Yeniköy Köyü Ezine Bilgileri -Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri
[COLOR=#009d9d]İlçe: EZİNE - [COLOR=#009d9d]İl: ÇANAKKALE


[COLOR=#009d9d]Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 430 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17600
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Ezine
Web Sitesi http:
Yeniköy, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçe

Köy 1950 yılında Bulgaristan göçmenleri tarafından kurulmuştur.Bulgaristan'ın Eskicuma vilayetinin Obitel(Tekkeler) köyünden Çanakkale Ezine köylerine iskan edilen muhacirler, yerli köylüler ile kültür farklılığında dolayı uyum sorunu yaşayınca, Hacı Hasan Karakaş öncülüğünde, o yılların Çannakale Valisi Sayın Safettin Karanakçı'ya bu durumu iletmişlerdir. Valinin yardımları ile Çanakkale Boğazı girişinin Anadolu yakasında deniz sahilinde bulunan Kurtuluş Savaşı yıllarında boşaltılan bir Rum köyünün kalıntıları üzerine yeni bir köy kurulmuş ve Yeniköy adı verilmiştir. Bugünkü köy halkını oluşturanların ataları, Bulgaristan'ın Eskicuma - Tekkeler Köyü, Razgrad - İsperih kasabası ve Kırcaali vilayetinin köylerinden gelenler oluşturmaktadır.

Kültür

Köyün Yemek Kültüründe Dızmana Böreği ve Fırında Peynirli Biberdolması vardır. Sabah balıkçılar geldikten sonra sardalya mangallı yapılmaktadır sabah 6 da ve çok lezzetlidir

Coğrafya

Çanakkale iline 50 km, Ezine ilçesine 35 km uzaklıktadır. çanakkale boğazının girişinde bozcaada ve gökçeadanın karşısında tertemiz denize ve yemyeşil doğaya sahip şirin bir sahil köyüdür.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 530
2000 430
1997 7

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık(( BALIKCILIK ))dayalıdır.yeniköy geçimini tarımda batak ovasından sağlar. özellikle domatesi meşhurdur. biber,mısır,buğday,pamuk,ayçekirdeği başlıca geçim kaynağıdır.hayvancılık gelişmemekle birlikte azda olsa küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılır. balıkçılk köyün en önemli geçim kaynağıdır.ayrıca köy ünlü papaz plajı ve liman plajı ile meşhurdur.

Altyapı bilgileri

köyümüzde alt yapıcalışmaları kısmen yapılmıştır denizimiz ve kumumuz harikadır. .köyümüz çok fazla yerli trust çekmekle birlikte en ucuz ve en eğlenceli tatil mekanlarından biridir.özellikle atatürk çamlığımız ve denizzimiz ile çanakkalede eşi benzeri yoktur.saklı kalmış bircennettir,köyümüz milli parklar tarafından koruma altına alınmıştır ve sitalanı içerisindedir böyle olmakla beraber betonlaşmayacak ve doğa güzelligi bozulmayan yer olarak kalacaktırKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2674
favori
like
share