Kışın enerji kaynağı: Pekmez
Üzüm üretiminin yaygın olduğu illerde tüketimi fazla olan üzüm pekmezi, sağlıklı bir gıda ürünü olması bakımından uzmanlar tarafından tavsiye ediliyorGaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üzüm pekmezi ve üzümden yapılan tatlıların besleyici, enerji verici ve soğuktan koruyucu özelliği olduğunu söyledi.

Kış aylarında yaygın olarak tüketilen bu gıda ürünlerinin, demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri bakımından çok zengin olduğunu ifade eden Öner, "Ayrıca, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği var" dedi.

Öner, birer enerji kaynağı olan bu ürünlerin, özellikle gençler, hamile kadınlar, çocuklar, sporcular ve dışarıda çalışanlar tarafından tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Bütün gıdalar gibi üzüm ürünlerinin de temiz ortamda üretilmesi gerektiğini ifade eden Öner, bilinen yerlerden alışveriş yapılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Öner, üzümden yapılan tatlıların, evlerde hijyenik ortamda muhafaza edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Gaziantepin tarihi Elmacı Pazarında işyeri bulunan esnafın vitrinlerini de pekmez ve üzümden yapılan tatlı çeşitleri süslüyor.

Üzüm pekmezi ve üzümden yapılan tatlı çeşitlerine, Gaziantepin yanı sıra çevre illerden gelenler de büyük ilgi gösteriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 845
favori
like
share
missx Tarih: 19.02.2006 17:47
pekmezi çok severim özelliklede pancar pekmezini
serhatbey_066 Tarih: 19.02.2006 07:20
değerli bilgilerin için tşk ederim
refik Tarih: 18.02.2006 14:40
teşekkürler ellerine sağlık değerli bilgilerin için
CADIKIZ Tarih: 18.02.2006 12:26
hic ama hic sevmiyom :5:
emeklerine saglik canim
doktoruydu Tarih: 17.02.2006 22:42
Eline sağlık


casper Tarih: 17.02.2006 21:56
Pekmezin bilinen faydalarını bildiğimden ve son günlerdede sağlıklı beslenme takıntım oluştuğundan kilo almak pahasına her sabah pekmez yiyorum.
:2:
Bu arada pekmez alırken firma güvencesine çok dikkat etmek gerekiyor,nede olsa pekmezin hala bazı yerlerdeki üretim şartlarını tahmin edebiliyorsunuz,Ayaklarla çiğnenerek sağlıksız bir şekilde.Ama güvendiğimiz isimli firmaların ürürnlerini aldığımızda içimiz rahat tüketebiliriz
SU-PERISI Tarih: 17.02.2006 20:31
üzüm pekmezi de faydalı fakat keçiboynuzu pekmezi daha çok faydalı bilhassa çoçuklar ve yetişkinler sıkca tüketmeli