Dünyaca ünlü eski hakem Urs Meier, Türkiye için hep uğursuz hakem olduğunu, bundan da büyük üzüntü duyduğunu söyledi. İsviçreli ünlü eski hakem Maier, İsviçre Futbol Federasyonu'nun, Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki bir otelde düzenlediği hakem kampına katıldı. Kampta kendisini ziyaret eden A Klasmanı hakemlerinden Kuddusi Müftüoğlu ile bir süre görüşen Meier, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Urs Meier, Türkiye'de ''Uğursuz hakem'' olarak tanındığı için üzüldüğünü söyledi. Türk takımlarına uğurlu gelmediğini belirten Meier, ''Türk takımlarının 13 maçını yönettim. 13 maçın 12'sinde Türk takımları mağlubiyeti yaşadı, sadece birinde berabere kaldı. Bu nedenle Türkiye için hep uğursuz hakem oldum. Buna karşılık İtalyan Pierre Lucci Collina ise Türkiye'de uğurlu hakem olarak adlandırıldı'' dedi.

GALATASARAY MİLAN MAÇI
Meier, 2000 yılındaki 2-2 biten Galatasaray-Milan maçının, unutamadığı maçlar arasında yer aldığını belirterek, ''Milan-Galatasaray maçında Hagi de oynuyordu. Çok çekişmeli ve heyecanlı geçen maç 2-2 bitti. 2003'teki Türkiye-İngiltere milli maçını da ben yönetmiştim. Türkiye bu maçta İngiltere'ye 2-0 yenilmişti'' diye konuştu.

Kendisinin yönettiği maçlarda Türk takımlarının çok güçlü takımlarla oynadığını, bu nedenle yenildiğini vurgulayan Meier, Türk seyircisinden övgüyle bahsetti. 13 maçın 6'sını Türkiye'de yönettiğini ve Türk takımlarının bu maçların tamamını kaybettiğini anlatan Meier, ''Buna rağmen Türk seyircisi benimle ilgili tek kelime kötü tezahurat yapmadı. Maçlar öncesinde de hep beni onore edecek şeyler söylediler'' dedi.

TÜRK MİLLİ TAKIMI'NA VERİLEN CEZA
FIFA'nın, Türk Milli Takımı'na, 2008 Avrupa Şampiyonası grup maçlarında verdiği 6 maç seyircisiz oynama cezasının normal karşılanması gerektiğini de söyleyen Meier, şöyle konuştu: ''Kabul edilsin, ya da edilmesin. Sonuçta bir olay yaşandı ve burada karşılıklı cezalar verildi. Türkiye'nin 2008 Avrupa Şampiyonası grup maçlarında 6 maç seyircisiz oynama cezası alması normal bir sonuçtur. 6 Maç ceza verilmesi biraz da grupta 7 takım bulunmasındandır. Her takımın eşit şansa sahip olabilmesi için özellikle 6 maç ceza verildiğini düşünüyorum. Eğer grupta 4 takım olsaydı, Türkiye bence 3 maç ceza alırdı. Verilen bu cezanın altında kimse birşey aramamalı. Çünkü sporun aleyhine olan herşey cezalandırılmalıdır. O zaman önümüzdeki yıllarda daha güzel şeyler olabilir. Kimse verilen cezanın altında kasıtlı birşey aramasın. Öyle olsaydı biz buraya gelmezdik. İsviçreli hakemlerin, bugünkü atmosferde Türkiye'de kamp yapması gösteriyor ki, ülkemle Türkiye arasında hiçbir sorun yoktur. İsviçre'de yaşayan Türkler de, bunun böyle olduğunu iyi biliyorlar.''

''FEDERASYON GENÇ HAKEMLERE SAHİP ÇIKMALI''
Türkiye'deki hakemlik müessesini de değerlendiren Urs Meier, şu ana kadar Türk hakemlerden sadece Ahmet Çakar ve Kuddusi Müftüoğlu ile tanışma imkanı bulduğunu belirterek, Müftüoğlu'nun 3 yıl FIFA hakemliği yaptıktan sonra FIFA listesinden çıkarılmasına çok şaşırdığını söyledi. Federasyonun genç hakemlere sahip çıkması gerektiğini anlatan Maier, ''35 yaşında genç bir hakemin 3 yıl FIFA hakemliği yaptıktan sonra listeden çıkarılmasına şaşırdım. Genç hakemlere sahip çıkılmalı'' diye konuştu.

Türkiye'de hakemliğin gelişmesi için eğitime önem verilmesi ve gençlerin teşvik edilmesi gerektiğini de anlatan Meier, İsviçre Futbol Federasyonu'nun, ülkedeki genç hakemleri bir hafta süreyle Alanya'ya göndererek kamp yapma imkanı verdiğini dile getirdi.

Meier'in, futbol hakemi olan kız arkadaşı Nicole Petignat da Alanya'daki hakemlerin kampında yer aldı. UEFA'da, erkeklerin maçını yöneten ilk bayan hakem olarak tarihe geçen Petignat'la birlikte poz veren Meier, genç hakemlere destek vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

İsviçreli hakemlerin, Alanya kampı bugün sona eriyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 667
favori
like
share
Turania Tarih: 14.02.2006 13:22
uğursuz herif :78:
serhatbey_066 Tarih: 14.02.2006 09:00
evet altın harflerle yazdırdı dünyaya kendi ismini uğursuz hakem diye :67:
puslukurt Tarih: 12.02.2006 11:22
Urs Meier bizim için ugursuz bir hakem olarak kalacak ve tarihteki yerini bile aldı ugursuz hakem diye.. :67: