Karahalil Köyü Merkez Bilgileri -Karahalil Köyü Hakkında - Karahalil Köyü Tanıtımı -Karahalil Köyü Resimleri


[COLOR=#009d9d]İlçe: MERKEZ - [COLOR=#009d9d]İl: TEKİRDAĞ


[COLOR=#009d9d]Köy Muhtarı: SELAMİ DURMUŞ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


[COLOR=#009d9d]Telefon:
0 (282) 214 37 12


Tekirdağ
Bilgiler
Nüfus 82 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59000
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Merkez
Web Sitesi
Karahalil, Tekirdağ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Saruhan Beyliğnden gelen Kara Halil adında efe ve kızanları tarafından 1390 yılında kurulmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemek|yemekleri hamur aşı olarak anılır.

Hamur aşı adı verilen yemeği karahalil yerli halkı "GACAL" lar çok sevmektedir

köyde yapılan düğünlerde sabaha kadar süren coşkulu ve sınırsız eğlenceleriyle Tekirdağ ve çevresinde adını duyurmuştur.Köyde bir kız evleneceği zaman damat evine gitmeden önce davullar eşliğinde arkadaşları ve davetlilerle birlikte en yakın arkadaşına gider orada da bir süre eğlendikten sonra içi çikolata şeker ve para dolu olan testiyi kırdıktan sonra tekrar evine döner ve gelin arabasına binerek kocasının evine o şekilde gider.Köyden kız alacak olan düğün alayı köyün gençleri tarafından köyün dışarısında durdurulur ve oradan kız evine kadar saz ekibiyle oynayarak eğlenceyle misavirperverce getirilir.Evlenecek olan kızın çeyizinin alınması sırasında damattan sembolik bir ücret alınır (ki buna TOPRAK BASTI PARASI denir) ve köy sandığına verilerek gerekli işlerde harcanmak üzere saklanır.

Coğrafya

Tekirdağ il merkezine 30 km uzaklıktadır. Bulunduğu mevkiide yükselti olarak çevre köylere göre daha hakim bir tepede bulunur. Düz,verimli arazileri ve tatlı su kaynaklarının bolluğuyla dikkat çeker. Tekirdağ ili Hayrabolu ilçesi yoluna ve merkeze olan yakınlığına rağmen giderek artan iç göç nedeniyle nüfusu gün geçtikçe azalmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 110
2007 85
2000 82

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.bağcılık,bahçecilik,seracılık sulamalı tarım ve arı yetiştiriciliği gibi faaliyetler müsait yer olmasına rağmen profesyonelce yapılmamakta kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar amotörce uğraşılmaktadır. köy halkı dışarıdan gelen ve arıcılık yapan işletmecilerin arazilerini kullanmalarına gönüllü olarak karşılıksız mevsimlik olarak izin vermektedir.ayrıca hasat sonrası tarlada kalan buğday sapının toplanarak kâğıt fabrikalarına satılması ve böylelikle geri dönüşüme de katkıda bulunulması hayvancılıkla uğraşmayan ve bu sapa ihtiyacı olmayan köy halkının bazı kesimine ekonomik gelir sağlamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köy içerisinde ki muhtar seçimleri ağalık usulü olur köyün ileri gelenleri seçilmektedir. Bu ileri gelenlerin muhtar seçilebilmesi için soy ve köken araştırması yapılıp en zenginleri muhtar seçilmektedir. Bunlara örnek Selami DURMUŞ tur.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Selami DURMUŞ
2004 - Selami Durmuş
1999 - Muhterem Çömez
1994 - Muhterem Çömez
1989 - Arif Keskin
1984 - Arif Keskin

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır su köy sınırları içerisindeki bir kaynaktan çıkarılıp depolanarak oradan evlere ulaştırılır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan her iki yol da asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 610
favori
like
share