vefa borcunu bağış kampanyasıyla ödüyor. Mönchengladbach taraftarları, 'Manolo'su için bir kampanya yürütüyor. Manolo, şapkasıyla davuluyla dünya kupalarında boy gösteren dünyaca ünlü Sevillalı amigonun lâkabı. İşte, Mönchengladbach'ın da bir 'Manolo'su vardı. 1970'lerin ortalarında, yeşil siyahlı 'Taylar'ın iştahlı hücum oyunuyla Avrupa'nın sayılı takımlarından olduğu zamanlarda, Bökelberg tribünlerinde kendi kendine davul çalmaya başlamıştı bir adam. Kâh yavaşlayıp kâh hızlanan tempoyla, ama hiç durmadan vuruyordu tokmağı. Başlarda, çok insan sinir olmuştu ona.

Konsantrasyonu bozduğunu, lüzumsuz gürültü ettiğini düşünenler vardı. Ama yıllar geçtikçe ve o adamın Mönchengladbach'ın iyi gününde kötü gününde hep orada olduğunu gördükçe, alıştılar. Dahası ısındılar, benimsediler. Dahası, Gladbach'ın ve Bökelberg'in bir 'olayına' dönüştü adam. Onu 'Manolo' adıyla şereflendirdiler.

Onun koltuğu özel
Gerçek adı, Ethem Özerenler idi. 1968'de Eskişehir'den gelmişti. Gladbach'ı sevmiş, ama tribünü biraz ruhsuz bulmuş, şenlendirmek istemişti. Almancasının hep kırık dökük kaldığını anlatıyorlar. 'Hastası' olduğunu söylediği Gladbach sevgisi ve davulu, iletişime yetiyordu. 1990'ların başında, özel bir merdivenli koltuk dikildi Bökelberg tribünlerine. Sırf, kulübün eski parlak günlerinden uzaklaşmasıyla elde kalan en somut efsane olan Manolo çıkıp davulunu çalsın diye. Başka birisi şakasına bile çıkmaya kalktığında oraya, yuhalarla indiriliyordu. Polster, Criens, önemli gollerini Manolo'nun 'yerine' tırmanıp onun davulunu çalarak kutluyorlardı.

2000'lerin başında, şeker hastası oldu Manolo. Hızla ağırlaştı, maçlara gelemez oldu. 2002'de, taraftarlar Manolo'ya moral olsun diye bir mektup kampanyası düzenlediler. Yüzlerce mektup yağdı. Sonra, unutuldu yavaş yavaş.
10 Ocak tarihli Süddeutsche Zeitung'un haberi, Manolo'nun durumunun iyice ağırlaştığını bildiriyordu. Bir hasta yurdunda kalıyordu, madden de sıkıntıdaydı.

Bir grup Mönchengladbach taraftarı, bunun üzerine 'Taylar'a 20 yıl davul çalan Manolo'muz' için bir kampanyaya hız verdi. Bağış kampanyası açıldı. Bir iç saha maçında 'Manolo'ya yardım edin. Yalnız değilsin!' yazılı bir bayrak açılarak futbolcularca imzalanması ve müzayedeye çıkarılması planlanıyor. Ve tokmağını vuramasa bile, dünya gözüyle bir defa daha Bökelberg'e gelsin, sevildiğini bilsin istiyorlar...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 506
favori
like
share
memoli_07 Tarih: 10.02.2006 14:11
ellerine sağlık...
kurtjara Tarih: 10.02.2006 13:53
Taraftarların yaklaşımı çok hoş ve duygusal
puslukurt Tarih: 10.02.2006 11:38
Çok güzel bir öykü ben futbolu çok sevdiğim için taraftarları ve Manolo rakaplı türk taraftarını çok iyi anlıyorum ve gerçekten gözlerim yaşartı bu öyküyü okurken.. :19:
Helal olsun gladbach taraftarına ne güzel sahip çıkmışlar..