Kadınlarda en sık saç dökülmelerine neden olan durum, Adrogenetik Alopezidir. Saçlar özellikle tepede ve/veya yanlarda incelmeye ve azalmaya başlarlar. Bu tip saç azalması, kadın tipi alopezi olarak bilinir. Yaklaşık tüm kadınların 1/3'ünde görülür. Görülme sıklığı menopoz sonrasında artar. Bazı kişilerde ergenlikten hemen sonrada görülebilir.

Saç tellerinin ömürleri kişiden kişiye değişir. Ortalama 3-6 yıl kadardır. Bu süre sonunda o saç teli dökülür ve aynı saç kökü yeni bir saç telinin yapımına başlar. Arada yine kişiden kişiye değişen bir dinlenme süresi vardır. Günde ortalama 100 kadar saç teli dökülür.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi denildiği zaman, saç tellerinin ömürlerinin kısalması ve dökülen saç telinin yerine yenisinin gelmemesi anlaşılır. Tıbbi açıdan saç dökülmeleri 2 grupta değerlendirilir.

Anagen effluvium ve teleogen effluvium.

Anagen effluvium da; fazda saç teli normal canlılığında iken birden dökülür. Nedenleri tıpta kullanılan kanser tedavileri gibi saç kökünü öldürebilen tedavilerdir.

Telogen effluvium'da ise; aynı anda çok sayıda saç kökü, saç teli döküldükten sonra dinlenme durumuna geçerler. Saç tellerinin ömrü azalmış olabilir. Sıklıkla nedenleri:

Ameliyat olmak, hastalıklar, anemi (kansızlık), ani kilo değişiklikleri gibi fiziksel sıkıntılar olabileceği gibi, aileden birisinin ölümü gibi ruhi sıkıntılarda bu tip dökülmelere neden olabilir. Telogen effluvium nedenlerinin bir başka grubu da tiroid hastalıklarıdır. Yüksek dozda A vitamini alınmasının da bu tip etkileri olabilir. Gut hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bazı tansiyon ilaçlarının kullanılması da yan etki olarak telogen effluvium ortaya çıkabilir. Hormonların salgılanmalarının değiştiği gebelik ve menopoz durumlarında da saç değişiklikleri olabilir.

Telogen effluvium, koşulların uygun olması halinde geriye döner. Anogen fazda ortaya çıkan durumlarda ise saç kökünün ne kadar zarar gördüğü durumu belirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 422
favori
like
share
FadiK Tarih: 11.03.2006 10:41
tesekkürler bilgilerin icin canim
DİDEM Tarih: 19.02.2006 21:08
şimdilik öyle bir sorunum yok allah korusun
SU-PERISI Tarih: 19.02.2006 19:05
teşekkürler ececigim
eBRuLy Tarih: 19.02.2006 18:51
sagol ececim bilgilerin icin
casper Tarih: 16.02.2006 15:13
ayy allah korusun :67: