Sigara tiryakiyi belinden de vuruyor. Sigara tiryakilerinin, sigara içmeyenlere oranla bel rahatsızlıklarına yakalanma riskinin yüzde 27 daha fazla olduğu belirtildi.
Sigaranın omurilikteki disklere oksijenin daha az miktarda gitmesine neden olduğunu belirten Prof. Dr. Mahir Gülşen, nikotinin tedavi sırasında bel bölgesinde oluşan kireçlenme ve damar sertliğinin ortadan kalkmasını da önlediğini ifade etti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Gülşen, başta akciğerler, kalp ve damarlar olmak üzere vücutta birçok tahribata neden olan sigaranın bel ağrılarını da tetiklediğini belirtti.

Gülşen, ABDde bulunan Johns Hopkins Üniversitesinde sigara ve bel ağrısı üzerine 1330 doktorun katılımıyla gerçekleşen 50 yıllık bir araştırmanın, tiryakilerin, sigara kullanmayanlara oranla bel rahatsızlıklarına yakalanma riskinin yüzde 27 daha fazla olduğunu bilimsel olarak ortaya koyduğunu söyledi.

Toplumun yüzde 80inin kadın ya da erkek olsun hayatlarının herhangi bir döneminde, özellikle de 40 yaş civarında bel ağrısı yaşadıklarını ifade eden Gülşen, Oysa bu ağrıların sadece bel kaslarının veya omurgadaki bağların zorlanmasından oluşan kas-iskelet sisteminden kaynaklandığı düşünülür. Sigaranın verdiği zararlar ise ya dikkate alınmaz ya da bilinmez dedi.

Sigaranın, omurilikteki disklere oksijenin daha az miktarda gitmesine neden olduğuna dikkati çeken Gülşen, şunları kaydetti:

Oksijen insan yaşamı için vazgeçilmez bir unsurdur. Bedenin yakıtı olan oksijen, yiyecek ve içecek kadar önem taşır. Dokular ve tüm hücreler oksijenle hayat buluyor. Normal düzeyde oksijen alınmadığı takdirde kan tarafından özümsenmiş olan besinlerin yakılması mümkün olmaz. Bazı ilkel canlı türleri ve bakteri türleri hariç tüm canlılarda enerji üretiminin sağlanması ve metabolizmanın uygun işlemesi açısından mutlaka bulunması gereken oksijenin en büyük savaşçısı ise nikotin başta olmak üzere sigaradaki zehirli maddelerdir.

SADECE NİKOTİN Mİ?

Gülşen, sigara tiryakilerinin, sadece nikotini değil 100e yakın zararlı maddeyi vücutlarına teneffüs ederek, damarlarının nefessiz kalmasına yol açtığını, buna bağlı olarak damarlarda sertleşme oluştuğunu, bunun da bel ağrısına neden olduğunu anlattı.

Aldıkları hasta öykülerinin, sigaranın bel ağrılarına neden olduğunu ortaya koyan bilimsel araştırmaları doğruladığını ifade eden Gülşen, şunları kaydetti:
Sigara, bel ağrılarının yanı sıra vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan yaraların da iyileşmesini geciktiriyor. Bel bölgesinde oluşan damar sertliği ile kireçlenmeye karşı tedavi uygulanırken sigara içimine devam edilmesi, nikotinin olumsuz etkilerinden dolayı tedaviden sonuç alınmasını da önlüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 419
favori
like
share
inci kız Tarih: 14.02.2006 22:56
ellerine sağık
DİDEM Tarih: 14.02.2006 22:30
Kısacası sigara sağlığa zararlıdırrrrrrr.Teşekkürler.
casper Tarih: 14.02.2006 16:34
eee hep diyorua ya sigara her hastalığın oluşumunda başrol oynuyor :13:
CADIKIZ Tarih: 14.02.2006 15:56
paylasimin icin tesekkurler ablacim
refik Tarih: 14.02.2006 09:49
teşekkürler değerli bilgileriniz için
serhatbey_066 Tarih: 14.02.2006 08:54
sigara herseye zarar veriyor yani ne kadar cok sıralasak bile hemen bir zarar daha cıkıyor

ellerine sağlık abla
doktoruydu Tarih: 14.02.2006 07:46
elinize sağlık