Dünya rezervinin üçte ikisine sahip olan Türkiye, bor madenini geleceğin enerjisi olarak geliştirmeye çalışıyor. Bor, geleceğin enerji kaynağı hidrojenin taşınmasında kullanılacak. Türk bilim adamları, borun cep telefonundan otomobile kadar pek çok araçta yakıt olarak kullanılması için proje geliştiriyor. Bilim adamları bor sayesinde hidrojenin taşınma ve depolanması sırasındaki patlama riskini ortadan kaldırıyor.DÜNYA BOR REZERVİNİN ÜÇTE İKİSİ

Yakın gelecekte cep telefonundan, bilgisayara kadar günlük yaşamda kullanılan birçok cihazın enerjisi, hidrojen kaynaklı yakıt pillerinden sağlanacak. Dünya bor rezervinin üçte ikisine sahip olan Türkiye de, bu noktada enerji tekeli olmak için bir proje geliştiriyor. TÜBİTAKa göre bu proje sayesinde Türkiye, 2010lu yıllarda, teknoloji satan bir enerji tekeli olabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Sami Demirbilek, borun gelecekte pekçok elektronik cihaz için enerji kaynağı olacağını belirterek, Örneğin otomobilin benzin deposu olmayacak, kızaklı teypler gibi, sürücü bor-hidrür kartuşu koyacak, 150 km. gittikten sonra, yeni bir kartuş takılacak diye konuştu.

HİDROJENİN TAŞINMA SORUNU

Bilim adamları katı yakıtların hem çevreyi kirlettiğine, hem de hızlı tükendiğine vurgu yapıyor. Alternatif enerji kaynakları, güneş ve rüzgar enerjisinin taşınma ve depolanma sorunu, doğalgazdan elde edilen hidrojenin de, yanıcılıktan dolayı alev alma riski var. Türk bilim adamları bu noktada temiz ve düşük riskli olan bor madenini Türkiye için bir fırsata dönüştürmeyi umuyor. TÜBİTAK Marmara Enerji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tırıs önümüzdeki dönemde hidrojen enerjisinin alternatif bir kaynak olarak öne çıkacağını ve Türkiyenin stratejik ürün haline gelecek sodyum bor-hidrür kaynağının en önemli sağlayıcısı olacağını ifade ediyor.

HİDROJENİ TÜRKİYE TAŞIYACAK

Bir enerji bileşeni olarak bor-hidrür, hidrojenin taşınma, depolanma, patlama gibi tüm risklerini yok eden bir taşıyıcı. Sanılanın aksine bor kendi başına bir enerji kaynağı değil; bileştiği kimyasallar ile bir değer ifade ediyor. Doç Dr. Tırıs bunu şöyle açıklıyor: Bor-hidrürü bir sünger gibi düşünmek mümkün. Nasıl sıktığınızda içindeki suyu alıyorsunuz, aynı biçimde bora hidrojen depolarsanız, hidrojeni borla taşımak ve almak mümkün. Doç. Dr. Tırıs, Bor kaynağı sadece Türkiyede var. Hidrojenin dünya pazarlarına güvenli bir şekilde taşınmasına ihtiyaç var, dolayısıyla bu alanda Türkiyenin bir tekel olması sözkonusu. Borun hidrojeni nakil potansiyeli üzerine sadece Türkiye çalışıyor dedi. Borun taşıma özelliğinden yararlanma üzerine başlatılan iki proje 3 yıl içinde sonuçlanacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1308
favori
like
share
panason Tarih: 05.12.2006 10:46
haklisin.Ama bu sefer turkiye aklini kullanmali.Bu donum noktasi bence.Yine super bir devlet olabiliriz.
ozansaridogan Tarih: 30.11.2006 01:58
Osmanlı topraklarına petrol için göz konmuştu. Küçüldük İran ,Irak, Suriye'yi ve özeliklede Musl-Kerkük ü kaybettik. Şimid hazır olun savaşa çünkü atık yeni bir kaynak verdi teknoloji bize. Bor ne kadar iyi ise o kadar da dşman iştağı kabartıyor.
xHakanx Tarih: 23.11.2006 14:34
Tesekkürler dostum, ellerine saglik
behsat Tarih: 16.11.2006 15:04
isterse hepsi bizde
olsun burası türkiye
bu ülkeye bakılsaydı su anda konya ovası
DÜNYAYA BUĞDAY
RİZE ÇAY
GİRESUN FINDIK
....
bizden adam olmaz
canbeyli1 Tarih: 11.11.2006 13:34
Paylaşım İçin Teşekürler Ellerine Saglık

De Ben Bişe Anlamadım :18:
corleoni Tarih: 09.03.2006 16:43
paylaşım için sağol
corleoni Tarih: 09.03.2006 16:42
paylaşım için sağol
by_ufuk Tarih: 06.03.2006 20:29
Böyle birşey olsa bile dışardaki güçler buna engel olur belirli bir zaman sonra :18:
bluwawe Tarih: 04.03.2006 22:12
BİDE KAFAMIZI ÇALIŞTIRIP DEĞERLENDİREBİLSEK AH AHH