Beğinizin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlaması için, onun becerilerini geliştirecek, oyunlar ile jimnastik hareketlerini düzenli olarak yaptırın.

Bebeğin anne ve babasıyla birlikte yaptığı bu aktiviteler, hem onun ileride sağlıklı bir kişi olmasını hem de bazı fizyolojik ve psikolojik sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olur. Bebeklik döneminde yaptırılan jimnastik, hiperaktivite ve konuşma güçlüğü olan çocuklarda olumlu sonuçlar verir.

Bebekler doğumdan birkaç saat sonra hareket etmeye başlarlar ve bu hareketler doğal olarak her geçen gün artar. Kasların yetersiz çalışması, bebekte gelişim bozukluklarına yol açar. Bu nedenle basit hareketlere erken başlanması gerekir. Bebeğiniz ilk günlerde fiilen katılmadığı hareketlere, üçüncü aydan sonra sizinle birlikte yavaş yavaş yapmaya başlar.

RAHAT VE MUTLU UYUMASINI SAĞLAR

Bebeğinizle yapacağınız hareketler için saatin önemi yoktur. Bebeğinizin bacak ve kollarını zorlamadan yaptıracağınız hareketler onu rahatlatır. Jimnastik, yalnız vücudu geliştirmekle kalmaz, uyku saati geldiğinde uyumayan ve huysuzluk eden bebekler için de çok etkin bir yöntemdir. Bebeğinize yaptırdığınız jimnastik, bağırsaklarının ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, iştahsız bebeklerin de yemelerini düzenler.

OYUNCAKLARIYLA GÜVENDE HİSSEDER

Peluş oyuncaklar

Sarılıp uyuyabileceği yumuşacık bir pelüş oyuncak, kendisini güvende hissetmesini sağlar. Onun için bir arkadaş görevi görür. Yumuşak bir oyuncağın bebeğinizin tenine değmesi dokunım duyusunu geliştirir.

Egzersiz oyuncakları

Sağlıklı bir şekilde bebeğinizin, kollarını, bacaklarını ya da tüm vücudunu hareket ettirmesini sağlar. Böylece bebeğiniz, eğlenirken bir yandar da fiziksel gelişimini destekleyici hareketler yapabilir.

Şekilli kutular, içiçe geçen kaplar

Birbirinden farklı boyut ve şekillerdeki kutularla oynamak çocuğunuzun el becerisini geliştirme, nesne-boşluk uydurma, ayırt edebilme yeteneklerini destekleme açısından çok yararlıdır. Böylece hem el becerileri, hem de hayal gücü gelişir

Müzik ve sesli oyuncaklar

Müzik çalan ve farklı sesler çıkaran oyuncaklar, bebeğin dinleme ve belleğini kullanma yeteneklerini geliştirir, ilk başlarda gelişi güzel basıp, sesler çıkarabildiği düğmelere daha sonra bilinçli olarak basarak yaratıcılığını arttırır.

Haraketli oyuncaklar

Bebekler için emeklemeye ve yürümeye başlamak özgürlüklerine kavuşmanın ilk adımıdır. Bu dönemde, peşinden emekleyebileceği ya da minik adımlarıyla yetişmeye çalışacağı hareketli oyuncaklar, bebeğiniz için teşvik edici bir rol oynar.

Bebeğinizin banyosu

Bebeğe ilk banyolarını yaptırmak o kadar kolay bir iş değildir.Bebeğin elinizden kayacağından, su yutacağından ya da soğuk alacağından korkmayın.

* Bebeği bütünüyle soyun. Üşümemesi için bir örtüyle sarmalayın.

* Henüz kendinize yeterince güvenmiyorsanız, küvete sokmadan önce başını ve yüzünü yıkayın.

* Dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol ettikten sonra bebeği usulca küvete sokun.

* Bebeği koltuk altından sıkıca tutunuz ve başını kolunuza dayayın.

* Böylece öteki eliniz yıkamak için serbest kalacaktır.

* Bu arada bebeğinizin suyla oynamasına izin verin. Böylece suyu sevmesini sağlar.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 20.10.2008 12:57
teşekkürlar cadım
lightlingspeed Tarih: 20.10.2008 12:50
pylaşım için tşekkür bende böle bi konu açcaktım sen açmmışsın yeni konu buluim kendime
FadiK Tarih: 13.02.2006 06:38
tesekkürler