Özellikle 60 yaş ve üzerindeki erkeklerde osteoporoz riski artmaktadır.

Osteoporozun nedenleri

Kadınlarda görülen osteoporozun temelde östrojen hormonu eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden Kutsal, erkeklerde hastalığın görülme nedenlerini şöyle sıraladı:

"Kalıtım, yaşlılık, ince vücut yapısı, hareketsiz yaşam biçimi, seks hormonlarının yetersizliği, alkol kullanımı, kortizon-tiroid-sara gibi hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar, uzun süren hastalığa veya sakatlığa bağlı olarak hareketsiz kalmak, diyette düşük kalsiyum alımı, sigara kullanımı, mide veya bağırsak ameliyatı geçirmiş olmak, ailede osteoporotik kırık geçiren kişilerin olması, uzun süre fazla miktarda sodyum-kafein-protein ve fosfor almak."

Özellikle 60 yaş ve üzerindeki erkeklerde osteoporoz riskinin arttığına işaret eden Kutsal, kalça kemiğindeki yoğunluğun düşük olmasının, adale güçsüzlüğünün, düşük vücut ağırlığının, sık düşme öyküsünün ve son beş yılda kırık geçirmiş olmanın risk faktörlerini etkilediğini söyledi.

Korunma ve tedavi yöntemleri

Kutsal, erkek osteoporozunda tanıya yönelik değerlendirmelerde öncelikle başka bir hastalık olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirtti.

Korunma ve tedavide öncelikle kemik yoğunluğunun arttırılmasının amaçlandığını ifade eden Kutsal, çocukluktan itibaren yeterli kalsiyum alınmasını ve 55-60 yaş sonrasında D vitamini takviyesi yapılmasını önerdi.

İdeal vücut ağırlığının sağlanması, alkol-sigara tüketiminin sonlandırılması, osteoporoz yapan hastalıkların tespiti durumunda tedaviye hemen başlanması ve osteoporoza neden olan ilaçların kullanımının azaltılmaya çalışılması gerektiğini kaydetti.

Kutsal, yetişkin dönemde kemik kaybının yavaşlatılması için egzersizin çok önemli olduğunu belirterek, "Düşme riskini azaltmak için de tedbirli olunmalı. Germe, kuvvetlendirme ve aerobik egzersizler düzenli olarak yapılmalı" diye konuştu.

Azalmış kemik mineral yapısının yerine koyulması için hormonal yetersizliği olan erkek hastalarda testosteron hormonu tedavisi yapılması gerektiği uyarısında bulunan Kutsal, kemik yıkımını durdurmak ve kemik yapımını artırmak için ise bifosfonatlar, kalsitoninler, paratiroid hormon, stronsiyum gibi ilaçlardan hastaya en uygun olanın kullanılması gerektiğini ifade etti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 382
favori
like
share
refik Tarih: 13.02.2006 10:09
paylaşımlarınız için teşekkürler cadikiz arkadaşım
doktoruydu Tarih: 12.02.2006 20:29
paylaşım için teşekkürler


casper Tarih: 12.02.2006 09:58
güzel paylaşımın için teşekkürler cadıkızcım.
Bildiğim kadarıyla içilen süt ve yenilen peynir ve yoğurdun kemikler için faydası belli bir yaşa kadar olur,kırklı yaşlardan sonra günde 5 litre süt içsende hiç bir faydası olmuyor
serhatbey_066 Tarih: 12.02.2006 09:20
cadıkız kardes faydalı bilgilerin için tşkler
SU-PERISI Tarih: 12.02.2006 01:12
teşekkürler canım benim ellerine sağlık faydalı bilgilerin için
dream_catcher Tarih: 12.02.2006 00:15
teşekkurler cadıkız