Her yıl ülkemizde 100 bin kişi sigaraya kurban veriliyor. Eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayı yılda 250 bine kadar çıkacak. Dünyada her yıl 4 milyon kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Sigara içiminin önüne geçilemezse bu rakamın önümüzdeki 20 yılda, 10 milyona ulaşması bekleniyor.

Nikotinin kalp ve damar üzerindeki etkisi nedir?

Nikotin kan basıncını yükseltir, pıhtılaşmayı hızlandırır. Narkotik etkiye sahiptir. Bu etki, bağımlılığı yaratır. Nikotinin narkotik etkisi dışında, fazla alındığında toksik etkisi daha kuvvetli. Birkaç dakikada beyin hücrelerine ulaşarak nüfus eder, toksik etki yapar. Bu yüzden aşırı derece sigara içen tiryakilerin iddia ettikleri gibi sigara sakinleştirmez, stresi artırır. Ayrıca kalbin daha hızlı atmasına ve damar tıkanıklığı riskinin artmasına, dolayısıyla kalp krizlerine neden oluyor.

Sigara içenlerde kalp ve damar hastalıkları riski ne kadar artıyor?

Sigara içenlerde kalp damar hastalıkları görülme riski, içmeyenlere göre 5 kat daha fazla. Yapılan araştırmalar, sigarayı bırakan kişilerde halen sigaraya devam edenlere kıyasla riskin azaldığını ve sigara bırakıldıktan sonraki bir yılda hızla düştüğüna ortaya koyuyor. Sigara içmenin getirdiği fazladan riskin yüzde 50ye varan oranda azaldığı da biliniyor.

Toksik maddeler kanı nasıl etkiliyor?

Sigaranın içinde bulundurduğu binlerce toksik madde, kandaki pıhtılaşmayı ve kolesterol plaklarını artırır. Oksijen taşınması bozulur. Kan damarlarında spazm yapması gibi ciddi etkileri sonucunda kişiyi ölüme, bazen yavaş bazen de çok hızlı yaklaştıran süreci başlatır.

Sigarada bulunan zehirlerden bazılarını hatırlatır mısınız?

Sigaranın içinde 4 binin üzerinde zehirli madde var. Bunların birkaçı, polonyum-210 (kansoreyen), rodon (radyasyon), metonol (füzeyakıtı), tolven (tiner), kadmiyum (oku metali), butan (tüpgaz), DDT (böcek öldürücü), hidrojen siyonün (gaz odaları zehiri), aseton (oje sökücü), naftalin (güve kovucu), arsenik (fare zehiri), amonyak (tuvalet temizleyicisi), karbon (eksoz monoksit gazı), nikotin...

Sigara içenlerin vücudunda başka hangi değişiklikler oluyor?

Sigaranın tüketim malları arasında en tehlikeli olanı olduğunu vurgulayalım önce. Dünya Sağlık Örgütünün de verilerine göre sigaranın insan vücudunda tepeden tırnağa olumsuz etkisi var. Bunlardan sadece birkaçını şöyle:

- Kanser: Tütün dumanındaki 40dan fazla elementin kansere neden olduğu görülmüştür. Sigara içenler, içmeyenlere göre 22 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanıyorlar. Sigara içme süresi arttıkça diğer kanser türlerine yakalanma riski de artıyor. Bunların arasında burun kanseri (2 kat daha fazla), dil, ağız, tükrük bezi kanseri (6-27 kat daha fazla), boğaz kanseri (12 kat daha fazla), yemek borusu kanseri (8-10 kat daha fazla), mide kanseri (2-3 kat daha fazla), böbrek kanseri (5 kat daha fazla), mesane kanseri (3 kat daha fazla), pankreas kanseri (2-5 kat daha fazla), colon (3 kat daha fazla), rektum kanseri (5-6 kat daha fazla) bulunuyor. Bazı çalışmalar sigara ve göğüs kanseri arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.

- Saç kaybı, kırışıklıklar, katarakt, duyma bozukluğu, deri kanseri, diş çürümesi, ülser, düşük, kısırlık gibi çok sayıda olumsuz etkisi var.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 820
favori
like
share
serhatbey_066 Tarih: 13.02.2006 09:36
emeğine ve ellerine sağlık dostum
refik Tarih: 13.02.2006 09:26
teşekkürler arkadaşım sigaranının zararlarını bile bile içiyoruz mutlaka bırakmalıyız
serhatbey_066 Tarih: 12.02.2006 12:28
sigara zarar acar efkar dağıtmaz
missx Tarih: 11.02.2006 16:23
sigarayı bırakmayı bende çok isterdim ama :79:
EvaneSCenCE Tarih: 11.02.2006 13:28
canım böle güsel bi konuya değimdiğin için çok saol emeğine sağlık . eğer aramızda bu iğrenç maddeyi kullan varsa bir an önc bu vesile ile bırakırr
casper Tarih: 11.02.2006 12:57
yaa evet sigaranın çok kötü bir illet olduğunu kabul ediyorum ve şu anda sigarayı bıraktım sayılır çok azalttım,ancak strese girdiğimde bana çok yardımı oluyordu rahatlatıyordu.

[COLOR=darkblue]Ama sigarayı bırakalım diyorum her kötü illetin anasıdır sigara
ECE_06 Tarih: 11.02.2006 09:40
sigara yavaş yavaş öldürüyor bunu bilerek içmeye devam ediyoruz lütfen onlar misafir iyi davranalım :85:
doktoruydu Tarih: 11.02.2006 07:44
Paylaşımın için teşekkürler


SU-PERISI Tarih: 10.02.2006 22:35
teşekkürler cadıkız kardeşim ellerine sağlık sigarayı bırakma kampanyası başlatsa bakalım kaç kişi bırakacak