Wbc değerine göre kanser olma riski nedir - Wbc değerine göre kanser olma oranı riski ne kadaradır - beyaz kure neden yukselir -wbc degerine gore - kan tahlilinde wbc nedir - kanda lokosit yukselmesi - kanda wbc - kanda wbc nedir - kandaki wbc nedir - kanser nedir - wbc degeri - wbc nedir
Wbc değerine göre kanser olma oranı

Beyaz küre (lökosit) ' ler kanda bulunan ve vücudu mikroplara karşı koruyan hücrelerdir. Sedimentasyon ise kanın belirli bir sürede ne kadar mm çöktüğünü hesaplayan bir tahlil olup özellikle vücutta iltihap varsa yükselebilir fakat bunun dışında da yükselmesinin bir çok nedeni vardır.


Lökosit Sayısı (WBC):

Vücudun bağışıklık hücrelerinin ölçümüdür.Lökosit sayısı artışı,vücutta bir enfeksiyon varlığını ve bu enfeksiyona karşı bir savaşın başlatıldığını gösterir.
Ayrıca kan hastalıklarının bir göstergesidir.Lökosit sayısındaki bir düşüş ise,ilaç veya kimyasal maddelerle zehirlenmelerde ve viral enfeksiyonlarda görülebilir..


WBC (White Blood Cells-Leukocytes):

Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir. Enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıklarda yükselir. Ayrıca lösemi'de yükselir.
Çok düşükse lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır. Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS'te lökosit miktarı (WBC) düşüktür.

* PNL: (Nötrofiller) Örneğin bakteryel enfeksiyonlarda artar.
* Lymphocytes: (Lenfositler) Viral enfeksiyonlarda ve bazı kronik hastalıklarda artar. AIDS'te düşer.
* Eosinophils: (Eozinofiller). Allerjide ve parazitik hastalıklarda yükselir.

Wbc yani beyaz küre sayısı vücudun direncini ve enfeksiyon olup olmadığını gösterir.. bir enfeksiyonun varlığında artar.. kanser gibi malignite olaylarında ise bağışıklıık sistemi çöktüğü için beyaz küre sayısı da düşer.. kemoterapi alan hastalardada düşüktür ..
ama günümüzde kemoterapiyle beraber hastaya beyaz küre yükseltici ilaçlar yapılabilir

* Kan serum (sıvı) ve hücrelerden oluşur. Hücreler farklı cins ve görevlere sahiptir. Kırmızı Hücreler (alyuvar/kırmızı küre) Oksijen taşır. Trombositler pıhtılaşma yapar. Beyaz Hücreler (akyuvar/beyazküre) Savunma ve Saldırı yapar (vücudün ordusu ve askerleridirler). Beyaz Küreler de kendi içlerinde alt gruplara ayrılır (bekçiler, düzenli ordu, özel kuvvetler, jandarma gibi). Vucud herhangi bir olaya tepki vermek istediğinde Beyaz Küreler in sayısı artar. Vücutta bir ENFEKSIYON baslar ve hastalık mikropları vücutta çoğalmaya başlarsa, vücut bunu bir tehdit olarak algılar ve Beyaz Küre sayısını artırır. Beyaz Küreler en fazla Kemik iliğinde depolanırlar ve oradan kana salınırlar. Kemik iliği hastalıklarında da anormal Beyaz Küre artışı olabilir. Ancak genellikle Beyaz Küre artışı vücudun savunma görevini yaptığını gösteren bulgudur. Geçicidir. Anormal yükselmedikçe sorun değil iyi bir şeydir (ör. < 10.000-12.000/ml. çok sorun değildir) Daha ayrıntılı bilgi için Yükselen Beyaz Küre sayınızla Bir Kan Hastalıkları Uzmanına danışın (Hematolog)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15476
favori
like
share