Kefal Balığı Avcılığı Nasıl Yapılır ?

Kefal avcılıgı amatör balık avcılıgın en zevkli ve yakalanması zor olan balıklar arasında sayılır..Kefal avında bir kac yöntem vardır..

1)Cırpma teknigi :
Kısa 30 40 50 numaralar asında ana misinamızın ucuna üçlü kanca bağlıyarak balık surusunu görüp surunun az önüne veya ortasına uclu kancayı atarak hızlı bir sekilde cekmekle yakalamak bu yöntem de insan becersi ve cabuklugu hat safa da olmalı ve yakalamak deneyim isteyen yöntemler arasındadır..

2)Mantarlı olta :
İskele kayalık gibi dibi derin olan yerlede kullanılır genelde yem olarakta emek takılır..Olta kamısın ucuna misine ve misinanın ortasına mantar mantarın altında ufak bir kursum kursumdan sonra kanca takılarak yapılan takımdır bu takım yapmak kolaydır ve kullanmakta genelde kefalın surekli alısmıs oldugu yerlerde randıman verir (kumluk yerlerde kullanılır genelde )

3)Dip oltası:
Genelde deniz dalgalı ve kapalı havalar da kullanılan bi takımdır 30 no ana bedene 2 köstek takılır bedenin ucuna gezer kursum takılır ..Kursuna yakın kösetgin boyu mumkunse kursumla aynı hizada olmalı randıman artacaktır bu takımda genelde kefalın en cok sevdigi yem yani kokmuss balık içi tercih edilmeli dir...Yem olarak kefalin kendi eti içi veya tatlı alabalık turlerinin cigeri cok randıman vermektedir..

4)Yüzey takımı:
Genelde sarı kulak kefali için kullandıgım bir takımdır ana bedenin ucuna v seklinde baglanmıs 2 köstekten olusur ve bedenle köstekler arasında da kagıt kursun takılarak yapılır..Beden 25 nolu misina yeterlidir..Yem olarak yine balık eti.. kaynak

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5077
favori
like
share