Merkez Erikler Köyü Bilgileri -Erikler Köyü Hakkında - Erikler Köyü Tanıtımı - Erikler Köyü Resimleri

Erikler, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:20 km

İlçeye Uzaklığı:20 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:719
1997:760

Coğrafya

Kırklareli merkezine 20 km uzaklıktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: : BÜLENT İNAN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1899
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 23.09.2010 15:21
Erikler, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Köyün adı EĞREKLER sözcüğünden gelmektedir.Köyün ortasından geçen derenin etrafında hayvan sürülerinin yatırıldığı rivayeti vardır.Hayvan sürülerinin yatırıldığı yerlere de EĞREK denilmektedir.Nitekim köyün üst tarafında bulunan geniş vadiye SIĞIR EĞREĞİ denilmekte,köyün alt tarafında yaklaşık 3km.mesafedeki vadiye de BUZAĞI EĞREĞİ denilmektedir.Erikler köyünün ismi bu EĞREKLER sözünden türemiştir.Kırklareli merkezine 20 km uzaklıktadır
Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2000 yılı nüfus sayımına göre köyümüzün nüfusu 719 dur.Muhtarımız Bülent İNAN dır.

TARİHTEN;
Balkan Savaşı’nda Kırklareli Muharebeleri’nin önemli bölümü Yoğuntaş çevresinde cereyan etmiştir. Kırklareli Bozgunu’nun ilk işaretleri buradaki savaşlarda ortaya çıkmıştır. Bulgarlar 21 Ekim 1912 Salı günü saldırıya geçmişlerdir. Devletliağaç, Karahamza, Eskipolos, Kayalı(Bedre), Malkoçlar, Erikler, Eriklice, Elmacık ve Kadıköy ; Kırklareli Muharebelerinin geçtiği köylerdir. Buralarda çok şiddetli çarpışmalar olmuştur. Balkan Savaşı’nı savaş muhabiri olarak izlemiş bulunan ve daha sonra bu izlenimlerini Bozgun adı altında kitaplaştıran Alman kurmay subaylarından G. Hochwaecheter savaş sahnelerini Polos Kalesinden seyretmiş ve şunları yazmıştır:

“Gece 3. Kolorduya, Erikler-Bedre(Kayalı) arasında olduğu tespit edilen düşman üzerine yürüme emri verildi. Sağda bulunan 7. tümen başka kuvvetlerle deseteklenerek Erikler’e doğru ilerliyordu.İkinci kol, birlikte bulunduğumuz 8. tümen ise Kırklareli Kalesi’nden Bedre- Eski Polos yönüne harekete geçti. Daha güneyde bulunan 9. tümen de aynı şekilde yola çıktı. Bulgar öncüleri ile Türkler Eskipolos Tepesi(Kalesi) ve Erikler köyünde karşılaştılar. İlk önce Erikler Köyü zaptedildi. Türk askeri Eski Polos, Bedre(Petre- Kayalı) ile Kadıköy’ü şiddetli yağmur ve soğuk hava, siperlerinde bele kadar çamura gömülmüş halde inatla savunuyorlardı. Kadere ve doğa koşullarına yenilmeyen Türk askeri beş gün süren Kırklareli Muharebeleri sonunda şehri terk etmiş oldu.”Savaşlar ve arazinin zayış oluşu zaman içerisinde Yoğuntaş, Karahamza ve Erikler bölgesindeki zengin orman varlığına büyük zararlar verdi. Bugün Erikler ve Karahamza’da orman yok olmamak için direnmekte, arazi büyük bir erozyon altında bulunmaktadır.