Uzmanlar, kızarma ya da kanlanma, göz yaşarması gibi belirtileri olan göz kuruluğunun, okuma, çalışma ya da araba kullanmada sorunlar oluşturabildiğine dikkati çekiyor.

AcıbademGöz Sağlığı Merkezi uzmanlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yeşim Tasalı, gözlerde kızarma, kanlanma ya da göz yaşarması belirtileri ile ortaya çıkan, gözlerin yeterince göz yaşı salgılayamaması durumu olan göz kuruluğunu önlemek ve hafifletmek mümkün olduğunu söylüyor

Yüzün en dikkat çekici organlarından biri olan gözlerimiz zaman zaman değişik sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bunlardan en sık rastlanılanın göz kuruluğu& Günümüzde özellikle uzun süre bilgisayar karşısında iş yapan ve klimalı ortamlarda çalışan kişilerde göz kuruluğu meydana geldiğini belirten AcıbademGöz Sağlığı Merkezi uzmanlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yeşim Tasalı, gözlerde kızarma, kanlanma ya da göz yaşarması belirtileri ile ortaya çıkan, gözlerin yeterince göz yaşı salgılayamaması durumu olan göz kuruluğunu önlemek ve hafifletmek mümkün olduğunu söylüyor.

GÖZ YAŞLARI YALNIZCA AĞLAMAK İÇİN DEĞİLDİR
Göz yaşı salınımı ile göz yüzeyinin her zaman kaygan ve nemli tutulması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Yeşim Tasalı, böylece hem görme kalitesinin arttığını, hem gözyaşının içerdiği doğal antibiyotik ile enfeksiyonlara karşı dayanıklılık sağladığını kaydediyor. Refleks gözyaşının sadece acı, yaralanma veya duygusal durumlarda salındığını ve göz yüzeyinin durulmasına yardım ettiğini belirten AcıbademGöz Sağlığı Merkezi Göz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeşim Tasalı, Devamlı ve refleks gözyaşları arasındaki dengeye, tatmin edici göz kırpma refleksi eklenince, gözler rahat, kaygan, nemli ve iyi korunur. Gözyaşını oluşturan bileşenlerin yeterli miktarda üretilmemesi ya da bir bileşenin eksik olması göz yüzeyi üzerinde kuru noktaların oluşmasına neden olur. Bu durumda da göz ile göz kapağı arasında sürekli bir sürtünme meydana gelir. Örneğin gözyaşı kuruluğu olan hastalarda, gözlerde sürekli bir yanma ve göz içine kum dolmuş hissi yaşanır. Gözler batar, kaşınır, şişer, kızarır, daha kolay enfekte olur ve hastalığın ileri aşamalarında korneadaki hasara bağlı olarak hasta gözünü kaybedebilir. dedi.

GÖZ KURULUĞUNUN SİNYALLERİ NELERDİR?
Göz kuruluğunun belirtileri arasında; batma, göz içinde yabancı cisim hissi, çapaklanma, akıntı, kapakların birbirine yapışması, kızarıklık, kaşınma, yanma, devamlı veya aralıklı gözyaşı akıntısı, ışığa hassasiyet, gözlerde ağrı veya hassasiyet, göz kapağı iltihabı, gözlerde yorgunluk hissi,sayılabilir.

GÖZ KURULUĞUNUN ORTAYA ÇIKMASINI KOLAYLAŞTIRAN FAKTÖRLER NELERDİR?
Ortamın etkisi; Yüksek yerler, güneşli, kuru, rüzgarlı havalar, ısıtıcı ve klimalar gözyaşının buharlaşmasını arttırır ve göz yüzeyini kurutur.
Göz kırpma; Gözyaşının göz yüzeyine yayılarak kayganlığının sağlanması göz kırpma ile sağlanır. Göz kırpma ile göz yaşı, gözyaşını boşaltan kanallara doğru itilir, burun ve boğaza gider. Göz kırpmanın azaldığı bilgisayar kullanımı, televizyon izleme, kitap okuma gibi aktivitelerde kuruluk şikayetleri artar.
Yaşlanma; Gözyaşı üretimi yaşlanma ile azalır. Hatta, 65 yaşında devamlı gözyaşı üretimi, 18 yaşına göre %60 azalır. Göz yüzeyini kaygan ve nemli tutmak için devamlı salınması gereken gözyaşı üretiminin azalması, refleks gözyaşının artmasına sebep olur ve sulanma meydana gelir.
Kontakt lens kullanımı; Gözyaşı buharlaşmasını çok arttırabilir. Bu da tahriş, enfeksiyon, kontakt lens üzerinde daha fazla protein birikimi ve ağrıya sebep olabilir.Kuru gözde kontakt lens intoleransı sık görülür.
İlaçlar; Dekonjestanlar, antihistaminler, diüretikler, kalp ve ülser ilaçları, antidepresanlar göz kuruluğuna sebep olabilirler.

KURU GÖZ SEBEPLERİ NELERDİR ?
Çoğunlukla sebebi belli değildir. Kuru göz birlikte herhangi bir sistemik hastalık veya göz hastalığı bulunması şart değildir. Bunun yanında; Gözyaşı salınımı yapan gözyaşı bezinde doğuştan yetersizlik, gözyaşı bezinin iltihabı, bir çok romatizmal hastalığın gözyaşı bezinin çalışmasını olumsuz olarak etkilemesi, (romatoid artrit, psöriyatik artrit, sarkoidoz gibi) kirpik diplerinde bulunan meibomius bezlerinin iltihabı gibi durumlara bağlı olarak da kuru göz hastalığı ortaya çıkabilir.

KURU GÖZ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Gözyaşı damlaları, gözyaşı drenajını engellenmesi, doğal gözyaşının takviyesini ve birikmesini sağlar. Bunun için damla ve jel preparatları kullanılmaktadır. Özellikle şiddetli kuruluk durumlarında gözyaşını boşaltan kanalların tıkanması çeşitli yöntemlerle olabilir (tıkaç kullanılması, cerrahi yöntemler, koterizasyon)

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 802
favori
like
share
serhatbey_066 Tarih: 19.02.2006 07:00
ellerine sağlık

doktoruydu Tarih: 18.02.2006 23:22
Eline sağlık



DİDEM Tarih: 18.02.2006 17:23
paylaşımın için teşekkürler
refik Tarih: 18.02.2006 14:21
Kuru göz ayrıca artrit, ağız kuruluğu ile beraber görülen sjögren sendromundada görülebilmektedir. Birçok ilaçta göz kuruluğuna neden olabilmektedir. bilgilerin için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 18.02.2006 13:26
teşekkürler ellerine sağlık faydalı bilgilerin için
casper Tarih: 18.02.2006 12:38
paylaşımın için teşekkürler
CADIKIZ Tarih: 18.02.2006 12:38
emeklerine saglik,tesekkurler