:78: :78: :78:


RAP:

Kelime anlami : Sert elestiri
Rap Bugün Müzik Olarak Biliniyor. 1970-1980 Yillari Arasinda Amerika Kitasinda Basladigi Tahmin Ediliyor Tabii Kesin Bir Bilgi Yok. Amerika da Yasayan Genç, Fakir, Siyah Sokak çocuklari Bunu ilk Önce Parkta Yapmaya Baslamislar. Break Dansin Getirdigi Hiza Uyumlu Olarak Sarkilarida Bir o Kadar Hizli Oldu ilk önce bu isi Parklarda Yapmaya Baslamislar Sokak Dansinin Yani Sira Sokak Müzigi de Yapip Paralarini Kazaniyorlardi. Hem Müzik Yapiyorlar Hem Isyan Ediyorlar Hem de Para Kaniyorlar. Bu is Onlara çok Cazip Gelmisti. Özellikle hem Müzik Hem de Isyan Bölümü Bildigimiz Gibi Siyahlarin Müzige Karsi Asiri bir ilgisi Var eee Fakir Olduklarinida Sayarsak isyan Onlarin Yapabilecekleri en iyi Sey. Sokaklardaki Hayat Gün Gelir Bazi Sanatçi ve Yapimcilarin ilgisini çeker ve rap müzik Olarak Kasetlere Aktarilir.
---------------------------------------------
hiPHOP:

Kelime Anlami : Bir Kulüp ismi Anlami Yok.
Hiphop en Basta Siyahlarin Kendilerine Karsi olan Beyazlara Karsi Kurdugu bir Kulübün ismidir. Pek Bir Anlami Yok 94 - 95 Senesinde çiktigi Tahmin Ediliyor. Kulüp Resmi Degil Sadece Sempatizanlari var ve o kadar çok Sempatizani Olur ki Siyahlar Elestiriye " Rap " ten Sonra HipHop Anlamini Verir. Ama HipHop Birilerini Elestirmekten Daha çok insanlari Hip Oturtup Hop Kaldirmaya, Küfür Etmeye, Bazi Seylerle Dalga Geçmeye Yarar. Iste bu Yüzden Rap ile HipHop Hemen Hemen zit Anlamlara Gelir. Örnek verilecek olursak : B-Boy Partisinide Kolay Kolay Rapper Göremessiniz. çünkü Rapper ve B-Boylar Birbirilerine Ters Adamlar Veya Dans Eden bir Rapper Bulamassiniz Kolay Kolay. çünkü Rapperlardaki Felsefe Dans öne çýkmak Ünlü olmak Kari, Kiz Bulmak için Kullanilir.

----------------------------------------------

TURNTABLE

Her ne kadar CDleri ve plakları izinli -ya da izinsiz- birçok prodüktör ve DJ tarafından kullanılsa da Hawtinin soundu her zaman kendini diğerlerininkinden ayırt edilebiliyor. Parçaları, mükemmelliği yakalamış havası, farklı atmosferi ve değişik karışıma sahip olmalarından dolayı her zaman fark edilebiliyor. Hawtini çok fazla tanımayan bir insan bile çalan parçanın ona ait olduğunu tahmin edebiliyor. Onun dünya çapında bu kadar tanınmasının nedenleri aslına bakılırsa çok fazla; ama bunların arasından Hawtinin teknolojiye ve yeniliğe açık olmasını sağlayan karakteri öne çıkıyor. Öyle ki; son albümü DE9:Closer to the Edit te 300 den fazla sample kullanmış ve aynı zamanda birçoğumuzun yakından bildiği minimal techno seslerini sanki ilk defa duyuyormuşuz gibi yeniden edit etmiş . Bunu nasıl mı yapıyor?


Richie Hawtin, plaklar ve dijital işlemler arasında devrim yaratan yeni sistem, yani Final Scratch hakkında şunları söylüyor :

"Bazen ilerleme kaydetmek için insana yeni perspektif gerekir, ama elektronik müzikte bunun için yeni ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bence bu teknoloji yaptığımız işi tamamen değiştirme kapasitesine sahip.

Hawtine bunu söyleten teknoloji, bilgisayar aracılığıyla eski plaklara müdahale ederek istenilen kısımların bölünmesinde Djlere kolaylıklar sağlıyor. Böylece parça, bilgisayarda kayıtlı olmasa bile, turntabledan yapılan basit bir bağlantıyla kolaylıkla sanki bilgisayardaymış gibi kullanılabiliyor. Bununla birlikte sadece turntable üzerine konulan iki plakla, bilgisayar sayesinde binlerce parçayı, plakları değiştirmeden, Djlerin setlerinde kullanabilmelerine olanak sağlıyor. Görüldüğü gibi Djler hem eski plaklarını bilgisayarlarında ses dosyaları gibi hem de diğer taraftan bilgisayarda bulunan parçaları sadece iki özel plakla çalabilme fırsatını yakalamış oluyorlar.

"Bunu 2 yıl önce deneme fırsatımız olduğu için gerçekten şanslıyız. Hollandalı bir çift hacker bu fikrin gerçeğe dönüştürülmesi için görevlendirildi. diye söze başlıyor Hawtin. "Ben ve John Acquaviva (Dj arkadaşı ve ortağı) bununla ilgilenmeye ilk başladığımızda, aletlerle çalışmaktan daha iyi bir concept olduğunu fark ettik. Ancak fikir henüz gerçeğe dönüşmemişti. Ama daha sonra bizimle temasa geçtiler. John geri döndü ve fikrin artık çalıştığını söylerken çok heyecanlıydı. İşte o zaman işe koyulduk. Ona ilk prototipi verdiler ve sistemin hangi özellikleri iyi?ne gibi handikapları var? ve neler yapılırsa bütün Dj nesli bundan en iyi şekilde yararlanabilir? gibi sorulara cevap vermeleri için deneme sürüşlerini biz yaptık.

Bu , Djlere Mp3ler, Cdler ve hatta .wav gibi dijital dosyaları turntable ile kontrol edebilme yetisini veriyor. Final Scratch ile plağa yaptığınız her hareket dijital dosyada gerçeğe dönüşebiliyor. Örneğin cut, scratch atabilme, back-spinning, parçaların hızlarını değiştirebilme vb... Ve bütün bunlar kontrolü kaybetmeden yapılabiliyor. Djlerin, Final Sctratch sistemini oluşturmak ve çalıştırmak için 3 şeye ihtiyacı var: Önceden hazırlanmış bir plak, convertion (değiştirme) box için bir analog (mixer ve bilgisayarınıza bağlanacak) ve yazılım programı. Seçili olan dijital dosya, bilgisayar tarafından çal komutu verildiğinde, plakta uygun tonlar üretilir. Software programı da bilgisayarı ikiye bölerek, Djlerin turntable setuplarını uygun bir şekilde yapmasını sağlıyor. Sistem böyle basit bir düzenekle çalışıyor. Bunun dışında hiçbir ekstra kontrolöre gereksinim duyulmuyor. Dj, her seferinde plak değiştirmek yerine, ses dosyasını değiştir e tıklıyor. Hatta daha sonra çalacak parçaları da sıraya koyabiliyor.

Sistemin düzeneği böyle, peki Final Scratchi bir Djin kullanabilmesi için ne gibi teknik donanımlara ihtiyacı var?
Aslına bakılırsa pek de fazla bir donanım gerekmiyor. Her Dj'in kullandığı standart turntable ve standart kartuşlar yeterli. Ayrıca Final Scratch phono/line girişi olan herhangi 2 kanallı mixerle de çalışabiliyor. Ekstradan ihtiyaç duyulan tek şey minimum 500 MHz prosesörlü bir laptop ve Final Scratch 10K paketi. (Pakette, yazılım diski, iki çözülmüş plak, ve FSIO -iki ses kartı zorunluluğunu ortadan kaldıran giriş/çıkış kutusu- ve bağlantı kurmak için gerekli diğer küçük ekipmanlar.)

Bu sistem Technics 1200 den sonra Djler için bulunmuş en dahiyane buluşlardan biri olarak gözüküyor. yeni teknolojinin getirilerinden yaralanılarak yapılmış eski ruhu koruyan bir teknoloji olan Final Scartch sayesinde artık Djler yanlarında kilolarca plak taşımak yerine birkaç ekipmanla setlerini kolaylıkla yapabilecekler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1641
favori
like
share
unique Tarih: 14.09.2006 12:30
:85: yeah... bilgiler icin saol dostum
rockone Tarih: 10.09.2006 13:55



DIKKAT AYNI MESAJ ICINDE 3 TEN
FAZLA SMILIES KULLANMAK YASAKTIR!

edit by vatan_42
exel@ns-MS- Tarih: 22.08.2006 21:36
ellerine sağlık bilgilerin için
cilgin Tarih: 10.08.2006 16:28
:3: :10:
cherry123 Tarih: 10.08.2006 14:37
bilgiler icin tesekkürler...
pratik_yasin Tarih: 05.08.2006 12:18
hydr_mc teşekkür aderim bilgi için demek öyle saollasın
eskitoprak Tarih: 04.08.2006 11:46
boyle konulara girmemek lazim arkadaslar
6-MC-1 Tarih: 23.04.2006 22:16
cok sagol bilgi icin tskler
hasanmen Tarih: 15.04.2006 13:34
sagolasın teşekkürler