Vitiligo tedavisi - Vitiligo Tedavisi Hakkinda - Vitiligo Bitkisel Tedavisi - Vitiligo Nedir - Vitiligo Tedavisi Nasıl Yapılır - Vitiligo Tedavisi Hakkında Herşey


Bitki uzmanı Herbalist Ömer Coşkun, vitiligo tedavisi için şu tavsiyelerde bulunuyor:

Vitiligonun en iyi tedavisi sütleğen otudur. Oğulotu çayı da beraberinde içilirse kalıcı tedavi sağlanabilir. Sütleğen otu dıştan uygulanır ve profesyonel biri tarafından hazırlanması gerekir.

Vitiligo nedir?

Vitiligo, normal deri görünümünde, pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri durumudur.

Vitiligo Tedavisi için Şifalı Bitkiler

Baharlı tere tohumu, şahtere, karabaş otu, papatya, meyan kökü, oğul otu, tansalp enginarlı gibi ürünlerle, halk arasında ala da denen vitiligo problemine doğal çözüm bulabiliyoruz. Deriye renk veren hücreleri uyarıcı etkiye sahip bitkiler, özel formüller halinde kullanılmalı. Bazen stres gibi etkenler önemli olduğu için sinirsel spazm çözücü, depresyon giderici çeşitli doğal etken maddeleri tedavide tamamlayıcı tıp olarak almak gerekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3199
favori
like
share
saktas41 Tarih: 28.08.2012 21:52
ahmet maranki kürünü ben uyguladım 1 sene içtim.tavşan gibi oldum lahana havuç midem kaltı en son.işe yaradımı derseniz hayır lekelerim dahada ilerledi.bitkisel falan palavra....kaçıncı yüzyıldayız inanılmaz nakiller yapan,kansere bile tedavi olanakları olan bir ülkede melanosit hücreleri canlandıracak bi tedavi bulunamadımı hala ben anlamıyorum...yada pek araştıran yok...
Leyl-i Lal Tarih: 26.06.2012 21:44
vitiligo nedir - Ala Hastalığı nedir - Dr. Ahmet Maranki’ nin vitiligo için öneriler - vitiligo tedavisi

Halk arasında ” Ala Hastalığı ” olarak bilinen vitiligo derinin bazı bölgelerinin renk değiştirmesi olayıdır. Vitiligo hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak bazı ilaçlar ve bazı bitkisel formüller bu hastalığın iyice ilerlemesini durdurmaktadır.

Bu yazımızda Prof. Dr. Ahmet Maranki’ nin vitiligo için önerdiği bitkisel formülü siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşacağız.

İşte Ahmet Maranki vitiligo kürü:

Gerekli Malzemeler:

Elma ve Havuç,

Zeytinyağı,

Kırmızı pancar,

Beyaz lahana,

Maydanoz veya tere,

Yukarıda saydığım bitki ve yağları katı meyve sıkacağında sıkın. 21 gün boyunca günde 2 bardak, 2 kez yudum yudum için bu karışımı. 21 gün bittikten sonra 1 hafta ara verin ve tekrar 21 gün aynı işlemi tekrarlayın. Göreceksiniz ki, vücudunuzdaki lekeler yavaş yavaş azalıyor.

Bunların yanında vitiligo hastalarına birkaç önerim daha var.

Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin.

Banyo yaparken soğuğa yakın bir su ile yıkanmaya özen gösterin.
murtis46 Tarih: 09.06.2011 17:26
HEPSİ PALAVRA 100 YILLARDIR BU HASTALIĞA KALICI ÇÖZÜM BULUNAMAMIŞ YAV 2011 AYA GİDENLER AYA ÇIKANLAR BİRAZDA HASTALIKLARA YÖNELSİN YAW
dumanalti Tarih: 02.05.2010 14:16
Vitiligo tedavisi - Vitiligo Tedavisi Hakkinda - Vitiligo Bitkisel Tedavisi - Vitiligo Nedir - Vitiligo Tedavisi Nasıl Yapılır - Vitiligo Tedavisi Hakkında Herşey
VİTİLİGO NEDİR?
Vitiligo deriyi boyayan maddenin (pigment ) kaybı nedeniyle, cildin beyazlaşması ile seyreden bir hastalıktır. Vitiligo vücudun herhangi bir yerini tutabilir. Genellikle vücudun her iki yanı da tutulur. En sık olarak yüz, dudak, el, kol, bacak ve cinsel bölge tutulur.

KİMLER VİTİLİGOYA YAKALANIR?
Vitiligo her yüz kişiden 1-2 sini etkiler. Etkilenen kişilerin yarısı 20 yaşın altındadır ve etkilenen beş hastadan birinin ailesinde bu hastalık tablosu vardır. Bu hastalık otoimmün (vücudun pigment hücrelerine antikor oluşturduğu) bir hastalıktır. Vitiligosu bulunan hastaların çoğu sağlıklı olmasına rağmen bazı hastalarda guatr hastalığı gibi otoimmün hastalıklar vardır.

DERİNİN RENGİNİ NE BELİRLER?
Derideki melanosit denen hücrelerden üretilen melanin adlı madde derimizin rengini(açık veya koyu renkli) oluşunu belirler. Melanosit denen bu hücreler ölür veya melanin salgılayamazlarsa derinin rengi giderek açılır ve sonunda tamamıyla beyazlaşır.

VİTİLİGO NASIL GELİŞİR?
Tipik olarak vitiligolu deri bölgesi süt beyazı renktedir. Bununla birlikte pigment kaybının derecesine göre renk değişebilir. Lekelerin içinde farklı renk tonları bulunabilir ve etrafı daha koyu bir sınırla çevrili olabilir.

Vitiligo genellikle hızlı bir pigment kaybı ile başlar. Bu süreç bilinmeyen bir nedenle pigment kaybının durmasına kadar sürer.

Hastalığın seyri ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Açık tenli kişilerde hastalık genellikle yazın deri bronzlaşınca ortaya çıkar. Esmerlerde ise hastalık daha belirgindir. Bazı hastalarda derinin tamamı beyazlaşır.Şiddetli olgularda pigment kaybı tüm vücudu kaplar. Pigment kaybının ne kadar olacağını belirleyen bir bulgu yoktur.

VİTİLİGO NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Bazen en iyi tedavi hastaya herhangi bir tedavi uygulamamaktır. Özellikle açık tenli olan kişilerin sadece güneşten koruyucu kremleri kullanması bile yeterli olabilir. Derinin hastalıklı alanları güneş ışınlarına karşı korumasızdır. Bu alanlarda kolaylıkla güneş yanığı gelişebilir. Koruma amacıyla en az 30 faktörlü güneşten koruyucular kullanılmalıdır.

Vitiligo lekeleri çeşitli makyaj malzemeleri, kendiliğinden bronzlaşma sağlayan kremler ile kamufle edilebilir. Bu yöntemlerle hastalık tedavi edilmez, fakat lekelerin görünümü düzeltilir. Küçük alanlara iğnelerle deri rengini verecek maddeler enjekte edilebilir. Bu yöntem özellikle küçük alanlarda etkili bir yöntemdir.

Eğer güneşten koruyucular ve kamuflaj yöntemleri etkisiz kalırsa diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir.Tedavide yeniden normal bir pigmentasyon sağlanması amaçlanır. Bu yöntemlerin hiç birisi kalıcı çözüm vermez.

ÇOCUKLARDA VİTİLİGONUN TEDAVİSİ
Çocuklarda genellikle agresif tedaviler uygulanmaz. Güneşten koruyucular veya kamuflaj en iyi tedavi yöntemidir. Lokal kortikosteroidler dikkatli gözlem altında kullanılabilir. PUVA tedavisi 12 yaşın altında tavsiye edilmez ve bu tedaviye başlamadan evvel riskleri ve faydaları dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

PUVA -PUVA denen bir tedavi yönteminde hastaya psorelen içeren bir hap verilir. Psorelen deriyi ışığa hassas hale getirir. Daha sonra hasta morötesi ışığın bir tipi olan ultraviyole A ışığına maruz bırakılır. Bu tedavi için özel ekipman gerekir. Yüz, üst kol, üst bacak, gövde gibi alanlarda % 50-70 oranında iyileşme olur. Eller ve ayaklar ise tedaviye kötü cevap verir. PUVA tedavisi Dermatoloji Uzmanının gözetiminde yapılmalıdır. Güneş yanığına benzer şikayetler görülebilir. Uzun vadede deride çillenmeye ve cilt kanseri riskinin artmasına neden olabilir. UVA göze de zararlı olduğundan UVA filtresi olan gözlükler seans sırasında ve dışarı güneşe çıkıldığında kullanılmalıdır. Bu gözlüklerin kullanımı katarak gelişimini engeller. 12 yaşın altında, hamilelerde ve bebek emziren kadınlarda PUVA tedavisi uygulanamaz.

Dar bant UVB - Bu tedavi şeklinde haftada 2-3 seans bir kaç ay boyunca tedaviye alınır Bu tedavinin şu an geniş kullanımı yoktur. Butedavi yöntemi özellikle çocuk hastaları tedavi etmekte kullanılabilir.

Grafting - Normal sağlıklı derinin sağlıksız alana cerrahi yollarla aktarılması (grafting) az sayıda hastada faydalı olabilen bir yöntemdir. Ayrıca hastalıklı alanın tamamında homojen bir renk dönüşü olmaz.


Tedaviden Önce
Tedavi Sırasında

Tedaviden Sonra


DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Diğer tedavi şekilleri arasında, bağışıklık sistemini düzenleyen maddeler içeren kremlerin kullanımı vardır. Güvenli olduğundan çocuklara ve göz kapağına da uygulanabilir. Excimer laser de tedavi de denenebilir.

VİTİLİGO KESİN OLARAK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
Günümüzde vitiligonun nedeni bilinmemektedir, bununla beraber hastalığın ailesel bir özelliği vardır. Hastalığı tedavi edecek çeşitli yöntemler bulunmasına rağmen, hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Vitiligo ile ilgili yapılan araştırmalar halen sürmektedir.