Bildiğiniz gibi, Ezel Akay'ın yeni filmi "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?" bu hafta vizyona giriyor. Oyuncu kadrosunda Beyazıt Öztürk, Haluk Bilginer, Şebnem Dönmez ve Güven Kıraç gibi isimlerin yer aldığı film, son dönemde, "Babam ve Oğlum" ile başlayan, "Organize İşler", "Hababam Sınıfı Üç Buçuk" ve "Kurtlar Vadisi-Irak" ile devam eden vizyondaki Türk filmi çıkarmasına eklenerek gişede hatırısayılır bir başarı yakalamayı, Akay'ın ilk filmi "Neredesin Firuze"yi de geride bırakacak bir başarıya ulaşmayı hedefliyor.

Senaryosunu sinemamızın en üretken kalemlerinden olan Levent Kazak'ın yazdığı "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?"de olaylar 14. yy'da Bursa'da Anadolu'daki bütün devlet ve beyliklerin Moğol saldırılarından yıldığı bir ortamda geçiyor. Halkın, akın akın gelen Moğollar'dan kaçıp Bursa'ya yerleştiği bir ortamda dağılan devlet ve beyliklerin önmde gelen üyleri de Bursa'ya gelmekte, Osmanlı Devleti'nin temelleri atılmaktadır. Filmimiz bu arka planı kullanarak, güldürü sanatının iki usta ikilisi Karagöz ile Hacivat'ın Orhan Gazi'nin yaptırdığı, kendi adını taşıyan camide çalışmaya başlayıp, insanları eğlendirme yetenekleri sayesinde kısa sürede ünlü olmalarını konu alıyor. Tabii ki, üne kavuşan herkes gibi, sevenleri olduğu kadar düşmanları da oluyor Karagöz ile Hacivat'ın.

Filmin arka planı ve öyküsüne bakıldığında, iktidar mücadelelerinin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde, mizahın nasıl etkili bir silaha dönüştüğünü ve bu yüzden mizahla uğraşan insanların da büyük bir tehlikeyi göğüslediğini iddia ettiğini söylemek mümkün. Bunu, şu sıralar gündemde olan karikatür krizinde de bizzat görüyoruz. Yönetmen Ezel Akay da filmin bu arka planına dikkat çekiyor: "Filmde olaylar 14. yy'da Bursa şehrinde geçer. Şehir, artık son dönemlerini yaşamakta olan Bizans-Hıristiyan İmparatorluğu'nun elitleri ile yeni gelen göçebe ve İslam topluluklarının beraber yaşadıkları bir yerdir. İktidar mücadeleleri ve şiddetin kıyasıya yaşandığı bir ortamda mizah da tehlikeli bir uğraştır aslında. Böyle bir ortamda Karagöz ve Hacivat'ın her gösterisi izleyen seçkinler için bir tehdit unsuru haline geldikçe bu durum komedyenler için de yavaş yavaş bir tehlike haline dönüşür. Karagöz ve Hacivat'ın komedi anlayışları sadece söze dayalı değil, aynı zamanda görsel ve fiziksel unsurlar da taşımaktadır. Konuşmaya başladıkları anda doğal yetenekleri ortaya çıkar ama sözlerini sakınmadıkları bu sınır tanımaz doğal yetenekleri, içerdiği hiciv ve alaydan dolayı insanlarda büyük bir rahatsızlık yaratır. Onlar klasik anlamdaki kahramanlar değillerdir artık. Ne etraflarındaki diğer ameleler tarafından, ne de kendilerini eğlencelerine davet eden seçkinler tarafından sevilirler."

Anlaşılan bizi "Neredesin Firuze" kadar renkli olduğu kadar, sinemamızda pek canlandırılmayan bir dönemi yaratması açısından da önemli bir film bekliyor. Yerlerimizi şimdiden ayırtmakta yarar var...

[URL=http://www.maxximumfilm.com/tr/vizyondakiler.php?islem=detay&fid=24#]Fragman

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 3483
favori
like
share
eyelpi17 Tarih: 22.10.2008 21:21
çok güzel bir film... herşey en ince ayrıntısına kadar şahane ölçülerde anlatılmış...
tolgaacar06 Tarih: 19.10.2008 02:09
teşekkürler.....
black_shadow Tarih: 17.02.2008 15:44
çok teşekkürler sağol
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 07:07
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
unique Tarih: 09.04.2006 01:42
seyrettim... süperdi... girmeyenlere kacirmayin derim
MUSTİ34 Tarih: 18.03.2006 13:46
ofo_man Tarih: 17.03.2006 00:22
eyvallah siz sağolun
artukoglu47 Tarih: 16.03.2006 13:21
eline koluna sağlık eyvallah
turko_gs Tarih: 10.03.2006 01:44
guzel film dir :70: