Anne sütü kanser riskini azaltıyor

İSTANBUL (İHA) - Uzmanlar, anne sütünün bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirip kanser riskini azalttığını belirtti.


Lütfü Kırdar Rumeli Fuar Merkezi'nde düzenlenen Bebek ve Çocuk Fuarı'nda "Sağlıklı Bebek Beslenmesi" ile ilgili bir panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Neşe Erberk'in yaptığı panele, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülsen Meral katılarak, bebek beslenmesi, gelişimi ve hastalıkları konusunda anneleri bilgilendirdi. Anne sütünün bebeğin hayatındaki önemi ve bebeğe sağladığı faydaları vurgulayan Dr. Gülsen Meral, beslenme yetersizliğinin sebep olduğu sonuçları, hastalıklara karşı savunma mekanizmalarının nasıl kuvvetlendirdiğinin altını çizdi. Dr. Meral, anne sütüyle beslenen bebeklerin kanser, alerji gibi hastalık riski ve enfeksiyon sıklığının azaldığını söyleyerek, "Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri, ek besinlere geçiş aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. 0-3 yaş grubu bebeklerin en hızlı büyüme zamanıdır. Bu zaman içinde anne sütünün yetersiz kaldığında veya ek besinlere geçiş döneminde bebeklerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için formüle sütle hazırlanan mamalar uygundur" dedi. Dr. Meral, annelerin bebeklerine ek besinleri en doğru zamanda verebilmeleri için şu bilgilere yer verdi:


"4-6 ay arası bebeğin gelişimine göre anne sütü yetmiyorsa formüle süt verilmelidir. İlk başlanacak gıda az alerjik olması sebebiyle pirinç unu ve formüle sütle hazırlanan muhallebi olmalıdır. İnek sütü alerjik alacağından bebeklere verilmemelidir. 6-8 ay sebze sebze çorbası-meyve püresi-yumurta sarısı-yoğurt, 7-8 ay bunlara ek olarak dana eti, balık, tavuk, 7-9 ay bunlara ek pilav, makarna, ekmek, kuru baklagiller, 9-12 ay aile sofrası ve her zaman dengeli beslenme olmalıdır."


Anne ve anne adayları, yoğun ilgi gösterdikleri panelde, yetersiz beslenen ve bağışıklık sistemi zayıf olan bebekleri, enfeksiyonel hastalıklardan korumak için yapılması gerekenleri öğrendi. Panelde, bebeklerini enfeksiyonlardan uzak ve sağlıklı yaşamaları için yararlı bilgiler verildi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 566
favori
like
share
missx Tarih: 18.02.2006 11:00
annenin çocuğunu emzirmesi sadece çocuk için değil anne içinde çok faydalı
doktoruydu Tarih: 17.02.2006 22:28
Eline sağlık


XMaSteR Tarih: 16.02.2006 16:27
teşekkürler serhat ellerine sağlık :3:
refik Tarih: 16.02.2006 08:15
teşekkürler bilgileriniz için
SU-PERISI Tarih: 15.02.2006 20:44
paylaşımların için teşekkürler ellerinize sağlık
DİDEM Tarih: 15.02.2006 19:06
değerli bilğilerin için teşekkürler
casper Tarih: 15.02.2006 17:16
AMAN,anneler güzelliğim bozulacak diye sakınçocuklarınızı sütünüzden mahrum etmeyin