Vize Aksicim Köyü Bilgileri - Aksicim Köyü Hakkında - Aksicim Köyü Tanıtımı - Aksicim Köyü Resimleri

Aksicim, Kırklareli Vize ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: VİZE

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:83 km

İlçeye Uzaklığı:27 km

Rakım:110 m

Nüfus:

2000:473
1997:0

Tarihi

Kurtuluş savaşı öncesi, Rumların yaşadığı bu köy,adını,Rumların döneminde üretilen AK iplikten alarak AKSİCİM olmuştur. Eski dönemlerde çok zengin rumların sayfiye yeri olarak kullandığı ve mandıraları ile ünlü bir köy iken, 1912 yılında soykırımından Türkiye'ye sığınan Müslüman Boşnakların yerleştiği bir köy konumunu almıştır.

Kültür

AKSİCİM Köyüne tamamen RUMELİ Kültürü hakimdir. Köyün geleneksel yemekleri sürdürülmektedir. KolPita, Trepa, İJlevak, Piryan, Upriyesan Lep, Hacumakule.

Coğrafya

Kırklareli iline 83 km, Vize ilçesine 27 km uzaklıktadır. İstanbul Şehir Merkezine uzaklığı 145 km'dir. Etrafı tamamen ormanlarla çevrili olup,köyün etrafında Pabuçdere barajı ile birlikte iri li ufaklı derelerde mevcuttur. Doğal zenginlikleri bol olan köyün denize uzaklığı-KIYIKÖY'E 8-Selvez koyu na 10 km'dir. Köy etrafı vadilerle çevrili hakim bir tepede bulunmakla birlikte bol oksijeni ile de yaşam alanı olarak ideal bir çevrededir.

İklim

Karadeniz iklimi görülmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: : Zikri YALÇIN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 3355244

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1767
favori
like
share