Tür
Dram / Macera / Romantik
Gösterim Tarihi31 Mart 2006
Yönetmen
Lasse Hallström
Senaryo
Jeffrey Hatcher , Kimberly Simi , Michael Cristofer
Görüntü Yönetmeni
Oliver Stapleton
Müzik
Alexandre Desplat
Yapım
2005, ABD , 108 dk.

1700´lü yıllarda Venedik...Baş karakterlerimiz çok çekici bir erkekle büyüleyici bir kadındır. Biri, yaşadığı aşk oyunlarıyla çağlar boyu aşıklara ilham kaynağı olmayı başarmış efsanevi maceraperest... Diğeri ise kendisine hem katıksız sadakati , hem de tutkuyu aynı anda sunabilecek benzersiz erkeği arayan ve o güne kadar bu konuda çok ama çok hayal kırıklığına uğrayan döneminin/ zamanının yetenekli yazarları arasında yer alan bir kadın... Giacomo Casanova (Heath Ledger: Naomi Wattsın eski sevgilisi ve Ned Kelly filmindeki rol arkadaşı), Francesca Bruni yi (Sienna Miller: Jude Lawın sevgilisi ve Alfiedeki rol arkadaşı) keşfettiğinde, hayatında ilk kez Casanovanın kadınların karşı koyamadığı efsanevi cazibesini reddetme cesaretini gösteren bu kadına çılgınca aşık olur ve onun hayallerindeki romantik adam olmak için bütün yeteneklerini seferber eder. Casanovanın bile fethedemediği kaleler vardır&Öte yandan Katolik Kilisesi temsilcilerini tarihin en büyük günahkarı Casanovayı ele geçirmekle görevlendirmiştir.Casanova , avcılarının tuzağına eğer düşerse en dipsiz zindanlarda çürümeye terk edilecektir.

Oscar adayı yönetmen Lasse Hallström, Casanova filmiyle, yeri gelince bir ajan, bir şövalye, bir filozof veya en gözde aşık olarak karşımıza çıkan Rönesans dönemi kahramanı Casanovaya daha keskin, sofistike ve modern bir bakış açısı kazandırıyor.

Casanovanın hayatı ve aşkları daha önce pek çok kez beyazperdeye uyarlandığı halde, ünlü kahramanımız hiç bu denli çaresiz olmamıştı: Kalbinin çalınması karşısında şaşkın ve sevdiği kadın uğruna daha iyi , daha uysal bir erkek olma gayreti içinde bir Casanova ile karşı karşıyayız. Yönetmen Hallströmun en iyi romantik-komedi filmlerinden biri olarak gösterilen Casanovada baskı-şehvet, saklanma-kimlik, tutku-aşk gibi çelişkilerin hayata yansımalarını görebilirsiniz.

Hallströmün Casanovası, o bilindik yüksek zekası ve kaçamakları haricinde, Katolik Kilisesi Soruşturma ve Cezalandırma Bürosu temsilcisi Rahip Pucci (Oscar ödüllü oyuncu Jeremy Irons) ve adamlarının takibinden kaçmaya çalışırken, kendisinin de çaresizce aşkı kovaladığı kırılgan bir adam olarak karşımıza çıkar. Gizlilikler, kaçışlar, düellolar, oyunlar ve aşk kapanı/tuzağı arasında geçen bu çağdaş romantik komedinin öykü akışı sırasında Casanova da fethetmenin cazibesi ile sevginin gücü arasındaki farkı anlamaya başlar.

[URL=http://www.apple.com/trailers/touchstone/casanova/medium.html]Fragman

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 491
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 23.08.2007 06:44
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık
elevitli Tarih: 12.02.2006 14:40
sağol kardes paylaşımiçin
corleoni Tarih: 12.02.2006 12:06
paylaşım için sağol
kurtjara Tarih: 10.02.2006 18:43
konu ve oyuncu açısından güzel bir film, izlenmeli. :3:
teşekkürler eBRuLy