Merkez Orhaniye Köyü - Orhaniye Köyü Hakkında - Orhaniye Köyü Tanıtımı - Orhaniye Köyü Resimleri


Orhaniye, Edirne ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adını , ORHAN bey isimli çiftlik sahibinden aldığı bilinmektedir ,Eskiden adı Toduriç olan köy geçen zamanlarda değiştirilerek Orhaniye adını aldı, 1800'lü yıllarda ,Köydeki yerleşim durumunda ,Türkler ve Yunanlılar birlikte yaşamaktaydılar.Kurtuluş savaşının ardından ,Yunanistan ve Bulgaristan ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde , buralardan gelen Türk aileler köye yerleştirilerek köy halkını teşkil ettiler.

Kültür

Köyün en önemli özelliği köy ekmeğidir.Köyümüzün çamlık dediğimiz çok güzel bir ağaçlık tepesi vardır. buraya edirne nin çeşitli yerlerinden aileler piknik için gelmektedir. ben köyümüzün muhtarı olarak tüm edirnelileri gelip buralarını görmeye davet ediyorum. Köyümüzde hem bir piknik yapıp hemde çok güzel yeraltından kendi çıkan sularımızdanda kullanmak içinde alabilirler.Bi sefer gelmenizi tavsiye ederim.Geldiğinizde gördüğünüz eksiklikleri muhtarlığımıza bildirirseniz veya olmasını istediğiniz bi şeyler olursa fikirlerinizi muhtarlığımıza bildirirseniz seviniriz

Coğrafya

Köyün doğu kısmı kısmen ağaçlıktır ve tarım arazilerinin büyük bölümü doğu kısmında kalmaktadır. Batı kısmı ovadır ve sulanabilir tarım arazileri bulunmaktadır,Köyün hudutları ,Doğuda AZATLI ,Batıda KARAKASIM,Kuzeyde TAYAKADIN,
Güneyde ELÇİLİ Köyleri bulunmaktadır. Köyün içerisinden Uzunköprü ilçesi sahil yolu geçmekte

Olup ilçeye uzaklığı 32 km ,Edirne şehir merkezine uzaklığı 20 km dir.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde devlet su işlerinin artezyen kuyuları aracılıgı ile sulu tarım yapılmaktatır.Çeltikçilik bunlardan biridir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi VARDIR Ptt şubesi ve ptt acentesi yVARDIR. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal çalışmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır güzel bir trakya köyü olup dayanışma içindedir.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 621
favori
like
share