Aileye yeni bir bebek katılıyor... Herkes mutlu ama büyük çocuğunuz biraz değişik davranıyor. Yoksa şimdiden kıskançlık başladı mı?...

Kardeşler arası rekabet çocukları dinamik kılsa da, bazen aile içi huzuru tamamen bozabilir. Pedagog Melda Alantar, kıskançlığın yıkıcı hale dönüşüp, çocuğun hayatını engellememesi için yeni bebeğin aileye katılımıyla ilgili bazı öneriler de bulunuyor;

Bebeğin ve diğer kardeşin yatak odaları ayrılmalı, mekanın düzenlenmesinde çocuğun tercihlerine de önem verilmelidir.Yeni bebeğe takılacak isim konusunda diğer kardeşlere fırsat tanınmalıdır.

Annem zarar görecek mi?
Kardeş ultrasonografi muayenesinde bulunabilir ya da elde edilen görüntüler ona da gösterilebilir.

Bazı çocuklar doğum sırasında annenin zarar göreceği endişesini taşırlar. Bebeğin oluşumu ve dünyaya gelmesine ilişkin yaşına uygun, kısa ve doğru bilgi anne-baba tarafından çocuğa verilmelidir.

Okul öncesi çağ çocuğu anne-babanın da katılımıyla oyuncak bebekle oynayarak, onu yıkayıp giydirerek dünyaya gelecek bebeğin günlük yaşamlarını nasıl değiştireceği konusunda deneyim kazanabilir.

Doğum ne zaman?
Doğumun ne zaman olacağı hakkında çocuğun bilgilendirilmesi, yapılan hazırlıklarda çocuktan yaşına uygun yardım istenmesi ve doğum sonrasında çocuğun annesini ve bebeği hastanede ziyaret etmesi doğru olur.

Anne-babanın çocuğa kendisini sevdikleri gibi, bebeği de seveceklerini açıklamaları önemlidir. Bebeğin bakımında çocuğa yaşına uygun sorumluluk verilmelidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 584
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 21.02.2006 23:55
kardeşler arasında kıskançlık olmaması için anne ve babaya çok görevler düşüyor anlayacagı birdille cocuga açıklamalılar