Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Atmaca, ''Ergenlik döneminde yaşanabilecek depresyonun belirtilerinin, ergenlik sıkıntılarıyla karıştırılmaması gerekir'' dedi.

Doç. Dr. Atmaca, ergenlik döneminde, erkek ve kızlarda fiziksel olarak ikincil cinsiyet kriterlerinin geliştiğini, psikolojik olarak da cinsel kimliklerin oturmaya başladığını söyledi.

Atmaca, ''Ergen, bu dönemin sonuna doğru kendisine 'Ben kimim, neyim, ilerde ne olacağım?' gibi bağımsızlaşmaya yönelik sorular sorar. Bu sorulara uygun cevap bulamaması halinde kimlik bunalımı derinleşir. Derinleşen kimlik bunalımı, uyumsuzluğun artması, çok sinirli ve hırçın davranışlar, derslerde başarısızlık olarak kendisini gösterir'' dedi.

Ergenlik döneminde yaşanabilecek depresyonun belirtilerinin, ergenlik sıkıntılarıyla karıştırılmaması gerektiğini belirten Atmaca, depresyonda olan bireylerde hırçınlık, derslerde başarısızlık, keyifsizlik, mutsuzluk, boşluk hissi, hayatı anlamsız bulma, daha önce zevk aldığı etkinliklerden zevk alamama, karamsarlık, umutsuzluk, düşünceleri toplayamama, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu, ölüm ve intihar düşünceleri görüldüğünü belirtti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 562
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 15.02.2006 20:55
paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık
DİDEM Tarih: 14.02.2006 22:31
Teşekkürler arkadaşım ,ellerine sağlık.
doktoruydu Tarih: 14.02.2006 20:40
eline sağlık

refik Tarih: 14.02.2006 08:54
Ergen sıkıntıları, alkol kullanımıyla birlikte kimliğini kaybediyor. Bu nedenle sorunun erken teşhis ve tedavi edilmesi çok önemli.
paylaşım için teşekkürler
serhatbey_066 Tarih: 14.02.2006 08:52
hem eline hemde emeğine sağlık