Konuklu Köyü Ferizli Bilgileri - Konuklu Köyü Hakkında - Konuklu Köyü Tanıtımı - Konuklu Köyü Resimleri[COLOR=#009d9d]İlçe: FERİZLİ - [COLOR=#009d9d]İl: SAKARYA


[COLOR=#009d9d]Köy Muhtarı: SEBEHATTİN AY
Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Sakarya
Bilgiler
Nüfus 990 257601 (2000)
Rakım 31 metre
Koordinatlar
Posta Kodu 54110
Alan Kodu 0264
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Ferizli
Web Sitesi http
Konuklu, Sakarya ilinin Ferizli ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Köyün eski ismi Abdurrezzak KÖYÜ'dür. ismini Bulgaristan'da bulunan aynı ismi taşıyan köyden almaktadır. Köyun kurucuları da daha önce bu köyden göçüp gelen kişilerdır. Daha sonra köyün adı KONUKLU KÖYÜ olarak değiştirilmiştir.Köy birbirine yakın mesafede yapılan evlerin inşa edilmesi ile ilk bakışta küçük bir köyü andırmakatadır.Ayrıca köy yüksek rakımda yerleşik şekildedir.Köyde eğitim diğer köylerden taşıma sistemi ile getirilen öğrenciler ile beraber eğitim öğtretim yapılmaktadır.Köye bir yıl önce inşa edilen baraj ile su toplama sistemine geçilerek kuraklarda sulama yapabilmek için önlem alınmıştır.

Kültür

Köyün mısırı bol fındığı bol olduğu için ne varsa yenilir...ayrıca köy gençleri eskiden kalma CEMALCI oyununu oynamaktadır fakat buda son zamanlarda unutulmuştur.

Coğrafya

Sakarya iline 30 km, Ferizli ilçesine 10 km uzaklıktadır.

Spor

(Konuklu Spor'un ilk 11'i Huseyin,Özgur,özbek Yalçın,İsmail,Ahmet,Rahman,Ferdi,Serkan,Levent,Metin,özbek ve Kerem'den oluşmaktadır)

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 860

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genel tarım ürünleri ise mısır, buğday ve fındıktır. Küçük çapta da seracılık ve meyve yetiştiriciliği (ceviz) yapılmaktadır.eve arıcılıkta gelişmektedir. hayvancılık öldügü için köyün ileri gelen aileler merkez adapazarı na göç etmektedir.

Kaynak hatası: Geçersiz etiketi; isimsiz reflerin içeriği olmalı

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat tayın edılmıs bır doktor ya da ebe bulunmadıgından kullanılmamaktadır. Koye haftada bır (carsamba)gunlerı ılcede gorevlı doktor gelıp muayne hızmetı vermektedır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Son yıllarda köyde okuma oranı yükselmiştir köyümüzden millet vekili avukat doktor öğretim üyeleri mühendis öğretmen ebe hemşire emniyet müdürleri ve daha başarılarını sayamadığımız bir çok önemli kişiler bulunmaktadır


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1921
favori
like
share