Sugören Köyü Yalova Merkez - Sugören Köyü Bilgileri - Sugören Köyü Hakkinda - Sugören Köyü Resimleri

İlçe: MERKEZ - İl: YALOVA

Köy Muhtarı: Tevfik Dereli

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000 1655

1997 1882

İle Uzaklığı: 16 km

İlçeye Uzaklığı: 0 km

Rakım: m

Köyümüzün Web Sitesi [url]http://www.sugoren.tk[/url]

Bilgi: YAVUZ YALÇIN

1600 ve 1922 yılları arasında Sugören Köyü :

a)Ermeniler dönemi

b) Yunanlılar dönemi

A)Ermeniler döneminde Sugören köyü :

Kanuni döneminde Van ve Bitlis bölgelerinden Marmara‘ya göçen Ermeniler İznik – Yalova kervan yolunun üzerinde Sugören köyünün bulunduğu alana 1600 yıllarında yerleştiler.

Ermenilerin Bölge Dışına Çıkarılmaları Hakkında Kanun:

Anarşik olayların sonu alınamıyordu.Osmanlı Devleti yöneticileri cephe gerisini güvenlik altına almak , olay çıkaran Ermenileri bölgenin dışına çıkarmak kararını aldılar.

13 Mart 1915 günü üç maddelik bir kanunu yürürlüğe koydular.

Kanun Özetlenmiş Metni:

Silahlı eylemlerde bulunan ,olay çıkaran köy ve kasaba Ermenilerinin cephe gerisinden uzaklaştırılmalarına ordu ve ordu birlik komutanlarına geniş yetki verilmiştir.Kanun 24 Nisan 1915 günü uygulamaya konuldu.

Sugören Ermenileri :

İsmail Terzioğlu’ nun Anılarından : Koçana ‘lı (Selanik) Bahri Bey’ in birlikleri Sugören köyüne girdiler , Ermenileri köy meydanında topladılar , Yeniköy yolu ile İznik‘e oradan Mekece istasyonuna gönderdiler .İstasyonda toplanan Ermeniler trenle Orta Anadolu’ya uzaklaştırıldılar.Kanun metnini hazırlayan Cemil Paşa , Talat Paşa ve Hükümet üyeleri kanunu uygulayan birlik komutanlarının Birinci Dünya Savaşından sonra Ermeni kurşunlarına hedef oldular.Ölümden kurtulanlar Ferit Paşa hükümetinin kararı ile ölüm cezasına çarptırıldılar.

İngiliz , Fransız ve Rus Devletlerinin Tepkisi :

Sürgün uygulaması İngiltere-Fransa ve Rusya devletlerinin ilgisini çekti. 24 Mayıs 1915 günü Osmanlı Devletine birlikte nota verdi.

Notanın Metni :

Osmanlı Devleti ile Kürtler birlikte Erzurum , Tercan , Bitlis , Muş , Sason ve İstanbul’ da sessiz ve zararsız Ermenilere musallat oldular. Soy kırım uyguladılar. Bu cinayetlerden Hükümet-i Osmanlı Üyelerinin, soykırıma katılanların , katılacakların sorumlu tutulacakları bildirilir.Protesto notası dikkate alınmadı ve uygulamaya devam edildi.

Birinci Dünya Savaşından Sonra Ermeniler :

Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Devleti savaştan yenik ayrıldı. Mondros Ateşkes Anlaşması ile siyasal varlığına son verildi. Rumeli ve Anadolu toprakları savaşı kazanan devletlerin saldırısına uğradı.Yerlerinden uzaklaştırılan Ermenilerin bir bölümü yerlerine döndüler.

Amerika ‘nın Girişimleri :

Amerika ‘ da yaşayan Ermeniler Reisi Cumhur Wilson ‘ u , Avrupa ‘ da yaşayan Ermeniler Roma , Paris ve Londra ‘ da toplanan ve Sevr Antlaşmasını hazırlayan ulusların temsilcilerine baskılarını arttırdılar.Reisi Cumhur Wilson İnsan Hakları Beyannamesini yayınladı. Uluslar bağımsız olacaklar, kendi devletlerini yöneteceklerdi.Reisi Cumhur Wilson , William HASKEL ‘ i Ermenistan işleri ile görevlendirdi. Ermeni asıllı 40 subayı yarım milyon Ermeniye yetecek erzakla Anadolu’ya gönderdi.Erzurum, Muş ve Diyarbakır illerini içine alan geniş bölgede Ermeni Devleti ‘ nin kurulması için ön plan alındı.Kurtuluş Savaşı liderlerinden Kazım KARABEKİR Paşa Ermenilerin devlet kurma hazırlığı içinde çalışmalara hız verdiklerini öğrendi Ermeniler ummadıkları saldırı karşısında bozguna uğradılar.Türk Orduları Gümrü kapılarına dayandı.Doğuda başarı sağlayamayan Amerikalılar girişimlerini Marmara Bölgesine kaydırdılar.

B)YUNANLILAR DÖNEMİ:

Gemlik‘i işgal eden Yunan Birlikleri Eylül‘ün ilk haftası Orhangazi yönüne yürüyüşe çıktılar.6 Eylül 1920‘de Karsak Boğazı‘nda pusuya yatan Cemal Bey‘in birlikleri ile 4 gün savaş yaptılar. Gemlik&#

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2222
favori
like
share